رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تهیه بانک اطلاعاتی تصاویر هوایی برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی ضرورت دارد

14:48 - 26 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۶۸۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
معاون دادستان همدان گفت: تهیه بانک اطلاعاتی جامعی از تصاویر و نقشه‌های هوایی برای جلوگیری و برخورد با متخلفان تغییر کاربری اراضی کشاورزی یک ضرورت است.
- سیدهادی مصطفوی از تشکیل جلساتی میان کارگروه عکس هوایی همدان با شورای حفظ حقوق بیت المال به صورت ماهانه خبر داد و گفت: پرونده‌های قضایی که برای تسریع در رسیدگی به آن، نیازمند تصاویر هوایی در حوزه‌هایی همچون تغییرکاربری اراضی و ساخت و ساز‌های غیرمجاز است، در آنجا بررسی شود.

وی اظهار کرد: این مهم از آنجا که اطلاعات دقیقتر و جامعتری در اختیار قضات قرار می‌دهد هم در اتقان آراء دادگاه‌ها اثر مثبت دارد و هم زمینه ساز تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها می‌شود.

معاون دادستان همدان با اشاره تغییر کاربری‌های زمین‌های زراعی و کشاورزی در سال‌های اخیر، افزود: تصمیم بر آن است تا جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، شهرداری و دستگاه‌هایی که متولی تعیین کاربری اراضی هستند، نقشه‌های هوایی مربوطه را تهیه و همراه با پیشنهادات خود به دبیرخانه این کارگروه ارسال کنند.

مصطفوی تصریح کرد: بی تردید تصاویر هوایی برای اجرای هدفمند و صحیح سند آمایش سرزمین در سال‌های آتی با هدف حفظ اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری‌ها و ساخت و ساز‌های غیرمجاز نیاز است.

وی عنوان کرد: بنابراین ضروری است تا شهرداری و نهاد‌های متولی به ویژه از سوی استانداری پیگیری‌های لازم برای تأمین اعتبارات به منظور تهیه تجهیزات را داشته باشند.

معاون دادستان همدان ادامه داد: انتظار داریم لااقل تا پایان سال جاری نقشه‌های هوایی مربوط به مناطق حساس همدان از جمله دره مرادبیگ، عباس آباد و گنجنامه از سوی دستگاه‌های ذی صلاح تهیه شود.

مصطفوی افزود: بی شک تهیه نقشه‌ها و تصاویر هوایی هم به دستگاه قضایی برای رسیدگی بهتر و مطلوبتر به پرونده‌های مربوط به تخلفات تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی کمک می‌کند و هم سبب تشکیل بانک اطلاعاتی مناسبی در این حوزه می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *