رکورداران گرانی و ارزانی

10:31 - 25 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۴۲۸
مرکز آمار ایران لیست رشد و کاهش قیمت محصولات خوراکی در آبان ماه را منتشر کرد.

_ روزنامه خراسان نوشت: با افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت در بازار‌های دلالی، بازار خوراکی‌ها هم انگار هرروز تب و تاب بیشتری به خود می‌گیرد. هنوز چند روز بیشتر از خبرساز شدن رکوردشکنی قیمت حبوبات، گرانی شدید رب و چند میوه نگذشته که دولت پیرو مصوبه جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس جمهور، قیمت ۲۵ کالای اساسی را اعلام کرد. اقلامی که فقط بخش کوچکی از سفره ایرانی‌ها را پوشش می‌دهد و در این جدول فقط چند قلم محدود از خوراکی‌ها مثل مرغ، تخم مرغ، شیر، ماست، برنج و نان آورده شده بود و اتفاقا همین جدول باعث شد برخی نانوایی‌های شهرستانی ناگهان قیمت نان را بالا ببرند که با واکنش مراجع رسمی مواجه شد.

بعد از این ماجرا، وزارت صمت اعلام کرد که این قیمت‌های رسمی فقط برای شهر تهران است و بقیه استان‌ها و شهر‌ها باید با قیمت‌های اعلام شده توسط نهاد‌های نظارتی محل کار خودشان انواع نان را بفروشند. البته به گفته برخی شهروندان در میان این کالا‌ها محصولاتی نظیر مرغ و تخم مرغ، نان و برخی از لبنیات با قیمت‌های مصوب یاد شده در بازار به فروش نمی‌رسد و شاهد گران فروشی بسیار گسترده هستیم. می‌دانید در ماه گذشته، کدام محصولات خوراکی بیشترین افزایش و کاهش قیمت را داشته اند؟

خوراکی‌هایی با بیشترین افزایش قیمت

در گزارشی که مرکز آمار چند روز پیش منتشر کرده، مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در ماه آبان با ماه قبلش نشان می‌دهد که در چهار قلم از کالا‌های منتخب تغییرات بیش از ۱۰ درصد بوده و بیشترین افزایش قیمت‌ها در کالا‌های منتخب مربوط به تخم‌مرغ ماشینی (۸/۱۶ درصد)، رب گوجه‌فرنگی (۱۶ درصد)، گوجه‌فرنگی (۲/۱۴ درصد) و موز (۹/۱۰ درصد) بوده است. همچنین مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در ماه جاری با ماه مشابه سال قبل حاکی از این است که در یکی از اقلام خوراکی منتخب، تغییرات بیش از ۱۰۰ درصد بوده و بیشترین افزایش قیمت در گوجه‌فرنگی (۲/۱۳۳ درصد)، سیب‌زمینی (۶/۸۳ درصد) و ماست پاستوریزه (۹/۸۱ درصد) مشاهده شده است. در این مدت، کمترین میزان رشد در قیمت‌ها مربوط به موز (۳/۴۷ درصد)، گوشت گوسفند (۲/۳۲ درصد) و برنج خارجی درجه یک (۷/۲۴ درصد) بوده است.

خوراکی‌هایی که کاهش قیمت داشته اند

شاید جالب باشد بدانید در این مدت که در همه اقلام و محصولات خبر‌هایی درباره افزایش قیمت داشتیم، در تعداد محدودی از کالا‌ها کاهش قیمت هم داشته ایم. در چهار قلم از کالا‌های منتخب تغییرات منفی است و بیشترین کاهش در قیمت‌ها مربوط به پرتقال (منفی ۹/۶ درصد)، سیب (منفی ۸/۶ درصد)، مرغ ماشینی (منفی ۵/۰ درصد) و گوشت گوسفند (منفی ۵/۰ درصد) بوده است.

۷۹ درصد از اقلام خوراکی فراتر از حد بحرانی قیمت‌ها

طبق گزارش وزارت کار در مهرماه ۱۴۰۰، متوسط قیمت حدود ۷۹ درصد اقلام منتخب شامل برنج ایرانی درجه یک، برنج خارجی درجه یک، مرغ ماشینی، شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر ایرانی پاستوریزه، تخم‌مرغ ماشینی، کره پاستوریزه، روغن مایع، موز، سیب، پرتقال، خیار، سیب‌زمینی، لوبیا چیتی، عدس، قند، شکر و چای خارجی بسته‌ای فراتر از حد بحرانی قرار دارد. در بیشتر اقلام یاد شده، به ویژه برنج درجه یک ایرانی، تخم‌مرغ ماشینی، شیر و انواع محصولات لبنی، روغن مایع، خیار، سیب‌زمینی و انواع حبوبات امتداد روند صعودی ماه قبل مشاهده می‌شود و افزایش مجدد قیمت این کالا‌ها دور از انتظار نیست.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *