سیاست‌گذاری نیاز به درک ماهیت «قدرت» دارد/ تغییر را کلید بزنید

13:20 - 29 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۹۱۲
مراسم افتتاحیه رویداد استعدادیابی و هدایت اندیشه ورزان «راه» به همت خانه اندیشه‌ورزان (خانا) و با همکاری مؤسسه هدایت تخصصی رضوان شریف چهارشنبه ۲۸ مهرماه در حوزه هنری برگزار شد.

- طبق اعلام روابط عمومی خانه اندیشه ورزان (خانا)، رویداد «راه» با حضور جمعی از اساتید و اندیشمندان در تالار اندیشه حوزه هنری روز گذشته شروع به فعالیت کرد.

در این رویداد سعید نریمان مدیرکل دفتر مطالعات و تدوین سیاست‌های فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنانی اظهار کرد: آنچه در مقوله سیاست اهمیت دارد عرصه عمومی است. بر این اساس دو کار ویژه اصلی سیاستگذاری یکی مربوط به قدرت و دیگری مربوط به مصلحت عمومی است.

نریمان با بیان اینکه اندیشکده‌ها در تجربیات بین‌المللی جایگاه مناسبی پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: گاهی در دولت‌ها داشتن چنین نهاد‌هایی مشکل است و این دولت‌ها، از افراد بیرون از سازمان، حرف شنوی ندارند. اندیشکده حکمرانی مسیری برای ارایه این راه حل متناسب به فضای حاکمیتی است.

در ادامه علی سرزعیم عضو هیات علمی دانشگاه علامه و معاون اسبق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنانی
با اشاره به تفاوت مفهوم سیاست گذاری و سیاست ورزی عنوان کرد: مفهوم سیاستگذاری با سیاست ورزی بسیار نزدیک است، چون گاهی به برخی از عرصه‌ها راحت می‌توانید ورود کنید، اما گاهی نه، گاهی حتی طیف مقابل روی شما برچسب می‌زنند، از شما برای دیگران ذهنیت می‌سازند، تا دیگران حرف شما را نپذیرند. در این میان ما باید با بکارگیری ابزار‌های دفاع ذهنی مانع از این تاثیرپذیری شویم.

در فراخوان اولیه این رویداد بیش از ۶۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند که بعد از طی مراحل غربالگری در نهایت ۲۰۰ نفر در این رویداد شرکت کردند که قرار است در دو مرحله آموزش و آزمون به ۸۰ نفر برسند تا در مرحله سوم حول شش مسأله اساسی در حوزه‌های جمعیت، رسانه، مالیات، مسکن، انرژی و خودرو به رقابت بپردازند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *