شورشیان تیگرای به پایتخت اتیوپی نزدیک‌تر شدند

13:11 - 30 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۷۶۷
جدیدترین گزارش‌ها نشان می‎دهند که شورشیان تیگرای در حال حرکت به سمت پایتخت اتیوپی هستند.

- «ائتلاف جبهه تیگرای» در ادامه پیشروی‎ها، فاصله خود را با «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی، کمتر کرده‎اند.

به گزارش الجزیره، شورشیان تیگرای اعلام کردند که کنترل کامل شهر «شواروبیت» را در دست گرفته‎اند.

در حال حاضر شورشیان تیگرای در ۲۳۰ کیلومتری شهر «آدیس آبابا» قرار دارند.

پیشروی نیرو‌های ائتلاف جبهه تیگرای به سمت «آدیس آبابا»، ۲ هفته پس از هشدار «ابی احمد»، نخست وزیر اتیوپی و اعلام وضعیت اضطراری، ادامه دارد.

در همین حال اتحادیه آفریقا هشدار داده که درگیری ادامه دار اتیوپی می‌تواند اتحادیه آفریقا و تمامی این قاره را در آینده نزدیک تضعیف کند.

نزدیک به یک سال از زمانی که «ابی احمد»، نخست وزیر اتیوپی، نیرو‌هایی را برای سرکوب شورشیان در منطقه تیگرای اعزام کرده، می‌گذرد.

از آن زمان جایگاه «ابی احمد» به عنوان برنده جایزه صلح نوبل برای پایان دادن به جنگ با اریتره، تضعیف شده است، زیرا همان سربازان به ارتکاب جنایات غیرقابل توصیف متهم شده‎اند.

ماه نوامبر ۲۰۲۰ نخست وزیر اتیوپی، نیرو‌های ارتش این کشور را برای تصرف منطقه «تیگرای» اعزام کرد.

وی اعلام کرد که این اقدام را در پاسخ به حملات نیروهای تیگرای به پایگاه‌های ارتش اتیوپی انجام می‌دهد.

دولت سودان نیز که در حال حاضر تنش‌هایی با اتیوپی دارد، در واکنش به آتش بس یکجانبه ارتش تیگرای، اعلام کرد «اعلان این آتش بس نشان می‌دهد که نیرو‌های ارتش اتیوپی در مواضع گذشته خود نیستند.»

اختلافات از آنجا بالا گرفت که «ابی احمد»، انتخابات برنامه ریزی شده در ماه آگوست گذشته را به دلیل شیوع کرونا به سال آینده موکول کرد.

این امر سبب شد مخالفان، وی را به تلاش برای ماندن در قدرت متهم کنند و «جبهه آزادی خواه خلق تیگرای» دست به برگزاری انتخابات در منطقه تیگرای در ماه سپتامبر و اعلام خودمختاری بزند.

تاکنون ده‌ها هزار نفر از مردم اتیوپی در نتیجه جنگ اخیر به سودان گریخته‎ و نگرانی‌های زیادی در مورد پیامد‌های درگیری قومی مذکور در دومین کشور پرجمعیت آفریقا وجود دارد.

«تیگرا‌ها» که حدود ۶ درصد از جمعیت ۱۱۵ میلیونی اتیوپی را تشکیل می‌دهند، تا زمان قدرت گرفتن «ابی احمد»، دولت اتیوپی را در اختیار داشتند.


برچسب ها: اتیوپی تیگرای

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *