کارشناسان، یکی از مهمترین بازوان مستحکم دستگاه قضایی هستند

۱۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۳:۴۴
کد خبر: ۷۸۰۵۷۵
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
همایش مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان شمالی با حضور رئیس کل دادگستری و جمعی از مسؤولین و مقامات قضایی استان برگزار شد.
- حجت الإسلام والمسلمین براتی زاده، رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی در  همایش مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان، عمل به تعهدات و ایفای وظایف قانونی، توجه به حقوق افراد و اجرای دقیق دستور‌های قضایی و موازین کارشناسی را از مهمترین مأموریت‌های ذاتی کارشناسان رسمی دادگستری در راستای ساماندهی سازوکار رسیدگی‌های قضایی عنوان کرد.

وی با اشاره به ماهیت و اعتبار فنی موضوعات کارشناسی، اظهارنظر در این قسم امور را کاری تخصصی، ارزشمند و بعنوان زیربنای تعیین کننده در جریان رسیدگی‌های قضایی برشمرد و بیان کرد: بدون تردید کارشناسان در ردیف افراد ممتاز و فرهیخته یک جامعه به شمار می‌روند و طبعا چنانچه رأی و نظر آنان متکی بر اصول و موازین شرعی و قانونی و توأم با قناعت وجدانی باشد و همچنین از ارکان شایسته و بایسته سازوکار دقیق و صحیح قضایی متأثر شود؛ می‌تواند در امتداد یک مسیر معنوی و مقدس و خدمت به مردم، به تحقق موجبات عدالت قضایی کمک کند.

وی با اشاره به اینکه چندین منصب هستند که با توجه به اهمیت آن‌ها باید صاحبانشان برای آغاز و انجام کار، سوگند یاد کنند؛ خاطرنشان کرد: کار کارشناسی یکی از همین مناصب است. چراکه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با نیاز‌ها و منافع مردم و به طور کلی با حقوق قانونی آنان در ارتباط است.

رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی کار کارشناسی را روشن گر و رافع بسیاری از ابهامات کار قضایی دانست و بیان کرد: ماهیت برخی از امور به اعتبار فنی بودن و وجود ظرافت‌ها و دقایقی که قابل تصور است در مواردی بر قضات پوشیده می‌باشد و برای احراز واقع و کشف حقیقت نیاز است مراتب به کارشناسی ارجاع شود و در حقیقت این کارشناس است که با دقت و صحت بالا می‌تواند بسیاری از مجهولات را برای قضات رسیدگی کننده معلوم سازد.

وی شأن کارشناس و جایگاه کارشناسان را به لحاظ برخورداری از مسؤولیت‌های مهم فردی و اجتماعی، بسیار رفیع، ارزشمند و در عین حال حساس و حائز اهمیت توصیف کرد و افزود:به خاطر اهمیت این جایگاه است که انتظارات ما و مردم از کارشناسان بیشتر است و باید این عزیزان همواره قدر مقام و موقعیت و منزلت خود را بدانند و امروز نیز که در شرایط خاص و ویژه‌ای قرار داریم؛ توقع تلاش بیشتر و بهتر از کارشناسان داریم تا توان خود را بعنوان یکی از بازوان قوی قوه قضاییه برای اجرای عدالت قضایی به کار گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین افزود: برای حصول موفقیت در یک کار وجود انگیزه و مشوق‌های انگیزشی به تنهایی کافی نیست بلکه مجهز شدن یک کارشناس به علم روز می‌تواند در بهبود اظهارنظر‌های کارشناسی و تسهیل زمینه‌های تحقق عدالت در پرونده‌های قضایی و بطور کلی در پیشبرد بهتر امور بطور مضاعف تأثیر گذار باشد.

وی اخلاق مداری و اتکاء به محسنات رفتاری و مکارم اخلاقی را از جمله مهمترین کارویژه‌های مورد انتظار از یک کارشناس برای کسب موفقیت در کار برشمرد و بیان کرد: قطعا با در نظر داشتن مکارم اخلاقی در کارهاست که از کرامت مراجعین صیانت می‌شود و این گونه است که از تکریم ارباب رجوع بعنوان یکی از مهمترین اصول در مناسبات اداری یاد می‌شود و کارشناسان عزیز نیز می‌توانند با اتکاء به موازین اخلاقی و حسن خلق و سلوک و رعایت اصل بی طرفی برای تحقق بخشیدن به عدالت و حقوق مشروع طرفین تلاش کنند و بتوانند با سهولت بهتر در جریان امور مربوط به کارشناسی اقدام کنند و از تحمیل خدای نکرده وقت و هزینه اضافی برای طرفین پرونده در موضوعات کارشناسی پیشگیری نمایند.

در ادامه این همایش نوری و عسگری مقدم، معاونین قضایی رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی، ضمن طرح مهمترین نکات و بایسته‌های قانونی مرتبط با نحوه عملکرد کارشناسان بر ضرورت دقت و رعایت اصل بی طرفی و موازین قانونی و همچنین ارائه به موقع نظریات کارشناسی در مدت زمان متعارف پیش بینی شده تأکید کردند.

لازم به ذکر است؛ این مراسم با تجلیل از تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری پایان یافت.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *