بیلبورد‌های پایتخت محل معرفی ۶۰۰ نویسنده و کتاب‌هایشان شد

17:11 - 26 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۹۴۱
معاون هنری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در رابطه با بیلبورد‌های نصب شده در پایتخت با محتوای «کتاب» و «معرفی نویسنده‌ها» گفت: این طرح طی یک پیشنهاد به سازمان زیباسازی شهر تهران رقم خورد و تا پایان هفته کتاب ادامه دارد.

_ فارس نوشت: مجدالدین معلمی درباره بیلبورد‌های فرهنگی که با محتوای «کتاب» و «معرفی نویسنده‌ها» این روز‌ها در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته شده، اظهار داشت: با تغییر و تحولی که در شهرداری تهران رخ داد و انتصاب آقای رضا صیادی به عنوان رئیس جدید سازمان زیباسازی شهر تهران، ما از جانب حوزه هنری با این سازمان تفاهم‌نامه‌ای داشتیم تا رویکرد فرهنگی به فضای عمومی شهر تهران وارد شود.

بیلبورد‌های پایتخت محل معرفی ۶۰۰ نویسنده و کتاب‌هایشان شد

تغییر چهره شهر در هفته کتاب/ نویسنده و کتاب‌ها بر فراز تهران

معاون هنری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه ضمن بیان اینکه پیشتر شهرداری تهران اغلب پیام‌های مناسبتی در قالب تبریک و تسلیت را در سطح شهر و بیلبورد‌ها مدنظر قرار می‌داد، گفت: تا پیش از انتصابات جدید و تغییرات، رویکرد سازمان زیباسازی اغلب پیام‌های مناسبتی و درج آن‌ها در بیلبورد‌ها بود، اما پس از تغییرات پیشنهاد برای معرفی هنرمندان، نویسندگان و افراد برتر حوزه اندیشه ارائه شد.

بیلبورد‌های پایتخت محل معرفی ۶۰۰ نویسنده و کتاب‌هایشان شد

وی تصریح کرد: با اینکه دوستان، تازه وارد شهرداری شده بودند، اما از این پیشنهاد استقبال کردند و قرار شد در مرتبه نخست ابتدا اسامی کتاب‌ها و نویسنده‌های معروف و سپس نویسنده‌هایی که ما با آن‌ها خاطره داریم، ابتدا گردآوری، احصا و در اختیار آن‌ها قرار گیرد. هر چند این فرایند کمی طولانی شد، اما در ادامه طی تفاهم با وزارت ارشاد، خانه کتاب و حوزه هنری در کنار شهرداری به اسامی مورد نظر رسیدیم و اکنون چهره و کتاب‌هایی در سطح شهر از نویسندگان کشورمان به نمایش گذاشته شده است.

بیلبورد‌های پایتخت محل معرفی ۶۰۰ نویسنده و کتاب‌هایشان شد

نویسنده‌ها روی بیلبورد‌های تهران

وی گفت: در این طرح که همزمان با هفته کتاب اجرایی می‌شود، کتاب‌هایی که شهرت بیش‌تری دارند یا بیش‌تر مورد مطالعه بودند و در کنار این دو مزیت دارای کیفیت محتوای برتری هم هستند و می‌تواند مطالعه آن برای عموم مردم مفید باشد، انتخاب و در اختیار سازمان زیباسازی قرار گرفت؛ هرچند ما مخیر بودیم به معرفی کتاب یا نویسنده بپردازیم، اما پیشنهاد شد به این دلیل که محور بودن نویسنده‌ها در چنین طرح‌هایی اغلب سابقه نداشته، از این رو کتاب‌ها در کنار نویسنده‌ها معرفی شوند، زیرا ممکن است برخی کتاب‌ها را مطالعه کرده باشیم و یا با نام آن‌ها آشنا بوده باشیم، اما شناختی از نویسنده آن نداشته باشیم؛ بنابراین به مناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران ما محور را نویسنده قرار دادیم تا کتاب‌های این نویسنده به جامعه معرفی شود.

معرفی چهره‌های برتر فرهنگی در سطح شهر تهران

این مسئول در حوزه هنری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته از هفته کتاب استقبال خوبی از این طرح که در سطح شهر اجرایی شده دیدیم، توضیح داد: هرچند کار‌های اولیه ممکن است نقص‌هایی داشته باشد و در کنار آن برخی افراد انتظار داشته باشند، آثار نویسندگان دیگری هم به نمایش گذاشته شود، اما باید بگویم از این تجربه می‌توانیم در قالب طرح‌های دیگری هم استفاده کنیم و هنرمندان و چهره‌های برتر فرهنگی و هنری را به جامعه معرفی کنیم.

۶۰۰ نویسنده فرصت معرفی در هفته کتاب یافتند

معلمی در پاسخ به این سؤال که در طرح اولیه که همزمان با هفته کتاب به معرفی نویسنده‌های مطرح و کتاب‌هایشان می‌پردازد چند نفر انتخاب شده‌اند، گفت: بیش از ۶۰۰ نفر فرصت معرفی در هفته کتاب را داشتند. در واقع ۶۰۰ نویسنده چهره و کتاب‌شان روی بیلبورد‌های شهر تهران قرار گرفت.

بیلبورد‌های پایتخت محل معرفی ۶۰۰ نویسنده و کتاب‌هایشان شد

وی درباره اینکه آیا رده سنی خاصی در کتاب‌ها مدنظر قرار داشت، گفت: اصلا این طور نبود، بلکه در همه رده‌های سنی تلاش کردیم کتاب‌هایی را معرفی کنیم که از آن جمله می‌توان به آثار کودک و نوجوان، روانشناسی، ادبیات، تاریخ شفاهی، معارف و دین، همچنین چهره‌نگاری اشاره داشت.

معاون حوزه هنری در پایان ابراز داشت: این طرح تا انتهای هفته کتاب برقرار بوده و چهره و نام کتاب و تصاویر نویسندگان در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته می‌شود، هر چند پراکندگی در سطح شهر برعهده سازمان زیباسازی بود، اما تلاش شده حداکثر فضای تبلیغی برای شهر مدنظر قرار گیرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *