تاکید دادستان قزوین بر حمایت از خانواده زندانیان

۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱:۳۹
کد خبر: ۷۷۶۰۶۷
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: خانواده زندانیان سرمایه‌های انسانی جامعه هستند و نباید از آن‌ها غافل شد.
- محمد قاسمی در نشست مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان قزوین که در سالن جلسات دادسرای مرکز استان برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت هفته بسیج، گفت: انجمن حمایت از زندانیان از اولین تشکل‌هایی است، که بعد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توسط شورای انقلاب مصوب و تشکیل شد و بعد از گذشت چهار دهه همچنان فعالیت دارد و در حال خدمت‌رسانی به خانواده زندانیان بوده و تاکنون خدمات قابل توجه و ارزشمندی به این قشر آسیب‌پذیر جامعه ارائه شده است.

وی افزود: انجمن حمایت از زندانیان در واقع یک نهاد حمایتی غیر دولتی است و از بودجه و امکانات دولتی نیز برخوردار نبوده و با استفاده از ظرفیت‌های خیرین، منابع درآمدی خود و همراهی برخی سازمان‌های مردم نهاد تلاش می‌کند آسیب‌های اجتماعی که متوجه خانواده زندانیان است، به حداقل برسد و شرایط یک زندگی شرافتمندانه را برای آن‌ها فراهم کند و درآمد‌های انجمن صرفاً در راستای حمایت از خانواده مددجویان هزینه می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در ادامه بیان داشت: ستاد مردمی دیه به دنبال حل مشکلات فرد زندانی است، اما جامعه هدف انجمن صرفاً خانواده زندانیان بوده و بخشی از کمک‌های انجمن به صورت مستقیم و بخشی دیگر غیرمستقیم و با ایجاد اشتغال و حرفه‌آموزی و توانمندسازی خانواده مددجویان بوده و بی تردید اگر خانواده زندانی حمایت شود و از تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی مصون بماند، قطعاً در اصلاح فرد مجرم و پیشگیری از آسیب‌های آینده موثر است.

وی با بیان اینکه خانواده زندانی مجرم نیست، اظهار داشت: زندانی شدن سرپرست خانواده زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی فراوان برای اعضاء خانواده مددجویان را فراهم می‌سازد و اگر بهترین عملکرد در خصوص فرد زندانی صورت گیرد، اما به خاطر غفلت و کم‌توجهی، خانواده او در معرض آسیب قرار بگیرد و وارد چرخه بزهکاری شوند؛ به این معنی است، که در این خصوص به درستی عمل نشده است.

قاسمی ادامه داد: نباید از وضعیت زندگی و فرزندان زندانیان غفلت شود، زیرا آنان در شرایط پیش‌آمده نقشی ندارند و دخیل نیستند؛ بنابراین وظیفه داریم در کنار خانواده زندانیان باشیم و همانگونه که ریاست محترم قوه قضاییه تاکید داشتند؛ تحت هیچ شرایطی نباید خانواده زندانیان فراموش شوند و به هر طریق ممکن باید به آن‌ها کمک شود و حمایت‌های لازم صورت گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اذعان داشت: متاسفانه به گونه‌ای نهادینه شده که جامعه از اسم زندانی هراسان است، در صورتی که شاید به دلایل مختلف، افراد گرفتار زندان شده باشند و همه باید خود را در بروز آن جرم و آسیب سهیم بدانیم؛ لذا نباید این نگاه نسبت به خانواده مددجویان نیز باشد، زیرا این قشر از سرمایه‌های انسانی و اجتماعی جامعه هستند که به دلیل شرایط حاکم جامعه گرفتار شده‌اند و نیاز به حمایت دارند.

وی تاکید کرد: دادستان نمی‌تواند به عنوان عضو در انجمن‌ها و تشکل‌ها حضور داشته باشد، اما حضور دادستان در انجمن حمایت از زندانیان توسط قانونگذار پیش‌بینی شده و این موضوع اهمیت جایگاه انجمن حمایت از زندانیان را می‌رساند، تا نظارت بر عملکرد انجمن صورت گیرد و همچنین از ظرفیت‌های قانونی در راستای گره‌گشایی و دست‌گیری از خانواده زندانیان به خوبی استفاده شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در ادامه گفت: با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها به استناد شیوه نامه‌های بهداشتی منجر به پایین آمدن سطح منابع درآمدی انجمن گردید، اما بحمدالله با تمام این مسائل و مشکلات، اقدامات ارزشمندی با استفاده از ظرفیت‌های عمومی، مردمی و خیرین توسط انجمن حمایت از زندانیان صورت گرفت و قطعاً این اقدامات همچنان دنبال و پیگیری خواهد شد، تا بتوان در حد توان مشکلات خانواده مددجویان را مرتفع کرد.

محمد قاسمی یادآور شد: در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از آموزش‌ها به صورت غیرحضوری انجام می‌شد، که به همین خاطر و به ابتکار انجمن حمایت از زندانیان و با مساعدت و مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین در سطح گسترده‌ای تبلت تهیه و در اختیار فرزندان زندانیان قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بخش صنعت و اصناف استان در حمایت از خانواده زندانیان مشارکت بسیار خوبی دارند و انتظار این است در شرایط اقتصادی فعلی بیش از پیش وارد میدان عمل شوند، تا از ظرفیت‌های این بخش در راستای مسئولیت اجتماعی و با هدف ایجاد اشتغال و توانمندسازی خانواده زندانیان استفاده شود و قطعاً رسیدگی به خانواده مددجویان اجر دنیوی و اخروی خواهد داشت.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: این آمادگی در انجمن حمایت از زندانیان قزوین وجود دارد تا با امضاء تفاهم نامه با نهاد‌های مختلف بتوان خدمات گسترده‌ای از حیث مسکن، اشتغال، مشاوره‌های حقوقی و قضایی و... به خانواده مددجویان ارائه نمود و قطعاً اقدامات حمایتی از خانواده زندانیان بهترین راهبرد برای کاهش آسیب‌های وارده به این قشر آسیب‌پذیر جامعه است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *