چرا برخی از افراد در هنگام استفاده از ماسک دچار گلودرد می‌شوند؟

15:50 - 27 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۱۰۸
برخی از افراد در هنگام استفاده از ماسک برای مدت طولانی ممکن است در گلو احساس درد کنند، اما دلیل به وجود آمدن این احساس چیست؟

_ باشگاه خبرنگاران به نقل از وب سایت «مفید» نوشت: با توجه به نیاز دائمی به انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عفونت یا انتشار ویروس کرونا، استفاده از ماسک یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، اما برخی ممکن است هنگام پوشیدن ماسک برای مدت طولانی در گلو احساس درد کنند؛ دلیل آن چیست و چگونه می‌توان هنگام استفاده از ماسک از گلودرد جلوگیری کرد؟

عواملی که باعث احساس گلودرد در هنگام استفاده از ماسک می‌شود

رطوبت هوا که زیر ماسک تنفس می‌کنید معمولا به دلیل افزایش بخار آب تولید شده بر اثر بازدم افزایش می‌یابد، علاوه بر این به درصد بالایی از محرک‌ها و میکروب‌هایی که در صورت استفاده طولانی مدت و بدون تمیز کردن ماسک در ماسک گیر می‌کند، افزایش می‌یابد. اگر چندین ساعت در یک زمان به این روش نفس بکشید، ممکن است احساس خشکی و خارش گلو کنید.

احتمال بروز گلودرد بر اثر استفاده از ماسک به عوامل مختلفی بستگی دارد که معمولا اکثر آن‌ها قابل کنترل هستند و این عوامل عبارتند از:

نوع ماسک:

نوع ماسکی که استفاده می‌کنید ممکن است در احتمال ابتلا به گلودرد شما تفاوت ایجاد کند. اگر از ماسک N ۹۵ یا جراحی استفاده می‌کنید، ممکن است هوا بین صورت شما و هوای بیرون ماسک محبوس شده باشد. این هوا می‌تواند گرم، مرطوب و برای تنفس ناخوشایند شود. این مقدار آبی که بینی می‌تواند استنشاق کند کاهش یافته و باعث خشک شدن آن می‌شود که می‌تواند باعث گلودرد نیز شود.

در حال حاضر هیچ مطالعه‌ای در مورد اینکه چگونه ماسک‌های پارچه‌ای می‌توانند خطر گلودرد را افزایش دهند، وجود ندارد، اما با وجود اینکه ماسک N ۹۵ ممکن است در فیلتر کردن برخی از عوامل بیماری‌زای ویروسی موثرتر از ماسک پارچه‌ای باشد، می‌تواند باعث گلودرد نیز شود.

مدت استفاده از ماسک:

اگر هر بار یک ساعت یا بیشتر از ماسک استفاده کنید، ممکن است متوجه افزایش عوارض جانبی آن شوید. زیرا استفاده طولانی مدت از ماسک می‌تواند احتمال کثیف شدن آن را افزایش دهد.

چندین مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از ماسک می‌تواند باعث افزایش میزان دی اکسید کربن در خون شود. ممکن است دی اکسید کربنی را که به تازگی دفع کرده‌اید از طریق ریه‌های خود استنشاق کنید و این می‌تواند منجر به خستگی و گیجی شود که طی چند ساعت بدتر می‌شود. این ممکن است خطر تحریک بینی و گلودرد را افزایش دهد.

بهداشت ماسک:

گلودرد می‌تواند ناشی از محرک‌هایی باشد که در ماسک گیر کرده اند و روی ماسک‌هایی که به درستی تعویض یا تمیز نشده اند زندگی می‌کنند. به همین دلیل است که اگر همیشه از ماسک تمیز استفاده کنید، احتمال گلودرد کمتری وجود دارد.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل دقیقی در مورد مدت زمان استفاده از هر نوع ماسک وجود ندارد، اما اگر از ماسک قابل تعویض استفاده می‌کنید، پس از هر بار استفاده آن را بیرون بیاورید و سعی کنید دیگر از آن استفاده نکنید؛ و اگر از ماسک تنفسی N ۹۵ استفاده می‌کنید، باید آن را نیز دور بیندازید، مگر اینکه تجهیزات بخارشوی آن را داشته باشید.

ماسک‌های پارچه‌ای را باید در آب گرم و صابون شسته و بعد از هر بار استفاده روزانه آویزان کنید تا خشک شود. ماسک را در جای خشک و تمیز (مانند کیسه کاغذی یکبار مصرف) نگهداری کنید.

ماسک در معرض آلاینده‌ها قرار می‌گیرد

حتی اگر هنگام خروج از خانه ماسک تمیزی داشته باشید، به راحتی می‌توانید تنها با لمس آن در معرض میکروب قرار بگیرید، بنابراین مراقب باشید که ماسک را روی سطوح قرار ندهید، یا با دست‌های آلوده آن را لمس نکنید.

هنگام استفاده از ماسکی که در معرض باکتری یا ویروس از سطوح آلوده قرار گرفته است، ممکن است دچار گلودرد شوید و برداشتن و پوشیدن مکرر ماسک می‌تواند احتمال انتقال میکروب به آن را افزایش دهد.

فاکتور‌های محیطی:

محیط‌ها و عوامل آب و هوایی خاصی وجود دارند که می‌توانند احتمال ابتلا به گلودرد را حتی زمانی که ماسک نمی‌زنید، افزایش دهند. این محیط‌ها عبارتند از:

قرار گرفتن در مکان‌های مرتفع.

آب و هوای کویری با هوای خشک.

مکان‌هایی با سطوح بالای آلودگی زیست محیطی.

چگونه می‌توان هنگام استفاده از ماسک از گلودرد جلوگیری کرد؟

چندین روش وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به گلودرد یا سایر علائم هنگام استفاده از ماسک انجام دهید، از جمله:

اگر از ماسک‌های پارچه‌ای قابل استفاده مجدد استفاده می‌کنید، هر بار که آن‌ها را می‌پوشید مطمئن شوید که تمیز هستند.

اگر از ماسک جراحی N ۹۵ یا غیرقابل استفاده مجدد استفاده می‌کنید، پس از استفاده آن را دور بیاندازید.

سعی کنید به پوشیدن ماسک در جا‌هایی که نیاز به این کار دارد ادامه دهید و در حین مکالمه به طور مکرر ماسک را برندارید یا به سمت چانه خود حرکت ندهید تا آلوده نشوید.

ماسک را در یک کیسه بهداشتی و یکبار مصرف (مانند یک کیسه پلاستیکی یا کاغذی) نگه دارید و اگر مجبور به برداشتن ماسک هستید، آن را به آن کیسه برگردانید (مثلا به جای زیر صورت خود در یک مکان عمومی) و قبل از پوشیدن دوباره دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

از ماسک‌های ساخته شده از موادی که تنفس آن‌ها دشوار است، مانند پلاستیک یا چرم خودداری کنید.

در خاتمه، فواید پوشیدن ماسک برای سلامتی بیشتر از عوارض جانبی آن است، زیرا پوشیدن آن در مکان‌های عمومی سرپوشیده و مکان‌های شلوغ در فضای باز که نمی‌توان فاصله اجتماعی را رعایت کرد، توصیه می‌شود. اگرچه گلودرد می‌تواند از عوارض پوشیدن ماسک باشد، اما رعایت دستورالعمل‌های استفاده از ماسک به روش صحیح و شستن یا دور انداختن صحیح آن به کاهش احتمال عفونت کمک می‌کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *