رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

چهره ماندگار جراحی پیوند کلیه: زمان انتظار در لیست پیوند کلیه از دو ماه به دوسال رسیده است

22:33 - 25 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۶۴۸
چهره ماندگار جراحی پیوند کلیه گفت: ما از مقام اول و دوم و کوتاه‌ترین زمان لیست انتظار که ۲ تا ۳ ماه در دنیا بود؛ لیست انتظار ما به دو تا سه سال رسیده است.

-طبق اعلام  روابط عمومی رادیو تهران، ناصر سیم فروش، چهره ماندگار جراحی پیوند کلیه و فوق تخصص اورولوژی و رئیس انجمن پیوند کلیه ایران، به مناسبت روز حمایت از بیماران کلیوی مهمان رادیو تهران در مستند «اختیاریه» بود.

سیم فروش، متخصص اورولوژی، جراحی پیوند کلیه و مجاری ادرار، رییس انجمن پیوند کلیه ایران و مشاور عالی وزیر بهداشت در گفتگو با برنامه «اختیاریه» رادیو تهران گفت: ما نیازمند پیوند کلیه از فرد زنده غیر فامیل هستیم، با وجود مخالف‌ها ما با افت پیوند مواجهه هستیم، امیدوارم در دولت جدید این مسئله اصلاح شود.

ناصر سیم فروش، چهره ماندگار جراحی پیوند کلیه و فوق تخصص اورولوژی و رئیس انجمن پیوند کلیه ایران، یکشنبه ۲۳ آبان، به مناسبت روز حمایت از بیماران کلیوی مهمان رادیو تهران از برنامه مستند «اختیاریه» بود.

ناصر سیم فروش چهره ماندگار پزشکی کشور، متخصص اورولوژی، جراحی پیوند کلیه و مجاری ادرار متولد ۱۳۲۶ در تهران است و سه فرزند دارد که دو فرزند او در شغل پزشکی مشغول به فعالیت هستند. وی نخستین دانش‌ها را در زمینه اورولوژی ارائه داده و با وجود پیشنهاد‌هایی از کشور‌های دیگر همچنان در کشور در حال خدمت رسانی است. سیم فروش خود را به عنوان خدمتگذار مردم می‌داند و بالاترین افتخارش معلمی و آموزش دانشجویان است.

مینا نیکانیک، تهیه کننده این قسمت از برنامه اختیاریه با حضور در محل کار ناصر سیم فروش، ضمن گفتگو با او، با بیماران هم گفتگو کرده است.

ناصر سیم فروش در گفتگو با برنامه اختیاریه تصریح کرد: کشور ما به دلیل مخالفت عده‌ای با پیوند کلیه زنده غیر فامیل، افت کرده است. ما از مقام اول و دوم و کوتاه‌ترین زمان لیست انتظار که ۲ تا ۳ ماه در دنیا بود؛ لیست انتظار ما به دو تا سه سال رسیده است. به دلیل اینکه این موضوع با مخالف‌هایی همراه بوده است. ما در این کار با افت پیوند کلیه مواجهه شده ایم و در منطقه رتبه سیزدهم هستیم و مریض‌ها در لیست انتظار می‌میرند.

وی با تاکید بر افزایش بیماران نارسایی کلیه افزود: تعداد بیماران نارسایی کلیه در کشور رو به ازدیاد که ناشی از شیوع بیماری قند و فشار خون است، به همین دلیل شیوع بیماری دیالیز زیاد شده و روز به روز در حال افزایش است و بار مالی شدیدی بر کشور ایجاد می‌کند.

به گفته این جراح پیوند کلیه؛ کسانی که دچار نارسایی پیشرفته کلیه می‌شوند تاحدودی کلیه‌های آن‌ها از کار می‌افتد و نیاز است خونی که در بدنشان جریان دارد تصفیه شود، از طرفی مایعاتی که استفاده می‌کنند به وزنشان اضافه می‌کند و نیاز است که این مایعات از طریق دستگاه کم شود. افراد دیالیزی باید هفته‌ای سه بار برای دیالیز مراجعه کنند، زندگی افراد دیالیزی پر از مشقت است، لذا کیفیت زندگی بیماران نارسایی کلیه که تحت درمان دیالیز هستند؛ بسیار پایین و کار و زندگی آن‌ها و اطرافیانشان به شدت مختل است.

چهره ماندگار پزشکی کشور تصریح کرد: مرگ و میر دیالیز ۴ برابر بیماران پیوندی است، به همین دلیل در تمام کشور‌های مختلف دنیا پیوند کلیه بسیار مورد توجه و حمایت شدید دولت هاست. پیوند کلیه یک مسئله حیاتی است و لیست انتظار کلیه بالاست، به طوری که در آمریکا هر ده دقیقه یک بیمار در انتظار پیوند کلیه می‌میرد.

سیم فروش با تاکید بر اینکه پیوند کلیه از مرگ مغزی ۶۰ درصد است، اما این کفایت نمی‌کند و ما نیازمند پیوند کلیه از فرد زنده غیر فامیل هستیم، افزود: ما نه تنها در کشور خودمان خودکفاء شده ایم، بلکه پیچیده‌ترین عمل‌های جراحی کلیه، عمل سرطان ها، بیمارای‌های مادرزادی و... در کشور خودمان انجام می‌شود.

ما مدلی داشتیم به اسم مدل ایرانی پیوند کلیه که در این روش، پیوند کلیه از زنده غیر فامیل انجام می‌گیرد. ایران بیشترین پیوند کلیه زنده غیر فامیل را دارد. ما با این مدل می‌توانیم کوتاه‌ترین لیست انتظار در دنیا را داشته باشیم.

ناصر سیم فروش یادآور شد: متاسفانه عده‌ای به شدت مخالف خرید و فروش کلیه بودند، در صورتی که شخصی که کلیه اهدا می‌کند، (اگر چه مبلغی هم دریافت کند) بنا بر گفته امام خمینی (ره) اگر کسی برای دریافت پول کلیه اهدا کند، اگر برای نجات جان انسانی باشد، امر پسندیده‌ای است. تمامی علما این اجازه را داده اند. شخصی که کلیه اهدا می‌کند زنده می‌ماند.

وی اذعان داشت: ما پنج هزار اهدایی کلیه داشتیم که همه آن‌ها زنده و سالم هستند، آن‌ها جان یک انسان را نجات داده اند و یک قهرمان هستند.

به گفته سیم فروش؛ قیمتی برای کلیه نمی‌توان گذاشت، هدیه‌ای که جان یک انسان را نجات می‌دهد، بی شک اگراین کار انجام نشود، فرد دیالیزی می‌میرد. کسی که کلیه اهدا می‌کند مرگ و میرش یک درده هزار است.

ناصر سیم فروش با اشاره به ارائه طرح صندوق هدیه ایثار افزود: بنده طرح پیشنهادی را به مجلس ارائه کرده ام؛ هزینه هر مریضی که از دیالیز به پیوندکلیه می‌آید، یک هفتم کمتر می‌شود، پولی که می‌ماند می‌تواند در یک صندوق بنام هدیه ایثار جمع گردد و به کسانی که قصد اهدای کلیه را دارند پرداخت کرد.

وی ابراز امیدواری کرد و در پایان افزود: امیدوارم در دولت جدید این مسئله اصلاح شود و ما مجدد این مدل را زنده کنیم، ایران الگویی برای سایر کشور‌ها در این زمینه است.

گفتگو با بیماران دیالیزی و مشکلاتی که با آن‌ها مواجهه هستند و بیمارانی که پیوند کلیه شده اند از دیگر بخش‌هایی است که در این قسمت از برنامه اختیاریه تقدیم حضور مخاطبان شد.


برچسب ها: پیوند کلیه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *