چه زمانی همه گیری کرونا پایان می‌یابد؟

12:59 - 26 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۳۷۰۱
۳ سناریوی خوش بینانه، حالت میانه و بدبینانه نشان می‌دهد که همه گیری بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ پایان خواهد یافت.

- انگلیس انتظار ندارد که همه گیری کرونا حداقل تا یک سال دیگر به پایان برسد.

به گزارش «آی نیوز»، در حالی که همه موارد ابتلا و پذیرش در بیمارستان‌ها در انگلیس رو به کاهش است، افزایش شیوع ویروس در اروپا، پوشش ضعیف واکسن و آزمایش در سراسر جهان و نامشخص بودن سویه‌های جدید به این معناست که ممکن است اواخر سال ۲۰۲۲ یا حتی ۲۰۲۳، این ویروس دیگر یک تهدید به حساب نیاید.

منابع گفته‌اند که ۳ سناریو وجود دارد که نشان می‌دهد ماه‌ها یا حتی سال‌های آخر همه‌گیری ممکن است بسته به اثربخشی مداوم واکسن‌ها، درمان‌های ضد ویروسی جدید و تهدید انواع جدید و افزایش موارد در انگلیس و دیگر کشور‌ها باشد.

بر اساس سناریوی خوش بینانه، جهان بین سال جاری تا ۲۰۲۳ به وضعیت پایدار، به این معنا که ویروس دیگر یک تهدید همه گیر نیست، بلکه بومی شده است، خواهد رسید.

کووید-۱۹ مانند یک بیماری عفونی معمولی که دیگر باعث افزایش شدید در پذیرش یا مرگ و میر در بیمارستان نمی‌شود، با آزمایش، واکسیناسیون و ضد ویروس‌ها که موارد جدی را کنترل می‌کند، درمان می‌شود.

سناریوی خوش بینانه حداقل تا سال ۲۰۲۳ تحقق نخواهد یافت.

سناریوی حد میانه، که محتمل‌ترین مورد تلقی می‌شود، نشان می‌دهد که وضعیت پایدار بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به دست می‌آید.

بر این اساس همه گیری در زمستان‌ها فشار بیشتری بر بخش‌های درمانی اعمال می‌کند.

این بدان معناست که موارد ابتلا هنوز در برخی کشور‌ها بالا خواهد بود و سویه‌های جدید باعث ایجاد امواج جدید شیوع می‌شوند، اما به دلیل ضد ویروس‌ها، واکسن‌ها و آزمایش‌ها جدی نیستند.

این سناریوی میانه، قرنطینه‌های بیشتر را در بر نمی‌گیرد، اما در صورت وجود موج‌های زمستانی کووید، احتمال برخی اقدامات اضافی مانند اجباری شدن مجدد استفاده از ماسک‌ها وجود دارد.

بدبینانه‌ترین سناریو بسیار بعید تلقی می‌شود، زیرا به این معناست که واکسن‌ها دیگر در برابر سویه‌های جدید موثر نیستند و ضد ویروس‌ها شکست می‌خورند.

این سناریو وضعیت تلخی را ترسیم می‌کند که در آن به برخی از اقدامات اضطراری مانند قرنطینه تا سال ۲۰۲۶ نیاز است.

این امر به شدت رشد اقتصادی در بسیاری از کشور‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در سراسر اروپا این نگرانی وجود دارد که موج چهارم در زمستان امسال، با افزایش موارد ابتلا در آلمان و فرانسه و قرنطینه نسبی در هلند، بیمارستان‌های این قاره را تهدید کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *