نقش مؤثر داوری در کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی

۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹:۱۷
کد خبر: ۷۷۶۹۵۳
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
اولین جلسه کارگروه ساماندهی و انتظام بخشی به کلیه امور داوری آذربایجان غربی در دادگستری ارومیه برگزار شد.
- هادی صمدی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان آذربایجان غربی در اولین جلسه کارگروه ساماندهی و انتظام بخشی به کلیه امور داوری استان اظهار کرد: سابق بر این، متولی امر داوری و وظیفه نظارت بر آن، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بود، ولی امروز این وظیفه بر عهده مرکز توسعه حل اختلاف که همان شورای حل اختلاف سابق می‌باشد نهاده شده است.

وی افزود:در حال حاضر چند مرجع در امر داوری فعالیت می‌کنند که این امر مشکلاتی برای مردم و محاکم ایجاد نموده است که اهمیت التزام بخشی بحث داوری را نمایان می‌کند، بر این اساس باید افراد و موسسات داوری که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند در فراخوانی که بدین منظور ترتیب داده شده است شرکت نمایند و در صورت احراز صلاحیت مجوز برای آن‌ها صادر گردد، ثبت نام در این فراخوان به دو صورت با آزمون و بدون آزمون می‌باشد که شرایط آن در اطلاعیه فراخوان کاملاً مشخص می‌باشد.

مجیدی، دادستان مرکز استان اردبیل نیز با اشاره به نقش داوری در کاهش مراجعات به محاکم گفت، با سازماندهی و انتظام بخشی بحث داوری نه تنها مردم در اختلاف خود دیگر نیازی به حضور در محاکم و طی روند طولانی رسیدگی نیستند بلکه به راحتی می‌توانند اختلاف خود را از طریق داوری حل کنند.

وی افزود: امر داوری طوری باید ساماندهی گردد که گره از مشکلات مردم بردارد نه اینکه خود گره‌ای بر مشکلات افزوده و هم مردم و هم محاکم را درگیر کند.

در ادامه سه مورد از مواردی که اولویت بررسی آن‌ها در این جلسه ضروری بود، از جمله اصلاح و درج شرط داوری در قرارداد‌های املاک و خودرو که بیشترین موارد را در امر ارجاع به داوری دارند، دومین مورد نظارت بر داوران و نحوه ارجاع به آن‌ها و سومین مورد تعیین داورانی که تا مشخص شدن نتیجه نهایی فراخوان داوری با احراز صلاحیت از سوی مقام قضایی به آن‌ها ارجاع شود بود مطرح که و در مورد این موارد اعضای حاضر به بحث و تبادل نظر پرداختند.
 
در ادامه جلسه مقرر شد در مورد نحوه نگارش شرط واحد داوری به اتحادیه بنگاه داران ابلاغ تا این مرجع این شرط را به تمامی مشاورین املاک و خودرو ابلاغ تا در ذیل قرارداد‌ها درج نمایند، همچنین مقرر شد ارجاع داوری توسط روسای حوزه‌های قضایی صورت گیرد و در مورد تعیین صلاحیت داوران تا زمان اعلام نهایی نتایج فراخوان داوری، کانون کارشناسان رسمی و کانون وکلاء، مرکز کارشناسان قوه قضائیه و مرکز وکلاء قوه و مرکز داوری اتاق بازرگانی داوران خود را جهت بررسی صلاحیت از سوی حفاظت و اطلاعات دادگستری استان به شورای حل اختلاف معرفی نمایند.

شایان ذکر است؛ در مورد انتظام بخشی به سایر موارد مربوط به داوری مقرر گردید جلسه‌ای دیگر در این خصوص در هفته اتی تشکیل گردد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *