نقش موثر پیوند «اولیای مدارس» با «مربیان» بر عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان

12:19 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۶۵۷
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در پنجمین نشست پارلمان اولیا دانش‌آموزان استثنایی که به مناسبت هفته پیوند اولیاء و مربیان برگزار شد، گفت: پیوند بین اولیا با مدارس و مربیان نقش مؤثری بر عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه دارد.
-به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط‌عمومی وزارت آموزش و پرورش، سیدجواد حسینی؛ در این نشست که با حضور ویدئو کنفرانسی ۶۲ عضو پارلمان و رؤسای ادارات استثنایی استان‌ها برگزار شد؛ ضمن تبریک فرارسیدن هفته پیوند بین اولیا و مربیان گفت: در اسناد بالادستی به ویژه در سیاست‌های کلی نظام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، بیان ارزش‌ها، اهداف کلان، راهبرد‌های کلان و راهکار‌های سند تحول بنیادین بر نقش انکارناپذیر خانواده‌ها در جامعه به ویژه نظام تعلیم‌وتربیت تأکید شده است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با بیان این که یکی از استراتژی‌های ۱۲ گانه سازمان آموزش و پرورش استثنایی، «نظام برنامه‌ریزی مشارکت محور» است، گفت: با نگاه تأثیر مستقیم خانواده‌ها بر تعلیم و تربیت فرزندان و مشارکت خانواده‌ها در امر تعلیم و تربیت، «بسته تحولی آموزش، پرورش و توان‌بخشی خانواده محور» با ۷ برنامه در آموزش و پرورش استثنایی تدوین و اجرایی شده است.

وی گفت: راه‌اندازی پارلمان مشورتی اولیا در کشور و استان‌ها، مدرسه یاری اولیا، اولیای همیار معلم، سامانه تحت وب ندای همراه، مددکاری اجتماعی مبتنی بر محله، ایجاد دبیرخانه ۷گانه ملی اطلاع‌رسانی و توانمندسازی اولیای ۷گروه تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی و توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره و راهنمایی خانواده، ۷ برنامه این بسته تحولی هستند.

حسینی با بیان این که سال گذشته باهدف توسعه مشارکت‌ها در آموزش و پرورش استثنایی بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها تدوین و اجرایی شد گفت: نتیجه فعالیت‌های بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها در قالب کتاب توسعه مشارکت‌ها در آموزش و پرورش استثنایی چاپ شده است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، توسعه کمی و کیفی مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده آموزش و پرورش استثنایی را از برنامه‌های جدی آموزش و پرورش استثنایی دانست و گفت: مراکز مشاوره و راهنمایی پیوند آموزش و پرورش استثنایی از ۱۵مرکز در دو سال گذشته به ۵۵مرکز رسیده است و ارائه خدمات مشاوره‌ای این مراکز نیز صددرصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: به‌مرور مراکز مشاوره و راهنمایی «پیوند» به مراکز جامع آموزشی، مشاوره‌ای و توان‌بخشی ارتقا پیدا خواهند کرد و از ۱۰ مرکز موجود تا پایان سال به ۳۲ مرکز خواهند رسید.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با بیان این که «خط تلفنی پاسخگویی به خانواده» در مراکز مشاوره و راهنمایی راه‌اندازی شده است، گفت: سال گذشته ۷هزار و ۷۴۵جلسه مشاوره به‌صورت حضوری و غیرحضوری توسط مراکز مشاوره خانواده برگزار شده است.

وی در پایان گفت: آموزش و پرورش استثنایی برای رسیدن به استاندارد در زمینه خدمات مشاوره‌ای به ۵۰۰ مشاور نیاز دارد که این کمبود از طریق استخدام‌های سالانه جبران خواهد شد.

شایان ذکر است؛ در پایان این نشست، با توجه به اهمیت فعالیت انجمن‌های اولیا و مربیان در جهت توسعه مشارکت‌های اولیا در زمینه‌های آموزشی، تربیتی وتوان بخشی و به‌منظور بهره‌مندی از ظرفیت موجود و مشارکت حداکثری اولیای دانش‌آموزان دارای نیاز ویژه در برنامه‌های مشترک، تفاهم‌نامه دوجانبه دفتر مرکزی انجمن اولیا و مربیان و سازمان آموزش و پرورش استثنایی به امضا رسید.

هماهنگی در زمینه صدور پروانه فعالیت مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده کودکان و دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه، همکاری در زمینه تدوین استاندارد‌های تحقق اهداف و شرایط انتخاب و انتصاب کارکنان مراکز مشاوره و راهنمای خانواده، مشارکت در برنامه‌های شورا‌های انجمن و مجمع خیرین، مشارکت در برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت، گردهمایی‌ها، سمینار‌ها و جشنواره‌ها و سایر روش‌های ارتقا علمی مراکز و تمهید اقدامات اعتباری و رفاهی و اجرایی به‌منظور پشتیبانی از آموزش خانواده مدارس استثنایی و پذیرا از محور‌های این تفاهم‌نامه می‌باشد.
 

برچسب ها: مداس انجمن ها

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *