توسعه میدان آزادگان اوایل سال ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود

۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲:۴۳
کد خبر: ۷۸۴۸۷۴
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اوایل سال ۱۴۰۲ توسعه میدان آزادگان تکمیل می‌شود، گفت: با تکمیل طرح توسعه این میدان برداشت از آن به ۳۲۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

- به نقل از شانا، محسن خجسته مهر صبح امروز پس از آیین امضای چهار تفاهم‌نامه و قرارداد میان شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران و جهاد دانشگاهی در حاشیه نمایشگاه دستاورد‌های جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران گفت: امروز قرارداد‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار و ۱۶ میلیارد تومان امضا شد.

وی درباره تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌های امضاشده، توضیح داد: برای ساخت تجهیزات فرآورشی سریع‌الاحداث یا واحد فرآورش سیار (Skid Mounted)، قراردادی به ارزش حدودی ۷۰ میلیون دلار از سوی شرکت ملی نفت ایران با مجموعه جهاد دانشگاهی امضا شد و زمین موردنظر برای ساخت این واحد در منطقه میدان مشترک آزادگان جنوبی از امروز در اختیار جهاد دانشگاهی قرار می‌گیرد تا کار ساخت آن را آغاز کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره تفاهم‌نامه انجام خدمات مشاوره تصفیه پساب صنعتی واحد بهره‌برداری نفت قشم، گفت: تصفیه پساب‌های صنعتی اهمیت زیست‌محیطی دارد و اجرای این تفاهم‌نامه استفاده بهینه از آب‌های در گردش صنعتی را به دنبال دارد و می‌توان آب تصفیه‌شده را در بخش کشاورزی استفاده کرد، این قرارداد در جزیره هنگام و در منطقه عملیاتی قشم اجرا می‌شود و ارزش آن ۱۶ میلیارد تومان است.

خجسته مهر درباره قرارداد تولید و تأمین ۵۰ رول کلاف لوله مغزی سیار با جهاد دانشگاهی توضیح داد: سومین قراردادی که امروز امضا کردیم، ساخت ۵۹ رول کلاف دستگاه‌های تفکیک گر سیار است که ارزش این قرارداد ۵ میلیون یوروست.

نوسازی دکل‌ها اشتغال پایدار به دنبال دارد

وی درباره تفاهم‌نامه امضاشده بین شرکت ملی حفاری ایران و جهاد دانشگاهی نیز تصریح کرد: تفاهم‌نامه نوسازی و بازسازی حدود ۳۰ دستگاه دکل حفاری ۱۰۰ میلیون یورو ارزش دارد که اجرای آن پنج سال زمان می‌برد و سالانه ۶ دکل حفاری بازسازی و نوسازی می‌شود، این تفاهم‌نامه می‌تواند به توان مهندسی تعمیرات در کشور کمک کند و اشتغال مناسب و پایداری از کنار این قرارداد ایجاد کند.

معاون وزیر نفت با ابراز امیدواری به امضای قرارداد‌های جذاب در حوزه شرکت‌های فناوری و نوآور گفت: به‌زودی از کل ظرفیت پژوهشی و فناور وزارت نفت، از پارک نوآوری شرکت ملی نفت ایران، پژوهشگاه و دانشگاه صنعت نفت برای حمایت از شرکت‌های نوآور و فناور استفاده می‌کنیم و شرکت‌های فناور می‌توانند با همکاری با شرکت‌های خدمات چاه (Well Service)، در فعال کردن چاه‌های کم بازده و متوقف‌شده همکاری کنند.

خجسته مهر افزود: در تناسب با بهره‌مندی اقتصادی و افزایش تولید از محل احیای چاه‌ها، طی یک الگوی قراردادی مناسب، خدمات شرکت‌های فناور را جبران می‌کنیم.

هلیوم به‌زودی از پارس جنوبی برداشت می‌شود

وی به استفاده از دانش شرکت‌های فناور برای برداشت گاز هلیوم از میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های گازی دنیاست که درصد مناسبی از هلیوم را در خود جای‌داده است و برای نخستین بار با کمک شرکت فناور کار مهم و ارزشمند تولید هلیوم از پارس جنوبی کلید می‌خورد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر توقف صادرات بنزین توضیح داد: از سالیان گذشته افزون بر تأمین مقدار بنزین موردنیاز کشور، توانسته‌ایم صادرات بنزین را دنبال کنیم، اما لازمه ادامه این روند صرفه‌جویی بنزین در داخل است؛ بااین‌حال ابتدا تأمین بنزین موردنیاز کشور در اولویت قرار دارد، اما این‌که گفته شود صادرات بنزین متوقف‌شده است، صحت ندارد.

خجسته مهر در توضیح پرسشی درباره وضع توسعه میدان آزادگان تصریح کرد: برای میدان مشترک آزادگان در بخش شمالی در حال مذاکره با شرکت‌های خارجی هستیم تا فاز دوم میدان توسعه یابد، آزادگان جنوبی قراردادی به ارزش ۵.۶ میلیارد دلار دارد و اکنون یکی از شرکت‌های داخلی در حال تکمیل و توسعه آن است و برنامه ما شتاب‌بخشی و تکمیل و توسعه کامل میدان آزادگان است و خوشبختانه اتفاق‌های مطلوبی در این زمینه رخ‌داده است.

وی ادامه داد: تا پایان امسال ۱۷ حلقه چاه از چاه‌هایی که در این میدان تولیدی نبودند، تعمیر و تولیدی می‌شوند. اوایل سال ۱۴۰۲ توسعه کامل میدان انجام می‌شود و در مرحله اول ۳۲۰ هزار بشکه تولید دارد.

رکوردی تازه در تاریخ پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره افزایش تولید میدان مشترک پارس جنوبی که به‌تازگی محقق شده است نیز گفت: برای نخستین بار از زمان آغاز بهره‌برداری از میدان گازی پارس جنوبی، تولید به ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز رسید که رکوردی تازه در تاریخ پارس جنوبی به شمار می‌رود.

خجسته مهر درباره دلایل افزایش تولید از پارس جنوبی گفت: این موضوع نخست به دلیل تکمیل فاز‌های مختلف پارس جنوبی بوده است که گاه ناقص بودند و دیگری اجرای طرح‌های نگهداشت و افزایش توان تولید در این میدان بود و از منظر این طرح‌ها نگاهی تازه به پارس جنوبی داشتیم.

وی در پایان درباره وضع برداشت از لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی گفت: این لایه دارای طرح مصوب است و به‌زودی با تنفیذ قرارداد به پیمانکار، کار برداشت از آن آغاز می‌شود و اکنون در مرحله تصویب خواهی است.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *