آغاز آواربرداری و بازسازی واحد‌های مسکونی در مناطق زلزله‌زده هرمزگان

10:12 - 25 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۴۲۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: برآوردهای بنیاد مسکن از میزان خسارت به واحدهای مسکونی مناطق زلزله‌زده هرمزگان به دولت ارسال شده است و براثر زلزله با بزرگی ۶.۴ در هرمزگان، ۲ هزار و ۷۵۰ واحد آسیب دیدند.

- پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مجید جودی ضمن ارایه آماری از ارزیابی خسارت‌های وارده در استان بر اثر زلزله با بزرگی ۶.۴ که ۲۳ آبان به وقوع پیوست، بخشی از فعالیت‌های بنیاد را در این باره اعلام کرد.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان این مطلب که بر اساس برآورده‌های اولیه ۳۰ روستا تحت‌تاثیر زلزله هرمزگان با بزرگی ۶.۴ و پس‌لرزه‌های متعدد آن قرار گرفتند از آسیب به ۲ هزار و ۷۵۰ واحد مسکونی خبر داد.

جودی گفت: از ۲ هزار و ۷۵۰ واحد مسکونی آسیب‌دیده، ۲ هزار واحد احداثی و ۷۵۰ واحد تعمیراتی شناسایی و ارزیابی شدند.

وی با اشاره به اینکه منطقه زلزله‌زده، منطقه لرزه‌خیزی است و در عین‌حال کیفیت واحدهای مسکونی بسیار پایین است، بر مقاوم‌سازی و بازسازی به موقع واحدها تاکید کرد و افزود: بنیاد مسکن به روال گذشته، از حساب ۱۰۰ امام (ره) آواربرداری‌ها و مقدمات بازسازی و اسکان موقت زلزله‌زدگان را آغاز کرده است.

جودی ادامه داد: امروز پیش‌نویس برآوردهای اولیه بنیاد مسکن همراه با میزان خسارت‌ها و تسهیلاتی که باید به واحدهای احداثی و تعمیراتی تعلق بگیرد به دولت ارسال خواهد شد تا با تصویب دولت و تخصیص اعتبارات کار بازسازی و کمک به زلزله‌زدگان سرعت بگیرد.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بیان جزئیات تسهیلاتی که مقرر است تا به زلزله‌زدگان هرمزگان در دو بخش احداثی و تعمیراتی تعلق بگیرد، گفت: با توجه به اینکه مردم منطقه از نظر مالی جزو اقشار کم‌درآمدی محسوب می‌شوند، پیشنهاد تسهیلات ارایه شده است که این تسهیلات برای واحدهای احداثی در مجموع ۲۵۰ میلیون تومان است که شامل ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره ساخت، ۳۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره لوازم‌خانگی و ۷۰ میلیون تومان بلاعوض (اسکان موقت و کمک معیشتی و...) است.

وی افزود: برای واحدهای تعمیراتی نیز در مجموع ۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارایه می‌شود که از این میزان، ۳۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره و ۲۰ میلیون تومان بلاعوض است.

جودی توضیح داد: مسیر روستاها هم‌اکنون باز است و نیروهای بنیاد مسکن از امروز در مناطق زلزله‌زده مستقر شده‌اند و آواربرداری و ارزیابی دقیق‌تر در حال انجام است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تصریح کرد: بنیاد مسکن به روال سال‌های گذشته منتظر اعتبارات نمی‌ماند و با کمک‌ حساب ۱۰۰ امام (ره) آواربرداری و ارزیابی‌ها و سایر موارد در مناطق زلزله زده آغاز خواهد شد تا تسهیلات دولتی برای زلزله زدگان تصویب شود و تخصیص یابد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *