تکراری بودن موضوع قرار‌های کارشناسی نباید موجب عادی انگاری شود

16:50 - 30 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۸۱۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: هر پرونده قضایی اهمیت خود را دارد و نباید تکراری بودن موضوعات موجب عادی انگاری شود.

- موسی خلیل الهی در آیین اتیان سوگند کارشناسان جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی، اظهار داشت: هر کدام از کارشناسان در حوزه کاری خود مجرب هستند، اما باید به این نکته توجه کنند که بعد از این مراسم نظرات صادره از طریق آن‌ها در آراء مراجع قضایی متجلی خواهد شد و زمینه ساز صدور آرا در محاکم خواهید بود.

وی با بیان اینکه امروزه اکثر همکاران قضایی به نظر کارشناسی عقیده دارند، افزود: کارشناسان رسمی متعدد با تکرار پرونده‌ها سر و کار دارند، اما تکراری بودن نباید موجب عادی انگاری شود چرا که هر پرونده اهمیت خود را دارد و باید با توجه به مفاد، محتویات و اسناد موجود در پرونده با دقت و مطالعه اظهار نظر کنند.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: کارشناسان رسمی دادگستری در زمان ارجاع یک پرونده در مرحله اول باید به بحث صلاحیت تخصصی خود توجه کنند، متاسفانه شروع به اظهار نظر کارشناسی به صرف ارجاع مقامات قضایی در حالی که فاقد صلاحیت در آن زمینه باشند موجب اطاله دادرسی و بدبینی به کارشناسان می‌شود.

وی تاکید کرد: کارشناسان فقط به صرف ارجاع مقامات قضایی اکتفا نکرده و صلاحیت خود را نسبت به پرونده ارجاعی بررسی کنند.

خلیل الهی اضافه کرد: هر قرار کارشناسی که ارجاع شد کارشناس باید در دفتر دادگاه حاضر و متن قرار را برای چند بار مطالعه و نسبت به الفاظ به دقت توجه کرده و بر مبنای درخواست و متن قرار اظهار نظر کند.

وی ادامه داد: بعضا برخی کارشناسان نظرات مبسوطی ارائه میکنند، اما یک بخش عمده آن خارج از قرار کارشناسی است و در عین حال نسبت به آنچه مد نظر دادگاه بوده توجه نمی‌شود، بر همین اساس دادگاه مجبور به درخواست نظری تکمیلی می‌شود که این امر موجب اطاله دادرسی می‌شود.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه کارشناس باید از همان ابتدای ارجاع قرار کارشناسی رفتار متعادلی با طرفین داشته باشد تا مورد سوء ظن و سوء برداشت قرار نگیرد، گفت: قانون گذار کیفیت و نحوه تعیین حق الزحمه را مشخص کرده و کارشناسان می‌توانند نسبت به کیفیت کار حق الزحمه را از مقام قضایی درخواست تعدیل کنند، اما نباید خارج از این محدوده اقدام به درخواست حق الزحمه از ارباب رجوع کنند.

وی با تاکید بر رعایت شان مقامت قضایی توسط کارشناسان اضافه کرد: متاسفانه استفاده از برخی الفاظ خلاف شان قضایی بوده و می‌تواند در جریان دادرسی آثاری را به دنبال داشته باشد.

خلیل الهی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های دستگاه قضایی رفع اطاله دادرسی است، ادامه داد: متاسفانه بیش از ۲۰ درصد علل اطاله دادرسی مربوط به تاخیر در ارائه نظریات کارشناسی است.

وی تصریح کرد: تاخیر پیش آمده موجب مراجعه مکرر ارباب رجوع به دستگاه قضایی و کارشناس شده و در نهایت موجب بدبینی به دستگاه قضایی و کارشناسی می‌شود.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع اختلاف نظر در نظریات کارشناسی بیان کرد: گا‌ها نظرات کارشناسی تفاوت‌های ۱۰۰ درصدی با یکدیگر دارند و این امر موجب ایجاد رویّه شد تا هر نظری ارائه می‌شود پشت سر آن اعتراضی هم وجود دارد، هر چند اختلاف جزئی در نظریات طبیعتا وجود دارد، اما وجود تفاوت ۱۰۰ درصدی صحیح نیست و باید با دقت نظریات ارائه شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *