امضای تفاهمنامه همکاری بین دادگستری مرکزی و کمیته امداد استان

۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱:۰۱
کد خبر: ۷۷۹۰۳۲
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به انعقاد تفاهنامه همکاری بین دادگستری استان و کمیته امداد امام خمینی (ره) اراک گفت: نظام مقدس اسلامی ما بر پایه حضور محرومان و مستضعفان تشکیل شده و بر روی پای خود ایستاده است.
- حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالمهدی موسوی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی در جلسه عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دادگستری و کمیته امداد در اراک با اشاره به اهمیت وجود نهاد کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) در نظام مقدس جمهوری اسلامی، اظهار داشت: نظام مقدس اسلامی ما بر پایه حضور محرومان و مستضعفان تشکیل شده و روی پای خود ایستاده است و به راه خود ادامه می‌دهد، یکی از سیاست‌های محوری و از یادگاران شایسته امام خمینی (ره)، کمیته امداد است.

وی افزود: کمیته امداد گره خورده به نام مبارک حضرت امام (ره) که افتخار بشریت و دوران غیبت است، در تارک و پیشانی کمیته امداد این نام میمون، مبارک و مقدس می‌درخشد. این بدان معنی است که کمیته امداد باید همه آرمان‌هایی که حضرت امام (ره) برای محرومان و مستضعفان و برای آینده جامعه بشریت داشت را دنبال کند. این نهاد از یادگاران شایسته حضرت امام (ره) بود، قبل از آن بعضی از اموال ممکن بود در راه دیگر هزینه شود درحالی که این قشر مددجو فراموش شده بودند و با این فکر حضرت امام (ره) این نهاد احیا شد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی بیان کرد: در جامعه قضایی کشور علاوه بر اینکه قضات و همکاران ما یک تعهد اخلاقی و شرعی را به نیازمندان جامعه دارند، یک عبارت محوری در ابلاغ انتصاب هر قاضی داریم و آن کمک و حمایت شایسته از محرومان و مستضعفان به معنای عام کلمه است.

وی تصریح کرد: محوری‌ترین مطلبی که در ابلاغ هر قاضی می‌آید در واقع همان کار محوری کمیته امداد بوده و این هم افتخار جامعه قضایی است که به نیازمندان و محرومان به صورت ویژه باید کمک کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی، عنوان کرد: ما به صورت طبیعی و معمولی هر نیازمندی که به دادگستری مراجعه کند را کمک می‌کنیم، ممکن است کسی متمکن و برخوردار باشد، اما لحظه طرح دعوا هزینه دادرسی را نداشته باشد قانون پیش‌بینی کرده که این فرد می‌تواند از مزایای ((اعسار)) نسبی و موقت استفاده کند، اما مددجویان خاص هستند، قانون خاص دارند و عنایت ویژه‌ای را می‌طلبند.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی افزود: امیدواریم ان شاءالله این تفاهم‌نامه یک کار ساختاری نظام‌مند و با برنامه باشد و با تشکیل دبیرخانه مستقر، مددجو از لحظه حضور تا پایان زمانی که حضور او در مراجع قضایی لازم است مورد حمایت واقع شود.

وی تصریح کرد: این حمایت را به معنای یک جانبه‌نگری و خروج از بی‌طرفی نمی‌بینیم تا جایی که به سبب عدم شایستگی‌ها و توانمندی‌های حقوقی، فرد بخواهد دچار مشکل شود، در این زمان حمایت خود را آغاز می‌کنیم و زیر پر و بال او را می‌گیریم، البته ضمن اینکه از بی طرفی خارج نمی‌شویم حمایت حقوقی و قضایی و قانونمند را باید داشته باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی، افزود: رفع فقر به معنای عام کلمه باید در دستور کار همه مدیران باشد، بسیاری از فقر‌ها سبب آسیب‌های بزرگی در جامعه می‌شوند، متمولین هم جرم‌های بزرگ مرتکب می‌شوند، فقر آن‌ها از چه نوعی است؟ حتی سیاسیون ما هم مرتکب جرم می‌شوند، رفع فقر به معنای عام کلمه رفع فقر مذهبی، اقتصادی، فهم اجتماعی، سواد رسانه‌ای، معنوی و ... است.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: امیدواریم مددجویی نباشد که بخواهیم ((اعلام)) مجرمیت کنیم و بعد به فکر تناسب مجازات بیفتیم و به دنبال جایگزین حبس برویم، اشتغال بنای مستحکمی است که می‌تواند به خانواده‌ها آرامش و اسقرار بدهد که به جرم کشیده نشوند، اما اگر کشیده شدند امیدواریم این تفاهم‌نامه و ساختاری که ایجاد می‌شود بتواند کمک کند.

وی ادامه داد: خانواده‌ای که حتی متمول است با بازداشت سرپرست آن از هم می‌پاشد، بستر فراهم هست که هر خطایی در خانواده‌ای که سرپرست آن نیست، انجام گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی، بیان کرد: اگر در قالب یک تفاهم‌نامه بتوانیم کار دیگری را در استان انجام دهیم و توانمندسازی آن برنامه محوری را به کمک برخی از مدیران و کسانی که قدرت تصمیم‌گیری دارند از جمله استاندار  داشته باشیم و بخشی از ظرفیت اشتغال را به سمت مددجویان سوق دهیم شرایط خوبی را خواهیم داشت و باید این را یک رویه عملی کنیم.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: به لطف خدا اعتمادزایی کمیته امداد در استان مرکزی وضعیت بسیار خوبی دارد و علی‌رغم اینکه یک استان خیلی برخورداری نیست و مردم متمول نیستند، اما کمک‌های شایسته‌ای کرده‌اند که جا دارد از مردم این استان تشکر کنیم که با وجود محدودیت‌ها احسان داشته‌اند.

وی بیان کرد:، اما این به این معنا نیست که در این زمینه نباید کار کرد، خیلی‌ها هنوز هستند که می‌توانند دست‌گیری کنند، شفاف‌سازی اصل مهمی در جذب و هزینه‌کرد است، شفافیت باید به گونه‌ای باشد که خود فرد بتواند رصد کند تا ببیند کمک او به دست نیازمندی رسیده است یا خیر، بنابر این توانمندسازی فناورانه استان‌ها از اولویت‌هایی است که می‌تواند اعتمادزایی را افزایش دهد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: محور تفاهم‌نامه حمایت حقوقی و قضایی از مددجویان است که امروز این تفاهم‌نامه امضا شد و با تشکیل دبیرخانه مفاد آن اجرایی می‌شود.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *