لزوم تشکیل قرارگاه عملیاتی مستمر حفاظت از بیت المال

۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶:۱۶
کد خبر: ۷۶۸۱۷۴
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت:قرارگاه عملیاتی مستمر حفاظت از بیت‌المال باید تشکیل شود و همه کارگروه‌های فرهنگی، اجرایی و انتظامی در زیر مجموعه این قرارگاه با یکدیگر همکاری کنند.
- حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالمهدی موسوی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی در پنجمین نشست شورای سیاستگذاری حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان مرکزی با اشاره به همکاری و همراهی بین بخشی دستگاه‌ها در این حوزه اظهار داشت: خروجی همه جلسات مصوبات خوبی است، اما مشکل در اجرای آن‌ها است بنابراین باید برای مصوبات زمانبندی و ضمانت اجرا داشته باشیم و اگر در مصوبه‌ای مجری و مسئول مشخص شد باید کار به درستی انجام شود در غیراینصورت باید مشکل را اعلام کنند و مصوبه‌ای که ابلاغ می‌شود بلافاصله پاسخ آن در زمینه پیشرفت کار یا مشکل عدم اجرا به دبیرخانه ارسال شود تا مشکل شناسایی و رفع گردد.

وی افزود: با توجه به اینکه هزار و ۶۰۰ مورد اخطار در حوزه حفاظت از بیت المال صادر شده مسئولیت مهم برای دهیاران روستا‌های هدف زمین‌خواری وجود دارد که باید بیشتر توجه داشته باشند. بعضی اوقات مجوز‌هایی صادر می‌شود و زمینه برای تصرفات ایجاد می‌شود به همین سبب باید این موارد به دهیاران اطلاع‌رسانی و تذکر داده شود.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی سامانه استعلام مردمی و اطلاع‌رسانی آن گفت: باید سامانه‌ای راه‌اندازی شود که اگر جایی تخلفی انجام شد از طریق سامانه تخلف را اعلام کنند و از ظرفیت مردم استفاده شود. همچنین باید در بعد فنی و اطلاع‌رسانی سامانه بیشتر کار شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، با اشاره به تسریع در اجرای طرح‌های هادی مناطق روستایی گفت: یکی از مشکلات موجود در زمینه طرح‌های هادی این است که باید پیگیری شوند و طرح نباید به گونه‌ای توسعه داده شود که همه تخلفات در آن باشد بنابراین باید طرح‌های هادی استان به زودی تعیین تکلیف شوند و مقاصد زمین‌خواری در روستا‌های هدف مشخص شود.

وی بیان کرد: سال گذشته استان مرکزی در زمینه طرح کاداستر موفقیت‌های خوبی کسب کرد و در مواردی رتبه نخست کشور را به دست آورد که امسال هم باید این طرح در دستور کار باشد و از ظرفیت متولیان از جمله اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، منابع طبیعی و ... استفاده کرد که از تصرفات غیر مجاز جلوگیری گردد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: نیرو‌ها و ظرفیت‌هایی موجود است که به فعلیت نرسیده اند، زیرا همگرایی و همراهی مناسب وجود ندارد به عبارتی تعدادی از دستگاه‌ها همکاری نمی‌کنند به همین سبب باید تعامل بین بخشی ایجاد شود و سازوکار هدفمند و قدرتمند و هم‌پوشانی وجود داشته باشد تا بتوانیم در حوزه پیشگیری اقدام کنیم. قوه قضائیه به تنهایی نمی‌تواند سیر پیشگیریمان را هموار کند و طی نماید،در این مسیر نیاز به همکاری و همراهی سایر دستگاه‌ها است.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، ادامه داد: قرارگاه عملیاتی مستمر حفاظت از بیت‌المال باید در نظر گرفته شود و همه کارگروه‌های فرهنگی، اجرایی، انتظامی و ... در زیر مجموعه این قرارگاه با یکدیگر همکاری کنند و در واقع این قرارگاه به اتاق فکر تبدیل شود.

وی ادامه داد: با وجود قانون و اقدامات مسئولان همچنان تخلفات و تصرفات بسیاری انجام می‌شود، بنابرین باید علاوه بر اقدامات فرهنگی، اقدامات عملیاتی در زمینه پیشگیری هم صورت پذیرد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی، بیان کرد: باید متولیان از جمله اوقاف، جهادکشاورزی و ... در زمینه حفاظت و حراست از منابع ملی و بیت‌المال، احکامی که اجرا نشده را به تفکیک حوزه‌های قضایی اعلام کنند تا دستگاه قضایی موارد را پیگیری کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، با اشاره به اینکه مقوله پیشگیری بر درمان مقدم است که باید در این زمینه بیشتر کار شود، گفت: در حوزه برخورد به خوبی کار نشده و باید بیشتر مورد توجه باشد همچنین کارگروه مورد نظر باید دلایل مختلف گرایش به تغییر کاربری و تخریب و تصرفات را بررسی کند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *