جزئیات ثبت‌نام در طرح جهش تولید مسکن/ مجردها مشمول هستند؟

9:56 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۵۶۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن از امروز به مدت حداقل یک ماه در ۳۱ استان کشور آغاز می‌شود.
- قانون جهش تولید مسکن ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ به تصویب مجلس و ۳ شهریور ۱۴۰۰ به تایید شورای نگهبان رسید و چندی پیش رئیس جمهور این قانون را برای اجرا به وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد. 
 
پس از برگزاری جلسات متعدد در خصوص طرح جهش تولید مسکن، ثبت‌نام متقاضیان مسکن در این طرح از امروز ۲۸ مهر ۱۴۰۰ در سامانه (ثمن) saman.mrud.ir آغاز می‌شود.
 
حداقل یک ماه برای ثبت نام در سامانه در هر مرحله از طرح جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده است تا همه افراد واجد شرایط بدون دغدغه و محدودیت زمانی ثبت نام خود را انجام دهند.
 
اولین مرحله از ثبت نام طرح جهش تولید مسکن در ۳۱ استان خواهد بود و ثبت‌نام در شهر‌هایی انجام می‌شود که امکان تامین زمین در آن‌ها وجود داشته و شرایط احداث پروژه‌ها محیا است و به سرع سایر شهر‌ها به سامانه اضافه می‌شوند.
 
شرایط ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن
 
ثبت نام در این طرح همانند گذشته با شروطی همراه است و تمام شرایط در طرح‌های قبلی را داراست که شروط اصلی برای متقاضیان به شرح ذیل است:
 
۱-فرم ج سبز (عدم استفاده از امکانات دولتی و یارانه‌ای زمین و مسکن و تسهیلات)
۲-نداشتن مالکیت خصوصی
۳- تأهل و یا سرپرست خانوار بودن
۴-داشتن سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضای مسکن 
 
در این طرح خانم‌ها با سن بالای ۳۵ سال و بیشتر که مجرد هم باشد به عنوان سرپرست در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند ثبت‌نام کند.
 
هنوز برای آقایان مجرد سقف سنی در نظر گرفته نشده، ولی پیشنهاد شده حداقل سنی ۴۰ سال برای مردان مجرد نیز در نظر گرفته شود تا آن‌ها نیز مشمول طرح جهش تولید مسکن شوند.
 
محمود محمودزاده در تازه ترین اظهارنظری گفته است در این طرح سعی شده بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های ساخت و ساز  از طریق تسهیلات تامین شود و مابقی در طی دوران ساخت آورده متقاضیان باشد.
 
قرار است در ۴ سال ۴ میلیون واحد مسکونی در قالب طرح جهش تولید مسکن ساخته شود و برای تحقق ساخت این تعداد واحد در سال اول ساخت تعداد بیشتری واحد آغاز می‌شود و به گفته وزیر راه و شهرسازی احتمالا ساخت ۲ میلیون واحد در سال اول آغاز شود.
 
در قانون جهش تولید مسکن باید سهم تسهیلات به ۲۰ درصد برسد که برای سال ۱۴۰۰ معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
 
هنوز جزئیات دقیقی از رقم تسهیلات و اقساط آن در طرح جهش تولید مسکن اعلام نشده اما پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در شهر‌ها تا ۴۰۰ میلیون تومان و در روستا‌ها تا ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت است.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *