توضیحات کمیته امداد درباره ۱۵ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل

2:35 - 29 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۶۷۶
قائم مقام معاونت امور فرهنگی کمیته امداد، گفت:در طی کمتر از دوسال آموزش مجازی بیش از ۱۵ هزار دانش آموز در این دوران به دلایلی، چون عدم دسترسی به ابزار‌های مورد نیاز آموزش مجازی، چون تبلت و شبکه اینترنت و یا ناشی از شرایط بد معیشت حاصل شده در این ایام ترک تحصیل کرده اند.
محمد شکرایی قائم مقام معاونت امور فرهنگی کمیته امداد در گفت‌وگو با میزان در مورد رشد چشمگیر دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد از زمان آغازبحران کرونا، گفت: اگرچه که میزان دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد در این دوران افزایش یافته، اما نرخ خروج از مدرس و ترک تحصیل دانش آموزان در این دوران نیز قابل توجه بوده است.

شکرایی گفت:در طی کمتر از دوسال آموزش مجازی بیش از ۱۵ هزار دانش آموز در این دوران به دلایلی، چون عدم دسترسی به ابزار‌های مورد نیاز آموزش مجازی، چون تبلت و شبکه اینترنت و یا ناشی از شرایط بد معیشت حاصل شده در این ایام ترک تحصیل کرده اند.

وی در توضیح این نکته که پیش از بحران کرونا نیز آمار قابل توجهی از دانش آموزان ترک تحصیلی وجود داشته است، گفت:در حال حاضر به طور کلی خارج از موضوع کرونا ما بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر در سن تعلیم داریم که در مدرسه نیستند، ولی اولویت اول ما دانش آموزانی نیست که در سنین دبیرستان ترک تحصیل کرده اند چرا که اینان می‌توانند با ادامه تحصیل در مدارس فنی و حرفه‌ای یا آموزشگاه‌ها به فرآیند آموزش برگردنند.

وی گفت:اولویت اول ما دانش آموزان سنین ابتدایی به ویژه ۱۵ هزار واجب التعلیم‌هایی است که در حال حاضر به دلیل معضلات اقتصادی به عنوان نیروی کار به خدمت گرفته شده اند و یا تعارضات ارزشی و فرهنگی موجب شده است که آن‌ها از فرآیند تحصیل و آموزش بازمانده اند.

وی ادامه داد:از این رو هم و غم ما با سواد شدن و بازگشت به تحصیل چنین کودکانی است.

وی گفت:در حال حاضر ۷۳۰ هزار دانش آموز تحت پوشش ما قراردارد که انواع خدمات تحصیلی را از ما دریافت می‌کنند. این خدمات از کمک هزینه‌های تحصیل تا تهیه اقلام آموزشی و مشاوره‌هایی جهت پیشگیری از ترک تحصیل تا حمایت در آزمون کنکور و بحث هدایت تحصیلی ارائه می‌شود.

قائم مقام معاونت امور فرهنگی کمیته امداد اظهار کرد:با شروع آموزش مجازی با استفاده از دسترسی‌هایی که فراهم شده و با استناد به آنچه آموزش و پرورش در این خصوص اعلام کرده است که در حدود ۳ و نیم میلیون از دانش آموزان از این شبکه استفاده نمی‌کنند، کار شناسایی دانش آموزان نیازمند را آغاز کرده ایم.

وی ادامه داد:بر این اساس زمانی که اطمینان حاصل کردیم که دانش آموزی در این شبکه آفلاین است با تماس با این عزیزان و فرستادن مددکار و بررسی شرایط معیشتی آن‌ها با در اختیار قرار دادن تبلت به این عزیزان توانسته ایم تا حدودی در جلوگیری از ترک تحصیل برخی از آنان موفق شویم.

شکرایی گفت:لازم به ذکر است که عدم حضور برخی از دانش آموزان در شبکه شاد به ویژه در مناطق روستایی به دلایلی، چون حضوری بودن آموزش در این مناطق بوده است، اما با این حساب در طی این مدت از سوی کمیته امداد در حدود ۴۰ هزار تبلت برای ارسال به دانش آموزان نیازمند با اولویت دانش آموزان کنکوری و خانواده‌های دارای سه فرزند ادامه داشته است.

وی در پایان در خصوص حمایت از دانش آموزان نیازمند وسایل هوشمند اموزشی، گفت:اگرچه که در ابتدا به این دلیل که دسترسی به داده‌ها ضعیف بوده است، این اتفاق به شکلی هدفمند صورت نگرفته است، اما در مراحل بعدی با ثبت کد ملی افراد و احراز این نکته که افراد دارای اولویت در اختیار داشتن این وسایل بوده اند، انجام گرفته است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *