وزیر امور خارجه: رفع تحریم‌ها باعث حضور قویتر ایران در ترتیبات همکاری منطقه‌ای می‌شود

12:49 - 27 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۰۶۵
دسته بندی: سیاست
وزیر امور خارجه گفت: رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قویتر و مؤثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد.
- حسین امیرعبداللهیان در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشور‌های حاشیه اقیانوس هند (آیورا) به صورت مجازی سخنرانی کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر عزیزم جناب آقای ابوالکلام عبدالمومن.
وزیر محترم امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش

افتخار دارم با جناب عالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشور‌های حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می‌گویم. سپاسگزارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش بخاطر ریاست دوره‌ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می‌نمایم.

همکاران عزیز، عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان،

در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، بطور روزافزونی ظرفیت‌های بالقوه این اتحادیه در همکاری‌های اقتصادی نمایان شده است. به همان اندازه که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشور‌های ساحلیست، به همان اندازه چشم انداز همکاری‌ها در آیورا روشن و گسترده می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیمِ همکاری منطقه‌ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را گسترش دهیم.

اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعال‌تر کرده‌ایم و دستگاه‌های مختلف ایرانی، مرحله جدیدی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند.

جدیدترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده «برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا» می‌باشد. همچنین «مرکز منطقه‌ای علوم و انتقال فنآوری آیورا» مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.

عالیجنابان.
جهان با چالش کووید-۱۹ و پیامد‌های مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده‌اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است. رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. ان شاالله.

در پایان لازم می‌دانم انتخاب دبیرکل جدید آیورا را به ایشان تبریک گفته از تلاش‌های کفیل محترم دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی نمایم.

از توجه شما متشکرم.

 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *