وزیر کشور: کارگروه‌های مشترک متعددی با کشور ترکیه تشکیل می‌شود

19:23 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۶۹۲
وزیر کشور در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک با کشور ترکیه گفت: دو کشور عزم شان برای توسعه روابط راهبردی جزم است و شروع خوبی برای تعمیق این روابط با کشور ترکیه است.

- احمد وحیدی شامگاه چهارشنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک با کشور ترکیه گفت: در این دیدار مباحث خوبی با وزیر محترم کشور ترکیه داشتیم.

وی افزود: روابط دو کشور قوی و غنی است و برای گسترش روابط در همه موضوعات از مبارزه با قاچاق سلاح، توسعه همکاری‌های مشترک و مهاجرت بحث شد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه راجع به نقش مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه نیز بحث شد، افزود: دو کشور عزم شان برای توسعه روابط راهبردی جزم است و شروع خوبی برای تعمیق این روابط با کشور ترکیه است.

وحیدی تاکید کرد: فصل جدیدی از روابط به نفع دولت و ملت ایران و ترکیه از این پس شکل می‌گیرد و این زمینه ساز رفع توطئه‌ها خواهد بود.

وی تصریح کرد:ایران و ترکیه در کنارهم مشکلات را حل می‌کنند و دشمنان را ناکام می‌کنند و دقت می‌کنند فتنه گران در روابط آن‌ها خلل وارد نکنند.

وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: کارگروه‌های متعددی شکل خواهد گرفت و مجددا از وزیر کشور ترکیه و همه همراهانشان تشکر می‌کنیم.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این مراسم گفت: از آقای وحیدی برای صمیمت و مهمانوازی که داشتند، تشکر می‌کنم. وظیفه می‌دانم سلام ملت مان را به ملت دوست، ایران اعلام کنم. حضور در تهران را مایه خرسندی می‌دانم.

وزیر کشور ترکیه عنوان کرد: امروز به میزبانی آقای وزیر، مذاکرات مهمی انجام شد؛ در حضور شما بدلیل اینکه این تفاهمنامه‌ها بین وزارتخانه ها‌ی دو کشور پدید آمد، از همه شما تشکر می‌کنم.

وی افزود: توافقات امروز در زمینه مبارزه با (پ ک ک) و گروه‌های تروریستی بود که در این حوزه کارگروه‌های مشترک تشکیل دادیم و این کارگروه‌ها، تقاضا‌های ملت‌ها و پویایی شان را نشان می‌دهد.

سویلو تصریح کرد: امروز یکبار دیگر مصمم بودن خود در مبارزه با تروریسم را نشان دادیم. امروز در افغانستان شرایطی درست شده که با مهاجران زیادی از این کشور روبرو هستیم و پیشنهاد دادیم کارگر وه مشترک و فوری در این باره تشکیل شود.

وی گفت: یکسری از موضوعات مهم مشترک نیز امنیت مرزهایمان است. در ساخت دیوار امنیتی و سیستم‌های الکترونیکی که آنجا تجهیز کردیم، سیاست‌هایی که ایران اتخاذ کرد و کار‌ها اسان شد، از ایران تشکر می‌کنیم. با پیشنهادآقای وزیر کارگروهی برای استان‌های مرزی تشکیل می‌دهیم.

وزیر کشور ترکیه تاکسد کرد: درباره مسأله تجارت و امنیت و نیز مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد ممخدر نیز بحث شد، ایران و ترکیه در حوزه مبارزه با مواد مخدر همکاری می‌کنند و همکاری‌ها در سطح بالایی است. در مساله قاچاق سلاح هم موضوعات مختلفی مطرح است که به آن پرداخته می‌شو د و همچنین درباره همکاری‌هایی که در حوزه‌های دیگر داریم در اینجا صحبت شد.

سویلو تاکید کرد: در این جلسه درباره مشکلاتی که در جغرافیای اسلام مطرح شد، نیز بحث کردیم و در خصوص مسئولیت‌هایی که بردوش ما هست فکر و بحث کردیم. رابطه ما با ایران، تنها رابطه دیپلماتیک نیست بلکه خیلی یرادرانه است.

انتهای پیام/ ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *