حرکت مجموعه قضایی استان فارس به سمت ارائه خدمات تمام الکترونیک قضایی است/ یک مجتمع قضایی در شیراز طرح دادرسی بدون کاغذ را اجرایی کرد

۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵:۰۱
کد خبر: ۷۷۶۵۸۶
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان فارس از خدمات تمام الکترونیک یک مجتمع قضایی در شیراز خبر داد و گفت: حرکت مجموعه قضایی استان فارس به سمت ارائه خدمات تمام الکترونیک قضایی است.
- حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به حرکت مجموعه قضایی استان فارس به سمت ارائه خدمات الکترونیک قضایی گفت: مجتمع شماره ۴ شورا‌های حل اختلاف شیراز خدمات خود را به صورت کاملاً الکترونیکی ارائه و طرح دادرسی بدون کاغذ را به صورت ۱۰۰ درصد اجرایی کرده‌است.

رئیس کل دادگستری استان فارس اظهار کرد: کلیه فرایند دادرسی در این مجتمع بر روی سرور‌های رایانه‌ای ثبت و ضبط می‌شود و مراجعان نیز خدمات ارسال لوایح و دریافت ابلاغات را به صورت الکترونیکی ارسال می‌نمایند.
 
وی با بیان اینکه در راستای تشویق حوزه‌های قضایی به استفاده از زیرساخت‌های الکترونیکی، عملکرد حوزه‌های قضایی هر ماه در این خصوص مورد سنجش قرار می‌گیرد، گفت: علاوه بر مجتمع شماره ۴ شورای حل اختلاف شیراز که به‌صورت ۱۰۰ درصد خدمات الکترونیک ارائه می‌کنند حوزه قضایی فراشبند با میانگین ۳۳.۵ درصد خدمات قضایی، جویم با ۲۵ درصد و زرقان با ۲۲ درصد در ۷ ماهه سال جاری دارای بهترین جایگاه در ارائه خدمات الکترونیک قضایی هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با تأکید بر اینکه مسیر طولانی و سختی را در دستیابی به اهداف کامل طرح در پیش داریم، تصریح کرد: در این راستا علاوه بر قضات دادگستری این استان، وکلا و کارشناسان و مراجعان به دادگستری نیز باید همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند تا این مسیر تحولی در دوران تحول و تعالی قوه قضائیه با شتاب بیشتری ادامه یابد.

معاون قضایی و فناوری اطلاعات و ارتباطات دادگستری استان فارس نیز با اشاره به مزایای ویژه ارائه خدمات قضایی به صورت الکترونیکی بیان داشت: کاهش وابستگی به فضای فیزیکی، تسهیل ارائه خدمات به صورت غیرحضوری، ذخیره کلیه اطلاعات و اسناد پرونده با قید زمان و جزئیات در پرونده و عدم امکان حذف آن و عدم نیاز به اشغال فضای فیزیکی در راکد کردن پرونده از جمله این مزایاست.

علی مؤمن حسین پور تصریح کرد: در استای اجرای بهتر طرح دادرسی بدون کاغذ کلیه پرسنل شعب و شورا‌های حل اختلاف به صورت پیوسته مورد آموزش قرار گرفته‌اند که در همین راستا آموزش‌های لازم برای ۴ هزار نفر ساعت پرسنل دادگستری و ۱۲۰۰ نفر ساعت نیز برای پرسنل شورای حل اختلاف اجرا شده است.

وی اظهار کرد: تاکنون مراجع متعددی همچون دادستانی کل کشور، ثبت اسناد و املاک، اداره کل زندان‌ها،نیروی انتظامی، پزشکی قانونی، بانک مرکزی، پلیس گذرنامه و راهور ناجا به صورت الکترونیک با شعب محاکم و دادسرا‌ها ارتباط الکترونیکی برخط دارند که کمک شایانی در تکمیل فرایند ارائه خدمات تمام الکترونیک قضایی داشته است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *