اظهارنظر اعضاء هیات منصفه باید قانونمدار و عدالت‌محور باشد

۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱:۳۰
کد خبر: ۷۷۶۹۹۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: اظهارنظر اعضاء هیات منصفه باید قانونمدار و عدالت‌محور باشد.
- محمد قاسمی در مراسم تحلیف اعضای هیات منصفه استان قزوین که در سالن جلسات شهید سلیمانی دادگستری کل استان برگزار شد، گفت: هیات منصفه یکی از تشکیلات قضایی مردم‌محور است که اعضای آن با تکیه بر جامعه فعالیت می‌کنند و در آراء خود باید با پرهیز از جناح‌بندی‌های سیاسی، قانون را معیار و ملاک اظهار نظر خود قرار دهند.

وی افزود: در واقع اعضای هیات منصفه از صنوف مختلف هستند تا با حضور در دادگاه، نقش مشاور را برای قضات ایفا کنند و نظر کتبی خود را درباره اینکه آیا متهم بزهکار است و در صورت بزهکاری آیا مستحق تخفیف است، اعلام نظر کنند.

این مقام قضایی استان قزوین در ادامه بیان داشت: شکوفایی هیات منصفه مطبوعات بر اساس تشکیل پرونده قضایی نیست؛ بلکه باید با جلسات مستمر و هم‌اندیشی، اقدامات پیشگیرانه در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تاکید کرد: عضویت در این هیات رسالت سنگینی برعهده دارد و افراد انتخاب کننده نیز در کنار اعضای هیات منصفه در تمام آراء صادره چه عادلانه و چه غیرعادلانه سهیم هستند.

قاسمی به حوزه فعالیت هیات منصفه اشاره و اذعان داشت: جرائم الکترونیکی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در حوزه صلاحیت هیات منصفه مطبوعات است و بر اساس پیش‌بینی‌های شده، هیات منصفه به جرائم سیاسی هم رسیدگی خواهد کرد، که وقت بیشتری از هیات منصفه را خواهد گرفت و بی تردید با پشتکار و اهتمام اعضاء در اینگونه جرائم نیز می‌توان ورود کرد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآور شد: هیات منصفه باید بر اساس عدالت، کمک کار قاضی محکمه باشد و با توجه به گسترش جرایم فضای مطبوعاتی و سیاسی، قانونمداری و عدالت‌محوری باید بیش از پیش مورد توجه اعضاء این هیات باشد.

محمد قاسمی ادامه داد: درصد پرونده‌های مطبوعاتی و سیاسی در استان قزوین نسبت به دیگر نقاط کشور کم است، که این نشان از قانونمداری اصحاب رسانه استان دارد و امیدواریم با وجود هیات منصفه جدید و آگاهی بخشی به افراد جامعه، شاهد وضعیت بهتری در این حوزه باشیم.

وی تاکید کرد: فعالیت اعضای هیات منصفه توسط دستگاه قضایی رصد می‌شود و انتظار این است؛ اعضای منتخب بیش از گذشته در رفتار، گفتار و نوشتار خود دقت لازم را داشته باشد، تا شائبه جانبداری در برخی موضوعات توسط اعضاء هیات منصفه احساس نشود.

قاسمی همچنین اذعان داشت: پس از عضویت در هیات منصفه باید نسبت به قوانین و مقررات و آیین نامه‌ها مطالعه بیشتری داشته باشند و آگاهی‌های لازم را کسب نمایند و دستگاه قضایی استان نیز در این زمینه آموزش‌های لازم را با برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی در اختیار اعضاء هیات منصفه قرار خواهد داد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: مهمترین رسالت مطبوعات تنویر افکار عمومی، اطلاع رسانی صحیح، دقیق و شفاف به جامعه و ارتقای آگاهی‌های مردم می‌باشد؛ لذا اعضای هیات منصفه نیز نماینده مردم هستند و قطعاً با اهتمام، تلاش و کمک هیات منصفه می‌توان امنیت روانی و فرهنگی جامعه را تقویت کرد و سبب رشد و بالندگی شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *