آیت‌الله اعرافی: فرهنگ مقاومت را بسیج بوجود آورد

14:27 - 29 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۵۰۷
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه زمان جنگ دشمن با تمام قوا و به میدان آمد گفت: اما موتور محرک نیروی بسیج و معجزه مردمی ما بود که با دست خالی آن‌ها را مغلوب کرد و بسیج الگویی شد که طبق پیش بینی امام راحل در عالم نمایان شد. فرهنگ مقاومت را بسیج بوجود آورد و خیلی‌ها در کشور‌های آزادی‌خواه از جریان بسیج ما الگو گرفتند.
- آیت‌الله علیرضا اعرافی در حوزه علمیه امام صادق (ع) شهرستان ورامین گفت: ورامین پیشگام حرکت‌های بزرگ در انقلاب اسلامی بوده است، شهیدان عالیقدر دیار ۱۵ خرداد از پیشگامان دفاع از مرجعیت و انقلاب و رهبری در سال‌های قبل از رخداد بزرگ انقلاب بوده‌اند.
 
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه شهر‌های تهران مظلومیت خاصی دارند اظهار داشت: حوزه تهران و شهر‌های تهران باید سرآمد حوزه‌های علمیه در عالم باید اثرگذار باشند و کار علمی در این حوزه‌ها بخاطر تاثیرپذیری فراوان آن دارای ثواب بیشتری است. تهران پایگاه بسیاری از مراجع ما بوده است و نباید به وضع موجود قانع باشیم.
 
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه انسان در عالم هستی تحت کنترل و مراقبت قرار دارد افزود: در ده‌ها آیه قرآن و صد‌ها روایت اشاره به تهذیب اخلاق و تزکیه نفس شده است و انسان از زوایای مختلف مورد پایش قرار می‌گیرد و این را باید بدانیم که در تمامی مراحل زندگی در محضر خدای متعال قرار داریم.
 
عضو فقهای شورای نگهبان قانون اسامی بیان داشت: بازتاب‌های اعمال و رفتار انسان در ذرات فیزیکی عالم پخش است و در روزی معین آن‌ها لب به سخن خواهند گشود. همانطور که دوربین‌ها فیلم‌برداری می‌کنند این ذرات نیز بدان گونه بازگو خواهند کرد، پس چرا انسان باید نسبت به اعمال خود غافل باشد.
 
وی افزود: یکی از ناظران اعمال ما امام عصر (عج) است و بطور خاص محیط بر انسان‌ها است. بعد از آن اعضا و جوارح و روح انسان ناظر بر او و ضابط الهی بر ایشان است و در انتها ملائکه و کارگزاران مامور ویژه این امر الهی هستند.
 
استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر پرورش طلاب براصل رعایت دستورات الهی عنوان کرد: شما طلاب حوزه‌های علمیه اصل کار خود را بر پرورش تهذیب نفس و علم و اخلاق بگذارید و جهان درون خود را باید براساس دستورات الهی قرار دهید و اگر چنین شد امام خمینی (ره)، آیت الله صدر و رهبری معظم از دل آن بیرون خواهد آمد.
 
آیت‌الله اعرافی با اشاره به درگذشت تاثر بار علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی به اندازه صد عالم بزرگ به اسلام و حوزه خدمت کرد و فقدان وجودی ایشان برای اسلام و خصوصا شیعیان خسارت بار می‌باشد.
 
استاد حوزه علمیه قم در خصوص هفته بسیج نیز اظهار داشت: ما در جنگ بدون بسیج نمی‌توانستیم پیروز شویم، در جنگ‌های قبل از انقلاب ما همیشه مغلوب بودیم و این بخاطر نداشتن روحیه بسیجی در میان جنگ آوران ما بوده است و نمونه آن قرار داد ترکمنچای بود که فرهنگ بسیج و روح مقاومت در آن نبود و بخاطر آن نیمی از ایران در آن جنگ از ما جدا شد.
 
وی افزود: زمان جنگ دشمن با تمام قوا و به میدان آمد، اما موتور محرک نیروی بسیج و معجزه مردمی ما بود که با دست خالی آن‌ها را مغلوب کرد و بسیج الگویی شد که طبق پیش بینی امام راحل در عالم نمایان شد. فرهنگ مقاومت را بسیج بوجود آورد و خیلی‌ها در کشور‌های آزادی خواه از جریان بسیج ما الگو گرفتند.
 
آیت الله اعرافی با تاکید بر لزوم خدمت رسانی مسئولین به مردم بیان داشت: مسئولین ما بیداری جدیدی پیدا کردند و باید بر عهد خود بمانند و گره‌هایی در کار مردم ما افتاده است هر چه زودتر باز شود.
 
مدیر حوزه‌های علمیه کشور به طلاب توصیه‌های داشت و گفت: وقت پیشرفت طلاب در همین ایام است، مطالعه را کم نشمارید، وقت خود را مصروف بحث‌های اخلاقی و علمی کنید. این‌ها سنت‌های بزرگ حوزوی است که باید صرف حوزه گردد.
 
وی در پایان عنوان کرد: بیش از صد طرح مهم برای ارتقای مراحل مختلف حوزه پایه ریزی شده است که از دل آن حدود ۲۰۰ مصوبه بیرون امده است که بزودی ابلاغ می‌گردد.
 
 

برچسب ها: حوزه علمیه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *