داروی جدیدی که مرگ ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد

12:50 - 30 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۸۰۴۲
مطالعه جدید نشان می‌دهد داروی دیابت نوع ۲ اگر شش ماه قبل از عفونت مصرف شود، می‌تواند از بستری شدن و مرگ ناشی از کرونا جلوگیری کند.

- فارس به نقل از دیلی‌میل نوشت: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد داروی دیابت نوع ۲ اگر تا شش ماه قبل از عفونت مصرف شود، می‌تواند از بستری شدن و مرگ ناشی از کووید ۱۹ جلوگیری کند.

استفاده از یک آگونیست گیرنده «GLP-۱R» می‌تواند به کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که تحت درمان با انسولین بوده و با کنترل قندخون خود در چالش هستند، کمک کند. آگونیست‌های «GLP-۱R» یک دسته از دارو‌ها با خواص ضد التهابی هستند که اغلب برای درمان تورم بافت بدن برخی از بیماران دیابتی استفاده می‌شود.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دریافتند، آگونیست‌های دارویی دیابت GLP-۱R، در صورت مصرف شش ماه قبل از عفونت، می‌تواند خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از ویروس را کاهش دهد.

براساس داده‌های موجود، مصرف دارو می‌تواند خطر بستری شدن در بیمارستان را تا ۳۳ درصد و خطر مرگ را تا ۴۲ درصد کاهش دهد.

این دارو مانند بسیاری از دارو‌های دیابت دارای خواص ضدالتهابی است که به مقابله با عوارض جانبی جدی ویروس کمک می‌کند و باتوجه به اینکه دیابتی‌ها در معرض افزایش عوارض ناشی از کووید هستند، این یافته‌ها می‌تواند برای افزایش میزان بقا در آن‌ها بسیار مهم باشد.

پژوهشگران که یافته‌های خود را در ۲۷ سپتامبر (سه هفته پیش) در مجله دیابت منتشر کردند، داده‌های ۳۰ هزار بیمار دیابتی نوع ۲ را که بین ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ به کووید مبتلا شده بودند، جمع آوری کردند. دارو‌هایی مانند دولاگلوتید، اگزناتید، سماگلوتید و لیراگلوتید همگی در گروه دارو‌های GLP-۱ R قرار می‌گیرند. این دارو‌ها دارای خواص ضد التهابی هستند که به جلوگیری از بدترین اثرات عفونت کووید ۱۹ کمک می‌کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *