برخورد قاطع و قانونی دستگاه قضایی با تخلفات حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی

۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳:۱۲
کد خبر: ۷۷۱۶۵۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در بازدید از حوزه قضایی شهرستان سامان گفت:هرگونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی و باغی شهرستان سامان ممنوع است و دستگاه قضایی با متخلفان برخورد قاطع و قانونی خواهد داشت.
احمد رضا بهرامی، رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در بازدید از حوزه قضایی شهرستان سامان اظهار داشت: بر اساس قانون هرگونه تغییر کاربری و ساخت و ساز در اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از نهاد‌های ذیربط ممنوع است و دستگاه قضایی استان در راستای حفظ حقوق بیت المال با خاطیان و متخلفان برخورد می‌کند.

بهرامی، گفت: با توجه به اراضی حاصلخیز شهرستان سامان و قرار گرفتن این شهرستان در حاشیه رودخانه زاینده رود ممکن است زمین خواران و افراد سودجو قصد دست درازی به اراضی ملی و سرمایه‌های مردمی را داشته باشند که باید مسئولان مربوطه ضمن هماهنگی و تعامل مستمر از هرگونه سوء استفاده‌های احتمالی در این زمینه پیشگیری و از حقوق عامه مردم صیانت کنند.
 
وی تصریح کرد: قطعاً همکاری‌ها و اقدامات پیشگیرانه مسئولان و نهاد‌های متولی در خصوص مقابله با زمین خواری و ساخت و ساز‌های غیر مجاز می‌تواند از تشکیل بسیاری از پرونده‌ها در دادگستری نیز جلوگیری کند.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری یکی دیگر از موضوعات مهم در شهرستان سامان را توجه و نظارت بر ورود گردشگران دانست و گفت: از آنجا که ممکن است گاهی با ورود و اسکان افراد گردشگر به منطقه تنش‌هایی میان مردم به وجود آید لذا دستگاه قضایی استان با همراهی نیروی انتظامی باید اوضاع را کاملاً تحت کنترل داشته و در صورت بروز اتفاقاتی که منجر به دستگیری و زندانی شدن افراد شود، ضمن در نظر گرفتن رسالت اصلی دستگاه قضا برای برخورد با اراذل و اوباش و برهم زنندگان آرامش مردم، برای مرتکبان جرائم سبک که فاقد سابقه کیفری هستند حتی المقدور از مجازات‌های جایگزین حبس، تعلیق مجازات و یا اعطاء مرخصی استفاده کند.

بهرامی، در ادامه با اشاره به مشکلات موجود و کمبود نیروی انسانی در دادگستری و دادسرای شهرستان سامان بیان داشت: تلاش داریم با انجام برخی جابجایی‌ها مشکلات کمبود نیرو در این حوزه قضایی را به حداقل برسانیم، اما آنچه که باید همواره مد نظر همکاران قضایی و اداری قرار گیرد استفاده حداکثری از امکانات و صرفه جویی در هزینه‌ها با توجه به شرایط تحریم‌ها و تنگنها‌های فعلی اقتصادی است.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در پایان با تأکید بر ضرورت سرکشی دوره‌ای مسئولان قضایی بر کار دفاتر و ارتباط با همکاران قضایی و اداری، تسریع در رسیدگی به کار مردم و حفظ کرامت انسانی شهروندان در مراجع قضایی را از مهمترین ارکان سیاست‌های قوه قضائیه برشمرد.

لازم به ذکر است؛ در بازدید رئیس کل دادگستری و مسئولان قضایی استان چهارمحال و بختیاری از دادگستری و دادسرای شهرستان سامان از کارکنان نمونه این دو مجموعه قضایی نیز تجلیل شد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *