رئیس سازمان برنامه و بودجه: در دو ماه اخیر پرداخت‌های دولت بدون خلق پول صورت گرفته است

17:16 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۷۸۶
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه هم‌اندیشی و هم‌افزایی سازمان برنامه و بودجه با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دوماه است که دولت سیزدهم فعالیتش را آغاز کرده و بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را صورت داده است.
- بنا به اعلام سازمان برنامه و بودجه، سید مسعود میرکاظمی در جلسه تبیین رویکرد‌های تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که با حضور ممبینی معاون کل سازمان برنامه و بودجه، افقهی مشاور و رئیس حوزه ریاست، فروزانمهر معاون توسعه و مدیریت امور مجلس و استان ها، پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی و اعضا کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شد؛ با بیان اینکه نظرات کمیسیون اقتصادی برای سازمان برنامه و بودجه حائز اهمیت است؛ اظهار داشت: امیدواریم با همفکری و مشارکت دولت و مجلس که هر دو به انقلابی بودن مشهورند در این دوره کار بزرگی انجام شود.
 
وی با بیان اینکه برای خروج از وضعیت موجود، تغییر ضروری است، اظهار داشت: هم فرمایشات مقام معظم رهبری، هم برنامه‌های ریاست جمهوری و هم اسناد بالادستی، تغییرات اساسی در ساختار بودجه را تأکید دارند.
 
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه کار‌های بزرگی در کشور شده است افزود: ولی در افزایش درآمد و سطح رفاه مردم اتفاق خاصی نیفتاده و برای خروج از این روند باید بر شاخص‌های کلان اقتصادی تمرکز شود.
 
میرکاظمی با اشاره به اینکه اگر دولت و مجلس بر موضوعی تمرکز کنند حتماً به نتیجه مطلوب می‌رسد ادامه داد: توجه به اثربخش کردن منابع، افزایش نقش استان‌ها در پیشبرد برنامه‌ها و حرکت به سمت برنامه‌ای شدن و انجام توافقنامه‌ها به صورت برنامه‌های ضروری است.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در تدوین لایحه بودجه باید بازنگری صورت گیرد اظهار داشت؛ باید توافق نامه برنامه‌ای با وزرا، سازمان‌ها و استان‌ها امضا شود و منابع لازم در نظر گرفته شود و در مقابل آن نهاد‌ها در برابر منابع دریافتی پاسخگو باشند.
 
وی در ادامه به اهمیت موضوع مالیات در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: لازم است جلوی فرار مالیاتی گرفته شود همچنین پایه‌های مالیاتی اشتباه و اصلاح با مشوق‌های مالیاتی و از جمله اختصاص بخشی از درآمد‌های کسب شده مالیاتی به همان استان باید اقدام شود.
 
میرکاظمی با بیان اینکه اگر بودجه بدون کسری بسته شود و خلق پولی صورت نگیرد تورم مهار خواهد شد؛ اظهار داشت: دو ماه است که دولت سیزدهم فعالیتش را آغاز کرده و بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد که این آغازی برای موفقیت بزرگی در مهار تورم است.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: همانطور که واکسیناسیون عمومی کرونا را مهار می‌کند با تمرکز بر مهار خلق پول، تورم هم می‌تواند مهار شود. دولت تلاش می‌کند که خلق پولی صورت نگیرد و در بودجه سال ۱۴۰۱ برنامه‌ای تنظیم می‌شود تا در هیچ جا ارزش پول ملی کاهش پیدا نکند.
 
وی در ادامه به اهمیت ثبات اقتصادی، عدالت و توجه به آمایش سرزمین پرداخت و گفت: همدلی بین دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه بهترین فرصت برای اعمال تغییراتی ضروری در ساختار بودجه است.
 
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه حدود ده سال مطالعه روی اقتصاد کلان کشور انجام داده است؛ افزود: با تغییر ریل اقتصادی کشور، قطعاً شرایط رو به بهبود و تغییر خواهد رفت و برای معضلات اقتصادی راه حل مشخصی وجود دارد؛ لذا تغییرات اساسی در ساختار بودجه صورت خواهد گرفت ولی طراحی جدید و تغییر ساختار، بی تردید زمان نیاز دارد.
 
میرکاظمی افزود: بودجه باید به شکل ساده و قابل فهم تدوین شود و شاخص‌های کلان اقتصادی را پشتیبانی، تورم را مدیریت و بهره وری را افزایش دهد تا به عدالت نزدیک شود.
 
معاون رئیس جمهور اعتماد به بخش خصوصی را بسیار مهم دانست و گفت: اگر ثبات اقتصادی که شرط اصلی حضور سرمایه گذار و بخش خصوصی در اقتصاد کشور است حاصل شود اعتماد بخش خصوصی نیز بدست خواهد آمد.
 
وی اولین گام تغییرات اساسی و ثبات اقتصادی را خروج دولت از اقتصاد دانست و گفت: وظیفه دولت این است که موضوعات اقتصادی را مدیریت کند بنابراین رفع موانع برای ورود بخش خصوصی به صورت جدی دنبال می‌شود.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان گفت: در طراحی جدید ساختار بودجه که با مشورت مجلس صورت خواهد گرفت مسائل اقتصادی کشور حل خواهد شد.
 
پورابراهیمی با بیان اینکه دو سرفصل در کمیسیون اقتصادی مجلس در دستور کار قرار دارد؛ ادامه داد: سر فصل اول مباحث کلیات تغییر ساختار و بخش دوم حوزه احکام برنامه و بودجه است.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار بودجه گفت: ورود سازمان برنامه و بودجه به اصلاح ساختار به مفهوم تغییر در محتوی و عدم تمرکز در تصمیم گیری و افزایش اختیارات به استان‌ها کار ارزشمندی است.
 
وی افزود: در کمیسیون اقتصادی مجلس برای دنبال کردن این مسیر اعلام آمادگی می‌کنیم.
 
در ادامه جلسه «بحرینی» نماینده مجلس با ارائه آخرین تصمیمات اخذ شده در کمیسیون آیین نامه‌های مجلس در مورد روند تصویب بودجه در مجلس از تهیه نرم افزاری هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی برای آنالیز حساسیت تیتر‌های متعدد مندرج در لایحه بودجه و بررسی آثار تغییرات تیتر‌ها خبر داد.
 
بنا بر این گزارش در پایان این مراسم اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دیدگاه ها، نظرات و درخواست‌های خود را درباره نحوه تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ مطرح کردند.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *