نقش موثر کارشناسان در کاهش اطاله دادرسی

۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۲:۲۹
کد خبر: ۷۶۹۰۳۹
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین تحلیف ۱۶ کارشناس جدید مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان بر نقش آن‌ها در کاهش اطاله دادرسی و افزایش رضایت ارباب رجوع تاکید کرد.
- حسین فاضلی هریکندی،رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین تحلیف ۱۶ کارشناس جدید مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان بر نقش آن‌ها در کاهش اطاله دادرسی و افزایش رضایت ارباب رجوع تاکید کرد.

فاضلی هریکندی،در آیین تحلیف ۱۶ نفر از کارشناسان جدید مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز که با حضور دبیر شورای تحول قضایی دادگستری استان و رئیس و اعضاء هیات مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان در سالن شهدای قوه قضائیه دادگستری برگزار شد.
 
وی به نگاه نافذ و دقیق حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای به مسائل و مشکلات قوه قضائیه اشاره کرد و گفت:در دوره تحول و تعالی قوه قضائیه، شاهد هستیم،که رئیس دستگاه قضا در بسیاری از موارد و مشکلات به صورت مصداقی ورود پیدا کرده و با استفاده از تجربیات گران‌سنگ خود در امر قضا خواستار حل این مشکلات شده است.

وی با اشاره به سفر رئیس قوه قضائیه به استان البرز و تشکیل جلسه بررسی یکی از پرونده‌های کثیرالشاکی بیان کرد:این حضور در استانی که به دلایل مختلف پرونده‌های متعدد کثیرالشاکی دارد از منظر آسیب‌شناسی تشکیل و رسیدگی به این پرونده‌ها حائز اهمیت است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان این‌ که یکی از موضوعاتی که حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای بار‌ها طرح کرده بحث کارشناسی، مشکلات و اهمیت آن است، متذکر شد:رئیس دستگاه قضا خواستار توجه به مقوله کارشناسی و رفع برخی نواقص و اشکالات موجود و به حداقل رسیدن آن‌ها است.

وی تصریح کرد:با توجه به پیچیدگی موضوعات حقوقی و کیفری و وجود تخصص‌های مختلف، اصل ارجاع به کارشناس و متخصص فن، اصلی عقلایی است و این انتظار از قضات نمی‌رود که در دورانی که روزبه‌ روز بر گستره علوم و فنون و پیچیدگی موضوعات افزود می‌شود بر همه رشته‌ها و تخصص‌ها احاطه داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه با برشمردن برخی از الزاماتی کارشناسی، گفت: بخشی از این الزامات، مربوط به قضات است؛ یعنی قاضی باید در جایی که واقعا نیاز است به کارشناسی ارجاع دهد.

وی با تاکید بر این‌ که در برخی مواقع به اشتباه گمان می‌رود که کارشناس، ضابط قضایی است تصریح کرد: این تصور صحیح نیست و باید دقت شود در مواردی که ضرورت ندارد و یا موضوع صرفا ماهیت قضایی دارد به کارشناسی ارجاع داده نشود.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: قضات باید موعد اعلام نظر کارشناسی و موضوع مورد کارشناسی را به تفصیل و دقیق بیان کنند، برای این‌که عدم رعایت این موارد منجر به اطاله دادرسی و نارضایتی ارباب رجوع خواهد شد.

فاضلی هریکندی، با توصیه به رعایت برخی نکات مهم توسط کارشناسان متذکر شد: کارشناسان باید در حدود ارجاع، دقت و بررسی لازم را داشته باشند و در زمان تعین شده توسط قاضی، کارشناسی انجام و با نظری که جامع و مانع بوده و نیاز به رفع ابهام نداشته باشد به مرجع قضایی گزارش کنند.

وی ادامه داد: کارشناس برای این‌ که بتواند نظریه‌ ای متقن در موضوع کارشناسی ارائه دهد حتما باید تخصص لازم را داشته باشد که لازمه آن علاوه بر گذراندن آموزش‌های اولیه، تداوم آموزش و به روزبودن در حوزه تخصصی است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام آمادگی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان برای کمک در ارائه آموزش‌های لازم تاکید کرد: با ایجاد سازوکار‌های لازم می‌توان در نشست‌ها و کارگروه‌های مشترک، ابهامات نظرات کارشناسی و ایرادات موردنظر قضات یا کارشناسان مطرح و بررسی شده و راهکار مناسب اتخاذ شود.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *