اگر ایران هم VAR داشت

12:00 - 27 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۰۴۵
اگر در ورزشگاه آزادی در مقابل تیم کره کمک داور ویدئویی داشتیم، شاید الان صعودمان به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قطعی شده بود.

_ روزنامه همشهری نوشت: اینطور که پیداست، تیم ملی ایران باید قدردان ابداع‌کننده فناوری کمک‌داور ویدئویی در فوتبال باشد. استفاده از این تکنولوژی در مسابقات انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر حسابی به کمک تیم کشورمان آمده است. البته نه اینکه داوران ویدئویی امتیاز اضافی به ایران داده باشند، اما آن‌ها کمک کردند تیم ملی حقش را بگیرد. در بازی با امارات آن اتفاقات تاریخی و فراموش‌نشدنی رخ داد؛ اینکه بعد از اعلام کاشته به سود میزبان و اخراج شجاع خلیل‌زاده، بازبینی ویدئویی نشان داد مهاجم امارات در آفساید صاحب توپ شده و به همین دلیل تمامی تصمیمات بعد از آن لغو شد. به این ترتیب ما ۱‌۱ نفره ماندیم و توانستیم گل پیروزی را به امارات بزنیم.

در دیدار با سوریه هم کمک‌داور ویدئویی بار دیگر به کمک ایران آمد و مانع از پایمال‌شدن حق تیم ملی کشورمان شد. روی گل دوم ایران که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، ابتدا داور وسط متوجه برخورد توپ به‌دست بازیکن سوریه نشد، اما داوران مستقر در اتاق VAR به او هشدار دادند و قاضی چینی بعد از بازبینی صحنه، تصمیمش را اصلاح کرد. به این ترتیب پنالتی اعلام شد و گل دوم ایران، ما را در مسیر کسب یک پیروزی آسان‌تر قرار داد.

نکته غم انگیز ماجرا اینجاست که سوریه در زمین بی‌طرف موفق به استفاده از کمک‌داور ویدئویی شد، اما ما در ایران نتوانستیم از این فناوری سود ببریم. بازی رفت تیم کشورمان برابر کره‌جنوبی در حالی در ورزشگاه آزادی برگزار شد که فدراسیون فوتبال بعد از کلی تبلیغات رنگارنگ موفق نشد اجازه استفاده از VAR را کسب کند. بدتر از همه اینکه بعد از بازی برخی کارشناسان داوری از خطای پنالتی مدافع کره روی بازیکن ایران خبر دادند که توسط داور وسط نادیده گرفته شده است. شاید اگر کمک‌داور ویدئویی در کار بود و آن پنالتی اعلام می‌شد، تیم ملی کشورمان کره را شکست می‌داد و امروز با ۱۸ امتیاز حتی روی کاغذ هم صعودش به جام‌جهانی را قطعی می‌کرد. کاش اینقدر که بیگانه‌ها به نفع ما کار می‌کنند، خودمان هم به سود خودمان گام برمی‌داشتیم!


برچسب ها: تیم ملی فوتبال var

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *