رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بازدید سرزده دادستان تهران از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه یک

23:16 - 30 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۹۲۶
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان تهران در ادامه بازدید‌های میدانی دادستان عمومی و انقلاب تهران از دادسرا‌ها به منظور ارزیابی عملکرد و گفتگوی چهره‌به‌چهره با قضات، کارکنان و مراجعه‌کنندگان واحد‌های قضایی، به مدت چهار ساعت از دادسرای ناحیه یک بازدید کرد.

- طبق گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی ظهر امروز یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ در جریان این بازدید ۴ ساعته، علاوه بر گفتگو با برخی از مراجعه‌کنندگان و بررسی مسائل آنها، با سرکشی از شعب مختلف دادیاری، بازپرسی، اجرای احکام و واحد ارجاع، شعب حل اختلاف مستقر در دادسرا و دفاتر شعب، بایگانی‌ها و بخش‌های اداری دادسرا همراه بود، وضعیت رسیدگی‌ها به ویژه اوقات رسیدگی، تصمیمات و دستورات قضایی صادر شده را بررسی و روند رسیدگی به پرونده‌ها را مورد نظارت و ارزیابی قرار داد.

دادستان تهران با اشاره به ضرورت انجام اقدامات اساسی برای کاهش اطاله دادرسی بیان کرد: برای تحقق این امر باید بر روی پرونده ها، نظارت و اشراف کافی داشت از این رو ضروری است که پاسخ استعلامات، جلب و یا هر روند قانونی دیگر به طور مستمر پیگیری شود.

وی خواستار تعیین تکلیف پرونده‌های مسن و قدیمی شد و تاکید کرد: باید با یک کار و تلاش جهادی آمار اینگونه پرونده‌ها را با مدیریت زمان کاهش داد.

دادستان تهران با اشاره به آسیب‌ها و چالش‌هایی که در فرآیند‌های استعلامات برای پرونده‌های قضائی وجود دارد، بر ضرورت تعیین یک زمان محدود برای اعلام نظر کارشناسان و پاسخگویی به استعلامات تاکید کرد و خواستار پیگیری مدام قضات برای پاسخگویی استعلامات از سوی دستگاه‌های ذی ربط شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون برخورد قاطع با مرتکبین جرایم سرقت نیز گفت: جرم سرقت تبعات و آسیب‌های زیادی را برای مالباختگان به همراه دارد به همین دلیل برخورد با مرتکبیان آن از جمله سارقان به عنف و … باید جدی و بدون اغماض باشد، زیرا این جرم بیشترین آمار را در کشور به خود اختصاص داده است.

القاصی همچنین بر تکریم ارباب رجوع، جلب رضایت مردم، رعایت موازین قانونی و حفظ حقوق شاکی و متهم در رسیدگی‌های قضایی تاکید کرد و گفت: رسالت دستگاه قضایی پاسخگویی به موقع و جلب رضایتمندی مردم در رسیدگی‌های قضایی است.

دادستان تهران در این بازدید همچنین از تلاش‌های قضات برای رسیدگی به پرونده‌های قدیمی تشکر کرد و گفت: با تلاشی که همکاران دادسرا طی ماه‌های گذشته متحمل شدند وضعیت رسیدگی‌ها مناسب است و با کاهش موجودی پرونده‌های مسن و قدیمی، رسیدگی در بسیاری از شعب به روز شده و لازم است روند موجود حفظ شود.

دادسرای ناحیه یک تهران که در منطقه یک تهران واقع شده، دارای ۸ شعبه بازپرسی، ۶ شعبه دادیاری تحقیق، ۴ شعبه اجرای احکام و سایر واحد‌ها .. است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *