وزیر راه و شهرسازی: پل مرزی ١٠٠ متری خودرویی در کنار پل آستاراچای تکمیل می‌شود

15:08 - 30 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۸۴۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
وزیر راه و شهرسازی در دیدار با نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان گفت: با اشاره به اینکه پل مرزی ١٠٠ متری خودرویی در کنار پل آستاراچای تکمیل می‌شود گفت: کریدور ریلی رشت_آستارا که برای هر دو کشور مهم است در این سفر مورد مذاکره قرار می‌دهیم.
- رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان دیدار و در خصوص روابط دو جانبه مذاکره کردند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایران مشتقات زیادی با جمهوری آذربایجان دارد گفت: امیدواریم با این سفر و جلسات متعدد موانع سر راه دو کشور به زودی برطرف شود و ما در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصادی با جمهوری آذربایجان همکاری داشته باشیم.
 
وی افزود: به نظر من برای همکاری بین دو کشور ظرفیت‌های زیادی موجود است و امروز ما امکانات را بررسی خواهیم کرد.

قاسمی تاکید کرد: در این مذاکرات سعی می‌کنیم منافع دو کشور تأمین شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پل مرزی ١٠٠ متری خودرویی در کنار پل آستاراچای تکمیل می‌شود گفت: کریدور ریلی رشت_آستارا که برای هر دو کشور مهم است در این سفر مورد مذاکره قرار می‌دهیم.

وی گفت: دوستان آذربایجانی و آستارای ایران سرمایه‌گذاری برای احداث ترمینال خودرویی را انجام می‌دهند که بخشی از آن انجام شده و بخشی دیگری در حال اجرا است.

قاسمی افزود: براساس مذاکرات انجام شده ما راه آهن مسافری نخجوان -مشهد را دوباره فعال می‌کنیم و همکاری حمل ونقلی بین ایران و آذربایجان را افزایش خواهیم داد؛ همچنین ترانزیت در این بخش توسعه می‌یابد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سعی می‌کنیم تردد ناوگان جاده‌ای در کشور را افزایش دهیم و در موافقت‌نامه‌ای امضا شده و تأمین کریدور دریای سیاه به خلیج فارس را نیز در دستور کار داریم.

قاسمی در ادامه گفت: صادرات خودرو به کشور آذربایجان در قالب سی کی دی انجام می‌شود. به طوریکه ۴۰۰ دستگاه خودرو صادر می‌شد که امسال به ۱۴۰۰ دستگاه افزایش می‌یابد.

وی افزود: با افزایش تولیدات شرکت ایران‌خودرو محصولات کشورمان را به جمهوری آذربایجان صادر خواهیم کرد و از طریق این کشور صادرات این محصولات به سایر کشور‌ها را افزایش می‌دهیم.

وزیر راه و شهرسازی مشکلاتی در بخش حمل و نقل و عوارض با جمهوری آذربایجان داریم گفت:  در حال حاضر مذاکراتی در این خصوص دیده شده، چرا که پیش از این تردد‌ها روان و ساده بود. امیدواریم با مذاکراتی که انجام خواهیم داد از این پس هم بتوانیم این تردد‌ها را روان‌تر کنیم.
 

اعلام آمادگی برای تولید قطعات خودرو با همکاری ایران و جمهوری آذربایجان

معاون نخست وزیر آذربایجان نیز در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان با اشاره به اشتراکات زیاد فرهنگی، دینی و تاریخی دو کشور ایران و جمهوری اذریایجان گفت: امروز دیدار‌هایی با مقامات ارشد ایرانی از جمله وزیر راه و شهرسازی برگزار شد و بخشی از هیئت اعزامی از آذربایجان در دیگر وزارتخانه‌ها در حال مذاکره هستند.

وی افزود: به عنوان روسای کمیسیون اقتصادی دو کشور روابط تنگاتنگی با یکدیگر داریم و ملاقات‌های بیشتری با رئیس ایرانی این کمیسیون برگزار خواهیم کرد.

شاهین مصطفی‌یف تاکید کرد: نشست بعدی این کمیسیون در باکو برگزار می‌شود و سفر ما با مذاکرات پرثمر ادامه می‌یابد.

معاون نخست وزیر آذربایجان گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، کل حوزه‌های اقتصادی را پوشش می‌دهد و در زمینه افزایش روابط تجاری می‌توانیم مذاکره داشته باشیم.

وی افزود: وزیر راه و شهرسازی به صادرات و تولید مشترک خودرو در آذربایجان اشاره کرد، اما به عقیده من در زمینه تولید قطعات خودرو هم می‌توان با ایران همکاری کرد.

 


تکمیل می‌شود


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *