تأکید رئیس کل دادگستری هرمزگان بر سلب هرگونه تحرک و اقدام سوء از مجرمان حرفه‌ای

10:43 - 30 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۸۰۰۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری هرمزگان بر لزوم اجرای دقیق دستورالعمل کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار به منظور سلب هرگونه تحرک سوء و اقدام مجرمانه تأکید کرد.

- جلسه کمیته ساماندهی مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار استان هرمزگان به ریاست علی صالحی رئیس کل دادگستری استان و با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان و جمعی از مسئولان قضایی، اجرایی، انتظامی و امنیتی در بندرعباس برگزار شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جریان برگزاری این نشست ضمن تأکید بر اجرای دقیق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که بر لزوم تشکیل بانک اطلاعاتی روزآمد از مجرمین حرفه‌ای و اطلاع از آخرین وضعیت آن‌ها اشاره دارد گفت: اشراف اطلاعاتی و رصد اقدامات به منظور سلب هرگونه تحرک و اقدام سوء از جانب مجرمان سابقه دار موجب خواهد شد علاوه بر پیشگیری از وقوع جرم، احتمال ارتکاب مجدد آن نیز کاهش یابد.

علی صالحی در ادامه افزود: یکی از مهمترین مواردی که باید در جهت تشکیل بانک اطلاعاتی مجرمین حرفه‌ای و سابقه دار مد نظر قرار گیرد، ایجاد هماهنگی بین سازمان‌ها و نهاد‌هایی است که با این افراد در ارتباط هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ارتکاب جرم مجدد هزینه‌های بسیار زیادی به جامعه تحمیل می‌کند بر لزوم اصلاح رفتار‌های مجرمانه بزهکاران حرفه ای، سابقه دار و خطرناک تأکید کرد.

صالحی متذکر شد: تشکیل بانک اطلاعاتی و اشتراک گذاری اطلاعات بزهکاران حرفه‌ای و سابقه دار بین یگان حفاظت سازمان زندان‌ها و پلیس‌های تخصصی و سایر ضابطان می‌تواند موجب سلب هرگونه اقدام مخرب و تحرک سوء این گروه از مجرمان شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با مشارکت فعال و مؤثر ناجا و سایر نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی علاوه بر پایش مستمر و هدفمند مجرمین حرفه ای، توسعه و روزآمدسازی بانک اطلاعاتی آن‌ها را نیز در دستور کار ویژه خود قرار داده است و به منظور پیشگیری از تکرار جرم، تمام اقدامات و تحرکات آن‌ها را رصد می‌کند.

علی صالحی در ادامه به نقش اعضای خانواده و مسئولیت آن‌ها در قبال مجرمین نیز اشاره کرد و یادآور شد: زندانیان آزاد شده هر چه قدر بیشتر تحت مراقبت و توجه خانواده‌هایشان قرار گیرند، احتمال بازگشت مجدد آن‌ها به زندان کاهش خواهد یافت.

وی در خصوص ساماندهی معتادین متجاهر نیز خاطرنشان کرد: رابطه اعتیاد و بزهکاری یک رابطه دوسویه و پدیده‌ای اجتناب ناپذیر است و اگر بتوان از ظرفیت مراکز نگهداری، درمان و توانمندسازی معتادان متجاهر به خوبی استفاده کرد، جرایمی که مرتبط با این حوزه است به‌طور محسوس و ملموسی کاهش می‌یابد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *