تست منفی کرونا برای کدام مسافران داخلی، الزامی است؟

۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸:۴۸
کد خبر: ۷۷۲۱۴۰
معاون حمل و نقل وزیر راه وشهرسازی گفت: مسافرانی که کارت واکسن ندارند و واکسینه نیستند، از ابتدای آذرماه فقط با برگه پی. سی. آر منفی مجاز به سفر هواییِ داخلی، ریلی و جاده‌ای هستند.

- ایرنا نوشت: در پی ابلاغ پروتکل‌های جدید برای سفر‌های برون شهری که قرار است از ابتدای آذرماه امسال اجرایی شود، شرایط سفر در بخش سفر‌های هواییِ داخلی، سفر‌های جاده‌ای و ریلی تغییر می‌کند، اما برای سفر‌های خارجی محدودیت‌ها به همان شکل گذشته ادامه خواهد داشت.

قرار است پرواز‌های داخلی از ابتدای آذرماه با ظرفیت ۱۰۰ درصدی مسافرگیری شود و دیگر خبری از فاصله‌گذاری اجتماعی در هواپیما‌ها نخواهد بود. برای همین فقط مسافرانی می‌توانند بلیت پرواز را تهییه کنند که شرایط جدید سفر را داشته باشند.

سامانه «امید» نیز از سوی وزات کشور برای تشخیص مسافران واکسینه راه‌اندازی شده است و اکنون درحال بارگذاری اطلاعات و ارتباط با زیر ساخت‌های بخش حمل‌و نقل است. از طریق این سامانه همه مردم کنترل خواهند شد و فقط آن‌هایی که واکسن زده باشند یا تست PCR منفی داشته باشند می‌توانند با وسایل حمل‌ونقل عمومی به مسافرت بروند، در غیر این صورت از اول آذرماه اجازه سفر نخواهند داشت.

با این حال مسافران زیادی سوال دارند که برای انجام یک سفر هوایی برای مثال به مشهد مقدس و یا انجام همین سفر از طریق قطار دقیقا باید کدام یک از شروط پروتکل‌های بهداشتی را داشته باشند.

توضیحات معاون حمل ونقل وزیر راه درباره شرایط جدید سفر

«شهرام آدم نژاد» معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی امروز گفت: از ابتدای آذرماه مسافرانی که کارت واکسن ندارند باید همراه با برگه پی. سی. آر برای انجام سفر هوایی خود به فرودگاه مراجعه کنند.

وی افزود: این شرایط برای سفر‌های ریلی و جاده‌ای هم اعمال می‌شودو مسافران قطار و اتوبوس هم اگر کارت واکسن ندارند باید همراه با جواب آزمایش منفی کرونا، سفر ریلی و جاده‌ای خود را در پیش بگیرند.

آدم نژاد در پاسخ به این سوال که آیا منظور از کارت واکسن، دریافت هر دو دوز واکسن است، گفت: مسافران باید هر دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند تا دیگر نیازی به ارائه تست منفی کرونا نداشته باشند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تبصره‌ای در این بین برای برخی مسافران وجود دارد؛ در صورتی که فقط یک دوز از واکسن را دریافت کرده باشند و از زمان دریافت دوز دوم نگذشته باشد، امکان سفر را خواهند داشت.

به گفته معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، اقدام به تزریق واکسن، مسافر را برای استفاده از حمل و نقل عمومی اعم از بخش هوایی، ریلی و جاده ای، بدون مانع نمی‌کند و این تبصره فقط برای مسافرانی است که زمان تزریق دز دوم آن‌ها نرسیده است.

تغییری در شروط کرونایی سفر‌های خارجی اعمال نشده است

در همین رابطه، مدیرکل روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نیز امروز گفت: مسافران پرواز‌های خارجی از مبدا فرودگاه امام همچنان باید تست پی. سی. آر ۹۸ ساعته همراه با برگه واکسیناسیون را به همراه داشته باشند.

«جواد صالحی» توضیح داد: پرواز‌های خارجی از ابتدا بدون فاصله گذاری اجتماعی انجام می‌شد و همچنان همان شروط واکسینه بودن و داشتن برگه پی. سی. آر برای قطعی بودن عدم مبتلای مسافر به ویروس کرونا لازم است.

وی گفت: بر اساس تاکید و ابلاغ وزارت بهداشت به سازمان هواپیمایی، فعلا مسافران پرواز‌های خروجی علاوه بر همراه داشتن کارت دیجیتال واکسن، باید تست پی. سی. آر را نیز به همراه داشته باشند، زیرا ممکن است کشور مقصد به هر دلیلی تست پی. سی. آر را هنوز قطعی بداند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *