«همسایه‌های خانم‌جان»؛ روایتی متفاوت از دست پرورده‌های حاج قاسم

12:07 - 29 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۴۴۷
«همسایه‌های خانم‌جان» روایت پرستار احسان جاویدی است، از چهارماه حضورش در بیمارستان البوکمال سوریه. در صفحات این کتاب، مخاطب همراه راوی به سوریه سفر می‌کند.

- «همسایه‌های خانم‌ جان» روایتی است از مدافعین و نوکران حرم و حریم «حضرت‌ زینب(س)» که زیر سایه این فرمانده، هفت سال در خاک سوریه جهاد کردند. دست‌پرورده‌های حاج‌قاسم که برای این حرم و همسایگانش هر‌چه توانستند انجام دادند. از اسلحه دست گرفتن تا خدمات اجتماعی و رساندن آب و نان به دست مردم سوریه. خدماتی که مردم در دوران سیطره داعش رنگش را هم ندیده بودند.

«همسایه‌های خانم‌جان» روایت پرستار احسان جاویدی است، از چهارماه حضورش در بیمارستان البوکمال سوریه. در صفحات این کتاب، مخاطب همراه راوی به سوریه سفر می‌کند. از دمشق و کنار ضریح حضرت «حضرت‌ زینب(س)» تا حمص و تدمر و المیادین و دیرالزور و ۸۰۰ کیلومتر دورتر از دمشق، روستایی به نام الهِری و ماجراهایش. خواننده، میان کوچه پس‌کوچه‌های خاطرات نقش بسته بر صفحات کتاب، می‌خندد، می‌دود، گریه می‌کند، خوشحال می‌شود، غصه می‌خورد، خسته می‌شود و مهم‌تر از همه می‌بیند و لمس می‌کند. چه‌را؟ روی دیگر جنگ را که میان دود آتش و انفجار و وحشیگری‌های داعش کمتر دیده شده است. رویی که فقط در جبهه حق دیده می‌شود و همین شده فرق میان جبهه حق و باطل.

«همسایه‌های خانم‌جان»؛ روایتی متفاوت از دست پرورده‌های حاج قاسم

این اثر حفاری ظریفی است به لایه‌های زیرین جنگ سوریه و الفبای جدید جهادِ دست‌پرورده‌های حاج قاسم. آن‌ها که تا زنان و بچه‌های البوکمال از شهر خارج نشدند، پایشان را در شهر نگذاشتند.

آبان ماه ۱۳۹۶. البوکمال آخرین پایتخت داعش یک قدمی سقوط است. سردر همه‌خانه‌ها پرچم سفید تسلیم، سرش را پایین انداخته و آویزان است. همه منتظر دستورند. هم آن‌ها که پرچم به سر در خانه‌هایشان نصب کرده، هم آن‌ها که تا چند ساعت دیگر شهر را فتح می‌کنند. همه منتظر دستور حاج قاسم. بالاخره بی‌سیم‌ها خش‌خش می‌کند و دستور صادر می‌شود. کوتاه و قاطع: «تا همه زن‌ها و بچه‌ها سالم از شهر خارج نشده‌اند، نیرو‌ها اجازه ورود به شهر را ندارند.»

این اثر گرانقدر همزمان با گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر و روز مقاومت با حضور میهمانان ویژه ای، چون احسان محمدحسنی (مدیر سازمان رسانه‌ای اوج)، حاج حسین یکتا، مادر شهیدان خالقی پور (خانم منهی)، نویسنده، راوی کتاب، خانواده‌های معظم شهدا و مدافعان حرم و جمعی از اهالی رسانه در روز سه شنبه ۴ خردادماه ۱۴۰۰ راس ساعت ۱۸ در سازمان رسانه‌ای اوج (تهران، خیابان طالقانی، خیابان برادران مظفری شمالی) رونمایی می‌شود.

همسایه‌های خانم‌جان؛ روایت پرستار احسان جاویدی به قلم زینب عرفانیان (نویسنده دو اثر تحسین شده مربع‌های قرمز و درگاه این خانه بوسیدنی است) در قطع رقعی و ۲۶۸ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت رسمی انتشارات شهیدکاظمی (https://nashreshahidkazemi.ir/) و یا سایت manvaketab.ir و همچنین از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را با تخفیف ویژه تهیه نمایند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *