سرما در بازار لباس گرم/ ۵ میلیون تومان؛ حداقل هزینه تامین لباس یک خانواده

11:10 - 25 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۴۵۳
بازار پوشاک به دلیل افت قدرت خرید و قیمت بسیار بالای لباس‌های پاییزی و زمستانی، خلوت‌ترین پاییز خود را تجربه می‌کند.

_ روزنامه همشهری نوشت: تغییر فصل تا همین چند سال پیش، مصادف بود با شور و هیاهو در بازار کفش و لباس. پاییز هم مثل بهار و عید، لباس‌فروشی‌ها را پر از مشتری می‌کرد. فروشنده‌ها هم ظرف یک‌ماه به اندازه بقیه سال سود می‌بردند. اما حالا وضع مثل قبل نیست. گرانی در بازار لباس بیداد می‌کند و پوشاک از اولویت خرید بخش زیادی از خانوار‌ها حذف شده است. ویترین مغازه‌ها پر از لباس‌های جورواجور پاییزی است، اما حتی سرمای هفته پیش هم نتوانست این بازار بی‌رونق را گرم کند. گشتی در پاساژ‌ها و دیدن قیمت لباس‌های مختلف دلیل این بی‌رونقی را به وضوح نشان می‌دهد.

چی را چند بخریم؟

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری گویای یک واقعیت تلخ است؛ اینکه قیمت لباس در یک‌کلام وحشتناک است. برای لباس‌های رویی مثل پالتو و کاپشن صرف‌نظر از مردانه، زنانه یا بچگانه بودن آن، اگر کمی نسبت به کیفیت و مدل حساس باشید، قیمت از یک‌میلیون تومان به بالاست.

قیمت‌های پشت ویترین یک مردانه‌فروشی در یکی از پاساژ‌های مرکز تهران به این شرح است: کاپشن چرم مردانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، کاپشن معمولی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، هودی مردانه ۶۰۰ هزار تومان. این‌ها قیمت تولیدات ایران است و خارجی‌ها گران‌تر هستند. حدود قیمت کت‌های مردانه وارداتی بین یک میلیون و نیم تا ۲ میلیون‌و نیم است. کتی با جنس کشمیر در یکی از فروشگاه‌های لباس مردانه یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت خورده است. لباس زنانه هم تفاوت چندانی ندارد؛ پالتوی بلند زنانه در یکی از فروشگاه‌های نه‌چندان به‌روز و شیک، ۷۵۰ هزار تومان و پالتوی کوتاه ۶۵۰ هزار تومان، کاپشن زنانه بلند ۶۹۰ هزار تومان و کاپشن کوتاه ۵۵۰ هزار تومان. همین اقلام در پاساژ‌های مناطق دیگر شهر ۲ تا ۳ برابر گران‌تر است. هودی ازجمله لباس‌هایی است که در یکی، دو سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و پرفروش بوده است. ست هودی و شلوار در مدل‌هایی که برای بیرون از منزل مناسب باشد، دست‌کم ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد که این قیمت بسته به جنس و مدل می‌تواند تا بیش از یک‌میلیون تومان هم بالا برود.

حداقل قیمت شال پاییزه که از لحاظ ضخامت چیزی بین شال‌های نخی تابستانه و شال بافت باشد، ۱۵۰ هزار تومان است و خانم‌ها حداقل ۲ شال به نسبت گرم را برای فصل پاییز نیاز دارند. در بعضی از فروشگاه‌ها قیمت‌ها بالاتر است و شال‌های موهر دورو ۳۵۸ تا ۳۹۰ هزار تومان هم به‌فروش می‌رسد. شال‌های موهر به‌دلیل لطافت بیشتر قیمت بالاتری دارند، اما شال‌های پشمی را ارزان‌تر می‌توان خرید. حداکثر قیمت شال‌های پشمی ۲۷۰ هزار تومان است، اما تا ۳۳۰ هزار تومان هم در بعضی فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

حداقل هزینه خرید زمستان؛ ۵/۴ میلیون تومان

شاید بزرگسال‌ها بتوانند چندین سال را با یک کاپشن سر کنند و خرید نکنند، اما رشد هر ساله بچه‌ها، خانواده‌ها را وادار می‌کند دست‌کم ۲ سال یک‌بار برای آن‌ها کاپشن جدید بخرند. برآورد قیمت‌ها نشان می‌دهد اگر یک خانواده ۴ نفره بخواهد برای هر ۴ عضو خانواده لباس زمستانه تهیه کند و اگر اقلام موردنظر را فقط بلوز، شلوار، کاپشن، شال و کلاه برای بچه‌ها و کاپشن و شال‌گردن برای بزرگسالان درنظر بگیریم، صرف‌نظر از هزینه کفش، حداقل باید ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازد.

در استخراج این قیمت حداقل نرخ‌ها لحاظ شده و اگر فقط کمی استاندارد‌های کیفیت افزایش یابد یا آیتم‌هایی دیگر به خرید‌ها افزوده شود، قیمت حداقل دوبرابر خواهد شد. حداقل ۶۰۰ هزار تومان برای کاپشن بچگانه، ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای شلوار بچگانه جین، مخمل یا هر جنس گرم دیگر و بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت برای بلوز گرم بچگانه. برای بزرگسالان هم قیمت کاپشن از ۷۰۰ هزار شروع می‌شود و پالتو‌های درجه ۲ و ۳ ایرانی و چینی را می‌توان با قیمت‌هایی در حد ۶۰۰ هزار تومان هم در بازار پیدا کرد. قیمت برای پالتو‌های مردانه هم به هیچ عنوان از یک‌میلیون تومان پایین‌تر نیست.


برچسب ها: لباس گرانی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *