آخر و عاقبت فساد اقتصادی در «لاگ‌جری»

10:00 - 29 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۳۵۳
نویسنده رمان «لاگ‌جری» گفت: تمامی این کتاب پانصد صفحه‌ای بر اساس تحقیقات دقیق نوشته شده است. بخش‌هایی از داستان درباره ساز و کار نوشته شده و حتی بخش‌های مرتبط با دادگاه و دادسرا مستند است.

رضا استادی در گفت‌وگو با میزان پیرامون خط داستانی کتاب جدید خود با نام «لاگ‌جری» گفت: «لاگ‌جری» دو روز از زندگی زن و شوهری به نام مزدک و مهفام را روایت می‌کند. داستان این کتاب در چند روز اتفاق می‌افتد. فصل یک مربوط به سال ۱۳۹۱ است. دو فصل پایانی کتاب در سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴ و یکشنبه ۱ فروردین ۹۵ رخ می‌دهد، اما بدنه اصلی کتاب را دو روز خاص پنج شنبه ۲۰ اسفند و جمعه ۲۱ اسفند ۹۴ شکل می‌دهد.

ور در همین راستا ابراز کرد: روز اول داستان کتاب «لاگ‌جری» در تهران آغاز و پایان می‌یابد و روز دوم داستان در شهر آنکارا پایتخت ترکیه متمرکز است. در ابتدای داستان همه چیز بر وقف مراد این خانواده دو نفره ـ یعنی مزدک و مهفام ـ است. آن‌ها به تازگی به آپارتمانی در زعفرانیه نقل مکان کرده‌اند، ویزای شینگن گرفته‌اند و قرار است عید نوروز به اروپا بروند. مهفام دبیر شورای مشاوران شرکتی اقتصادی است و مزدک هم به تازگی مدیر برند یک مجموعه اقتصادی در حوزه صنعت دام در خارج از تهران شده است. صبح اولین روز فردی با مزدک تماس گرفته و به او می‌گوید در دادسرای جرائم اقتصادی پرونده او را روی میز بازپرس دیده و چون مزدک را می‌شناخته تصمیم گرفته این مسئله را به او اطلاع دهد. البته این پرونده در مرحله تحقیق و تکمیل است و به مرحله‌ای نرسیده که بخواهند مزدک را به عنوان متهم احضار کنند، اما شنیدن این خبر که پرونده‌ای برای مزدک تشکیل شده باعث اضطراب او می‌شود، زیرا او مسائلی پنهان دارد که طی چهارسال فعالیت در یک هلدینگ اقتصادی به نام «هلدینگ حضرت پور» برایش پیش آمده و او همیشه این مسائل را پنهان کرده است. مزدک قصد مراجعه به دادسرا را دارد، اما از سوی مدیر شرکت دامپروری عصر همان روز باید برای ماموریتی به آنکارا برود و همین مسئله اضطراب داستان را بیشتر می‌کند. در غیاب او همسرش مهفام هم پیگیر مشکل او در دادسرا است و هم به کارهایش در شرکت رسیدگی می‌کند.

استادی در پاسخ به این سوال که دقیقا چه بخشی از مفاسد اقتصادی در این رمان مورد توجه واقع شده؛ بیان کرد: فساد لایه‌های مختلف و پیچیده‌ای دارد که درک آن ممکن است برای همه مخاطبان ممکن نباشد. مخاطب «لاگ‌جری» مخاطب عام است و برای اینکه داستان برای آن‌ها قابل درک باشد من موضوع ساده‌ای را دستمایه قرار دادم که این موضوع ساده همان «تعارض منافع» است. مطابق این قانون دولت برای جلوگیرى از تعارض منافع مدتی بعد از استعفا یا بازنشستگی و کنار رفتن مقامات دولتی، باید فعالیت‌هاى حرفه‌اى یا همکاری آن‌ها با بخش خصوصى را بررسی کند. در داستان لاگ‌جری شرکتی وجود دارد که مدیر عامل آن با ترفندی حرفه‌ای مسئولان دولتی را در قالب مشاور به کار گرفته و به واسطه آن‌ها نفوذ فراوانی در دستگاه‌های حاکمیتی پیدا کرده است.

***درآمد نامشروع منتهی به روابط نامشروع می‌شود

استادی با اشاره به مسئله «درآمد نامشروع» به عنوان یکی دیگر از محور‌های این رمان گفت: در این رمان تاثیر کسب درآمد‌های نامشروع بر زندگی افراد نیز به تصویر کشیده شده و نشان داده می‌شود که چطور درآمد نامشروع کسب شده و در زندگی افراد، بر شخصیت و خلقیات آن‌ها نیز تاثیر گذاشته و در نهایت به فساد اخلاقی منجر می‌شود. البته تمامی این ماجرا‌ها به صورتی درهم تنیده و موازی روایت می‌شود و تلاشم این بوده که حاصل تمامی این ماجرا‌ها رمانی خواندنی برای عامه مردم باشد.

***تحقیقات میدانی جز به جز

این نویسنده درباره شخصیت پردازی «لاگ‌جری» نیز اظهار کرد: «لاگ‌جری» یک رمان شخصیت محور است. مخاطب با این شخصیت‌ها به دل مناسبات و فضای اقتصادی ناسالم رفته و متوجه زد و بند‌های پشت پرده مناسبات اقتصادی می‌شود. دو شخصیت محوری داستان، زن و شوهری تحصیل کرده  هستند که از همان ابتدای کتاب خواننده شیفته و علاقه‌مند به آن‌ها می‌شود و به زندگی آن‌ها حسادت می‌کند.

وی در همین راستا ابراز کرد: مزدک و مهفام شخصیت‌های غبطه برانگیزی برای خواننده هستند، چون بسیار موفق هستند، اهل کار‌های خیر هستند، دغدغه‌های محیط زیستی دارند و در کمپین‌هایی مانند یوز تا ابد شرکت دارند، اما به مرور خواننده متوجه جنبه‌های دیگری از شخصیت آن‌ها می‌شود. این شخصیت‌های تحصیل کرده و با پشتکار، پشت صحنه فساد را ساماندهی کرده و چرخ‌های فساد را با علم و دانش خود روغنکاری می‌کنند.

این نویسنده درباره نحوه نگارش کتاب «لاگ‌جری» نیز اضافه کرد: تمامی این کتاب پانصد صفحه‌ای بر اساس تحقیقات دقیق نوشته شده است. بخش‌هایی از داستان درباره ساز و کار نوشته شده و حتی بخش‌های مرتبط با دادگاه و دادسرا مستند است؛ به این صورت که فضا‌ها و روابط توصیف شده چیز‌هایی بوده که من به عنوان خبرنگار شاهد آن بوده‌ام. درخصوص بخش خارج از کشور نیز که در آنکارا رخ می‌دهد؛ این بخش حاصل سفر‌های متعدد من و دیدن فضا‌ها از نزدیک و با جزییات کامل بوده است.

لازم به ذکر است، این رمان حدودا ۵۰۰ صفحه‌ای از سوی نشر سخن به بازار عرضه شده است. استادی در حال حاضر مشغول بازنویسی نهایی رمان جدید خود با موضوع دفاع مقدس است.

 انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *