لزوم تهیه و تدوین طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ برای حل مشکلات معماری و شهرسازی

11:33 - 25 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۴۶۳
عضو هیات رئیسه شورای ششم شهر تهران به لزوم تهیه و تدوین طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ برای حل مشکلات معماری و شهرسازی با هدف مشارکت مردم در این حوزه تاکید کرد.

_جعفر شربیانی با بیان این مطلب افزود:منطقه ۱۲ به عنوان کانون و هسته تاریخی شهر تهران، یکی از پر چالش‌ترین مناطق شهر است.

وی ادامه داد:معضلات این منطقه از بافت فرسوده گرفته تا آسیب‌های اجتماعی، سیما و منظر شهری، مسائل مربوط به ایمنی و ناپایداری بنا‌های قدیمی در بازار تهران، تغییر کاربرد گسترده، عدم تعیین و تکلیف زیرپهنه‌های فاقد ضابطه و عدم تدقیق پهنه بندی برخی پهنه‌ها مثل پهنه R۲۵۱ و ... … به شمار می‌آید.

عضو شورای شهر تهران یادآور شد: کمیته شهرسازی و معماری شورای ششم با رویکرد کاهش مشکلات شهروندان و افزایش رضایتمندی و همچنین با نگاه صیانت از بافت‌های ارزشمند، با رویکرد مشارکتی مردمی بر لزوم تغییر نگرش به بافت تاریخی و تهیه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ تاکید دارد.

شربیانی با اشاره به احصاء چالش‌های حوزه شهرسازی و معماری در نشست هم اندیشی با کارشناسان و مدیران شهرسازی و معماری منطقه تاکید کرد: برای رفع این بخش از مشکلات منطقه ۱۲ دو راهکار پیشنهاد شد که بخش نخست مربوط به مسائل اجرایی نواحی است. در این رابطه تدوین دستورالعمل و سازوکار اجرایی و ایجاد سامانه برخط (بین دادسرا، کلانتری، مرکز حقوقی و شهرداری نواحی) با هدف تعیین شرح خدمات چگونگی اجراء آرای کمیسیون‌های ماده صد در این منطقه ضرورت دارد.

وی در ادامه گفت: تدوین دستورالعمل و سازوکار اجرایی برای اجرای رفع خطر املاک خطرناک و تعیمرات غیراساسی در سطح منطقه بویژه محدوده‌های ناکارآمد همچون محلات هرندی و مولوی به دلیل ریزش املاک یا فرو نشست ناشی از فعالیت مترو و … لازم است.

شربیانی با اشاره به راهکار دوم افزود: در بخش ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری مسائلی همچون تهیه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ است. با توجه به اینکه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های منطقه ۱۲ خاص خودش است، در نتیجه نمی‌توان پهنه بندی آن را همانند سایر مناطق لحاظ کرد و رویکرد و نگاه در تهیه طرح‌های توسعه شهری در این منطقه باید در راستای صیانت از بافت تاریخی و بازآفرینی بافت‌های آسیب پذیر انجام شود.

به گفته وی؛ تهیه طرح ویژه نحوه تامین پارکینگ در منطقه ۱۲ ضروری است چرا که موضوع تامین پارکینگ در این منطقه از مسایل مهم و ضروری است چرا که هم در بحث صدور پروانه و کاهش زمان صدور پروانه و هم در بحث ترافیک و آلودگی هوا و …. تاثیر دارد.

شربیانی یاد آور شد: اگر نگاه به این منطقه تاریخی ویژه باشد قطعاً چالش پارکینگ می‌بایست لحاظ شود.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران بیان کرد: تدوین کتابچه ملاک عمل ساخت و ساز شهری، با هدف ایجاد وحدت رویه بین مناطق، جلوگیری از صدور بخشنامه‌های متعدد و استعلامات موردی، افزایش آگاهی شهروندان و کاهش زمان صدور پروانه لازم است.

وی تاکید کرد: امیدواریم با برنامه ریزی درست و اقدام به موقع حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، شاهد ارائه طرح ویژه منطقه ۱۲ با رویکرد حفاظت از بنا‌های باارزش و ارتقاء کیفیت زندگی و بازآفرینی بافت محلات ناکارامد این منطقه مهم باشیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *