رضا مولایی: هیچ حمایت و امنیتی در عرصه تئاتر وجود ندارد

13:00 - 29 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۸۳۶
یک بازیگر تئاتر گفت: وقتی هیچ حمایت و امنیتی در حرفه ما وجود ندارد؛ راهی هم برای امیدواری نمی‌ماند و این واقعیت دردآور این روز‌های ما است. زندگی هنرمندان زیادی از این راه می‌گذرد، اما مدیران فرهنگی ما فکر می‌کنند کار هنری تنها برای تفریح است و این نگاه نگران‌کننده است.

رضا مولایی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به اینکه هیچ برنامه‌ای برای تئاتر وجود ندارد گفت: معلوم نیست بودجه تئاتر در دو سالی که جشنواره‌ای نبوده کجا رفته. در این مدت مگر به کدام هنرمند رسیدگی شده و ضرر و زیان کدام گروه جبران شده است.

این بازیگر تئاتر با اشاره به عدم حمایت از عرصه هنرهای نمایشی بیان کرد: وقتی هیچ حمایت و امنیتی در حرفه ما وجود ندارد؛ راهی هم برای امیدواری نمی‌ماند و این واقعیت دردآور این روز‌های ما است. زندگی هنرمندان زیادی از این راه می‌گذرد، اما مدیران فرهنگی ما فکر می‌کنند کار هنری تنها برای تفریح است و این نگاه نگران‌کننده است.

وی پیرامون فعالیت این روزهای خود ابراز کرد: در شرایط سخت کرونایی کارگاه‌های بازیگری را برگزار می‌کنم و تدریس بازیگری تئاتر همچنان ادامه دارد، اما در این یکی دو سال به علت شرایط، نمایشی اجرا نکردم و منتظر فرصت مناسب هستم. همچنین اخیرا چندین سریال تلویزیونی پیشنهاد شده و یکی از این پروژه‌ها که فیلمنامه و نقش بهتری داشت را قبول کردم و به زودی خبر آن رسانه‌ای خواهد شد.

این طراح و کارگردان تئاتر با ابراز تاسف از شرایط فعلی تئاتر در این مورد خاطرنشان کرد: تئاتر در وضعیت خوبی نیست و همه هم از شرایط ناگوار گروه‌های نمایشی خبر دارند. یکی از بزرگ‌ترین و دردآورترین اتفاقات این است که متاسفانه مدیران فرهنگی اصلا شناختی از تئاتر ندارند. بسیاری از دوستان تئاتر تحت فشارند و امکان کار کردن ندارند و آن‌هایی که مشغول فعالیت هستند با شرایط بسیار سختی مواجه هستند. تعطیلی‌ها و باز و بسته شدن سالن‌های نمایش فشار مضاعفی را به گروه‌ها وارد می‌کند. آماده نگه داشتن گروه هم زمان‌بر است و هم هزینه دارد و مدیران فرهنگی هم هیچ حمایتی از تئاتر نمی‌کنند و گویا قرار نیست حمایتی صورت بگیرد. هزاران نفر در این عرصه فعالیت می‌کنند و با شرایط پیش آمده، در حال حاضر بسیاری برای تامین معیشت روزانه خود هم در مضیقه هستند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *