لندن پرونده جنایات جنگی نظامیان انگلیسی را بست

11:41 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۵۶۵
وزیر دفاع انگلیس مدعی است که پرونده اتهامات مطرح شده علیه نظامیان انگلیسی که در جنگ عراق و سایر نقاط جهان حضور داشته‎اند، بسته شده است.

- «بن والاس»، وزیر دفاع انگلیس، مدعی است که تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی نیرو‌های انگلیسی در عراق بدون آنکه هیچ موردی برای پیگرد قانونی مطرح شود، پایان یافته است.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، اتهامات مطرح شده علیه نظامیان انگلیسی که در جنگ عراق و سایر نقاط جهان حضور داشته‎اند دولت و ارتش این کشور را درگیر این پرونده کرده است.

اما در ماه ژوئن سال گذشته، یک بازرس مستقل که در حال بررسی موارد جنایت جنگی بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ بود، گفت که هزاران شکایت کنار گذاشته شده است.

«والاس»، در بیانیه‌ای کتبی به پارلمان انگلیس، ادعا کرد «۱۷۸ مورد به طور رسمی از طریق ۵۵ تحقیق جداگانه پیگیری شده است، اما هیچ نظامی تحت تعقیب قرار نگرفته است.»

در مجموع، هزار و ۲۹۱ موضوع قابل پیگرد از جولای ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفته و نهاد مسئول این تحقیقات این پرونده را بسته است.

وزیر دفاع انگلیس می‎گوید «برخی از اتهامات معتبر هستند، اما برخی دیگر نه و بررسی همه آن‌ها یک چالش مهم از جمله در جمع آوری شواهد بود.»

پیشتر و در فوریه ۲۰۰۵ میلادی، ۳ نظامی به دلیل سوء استفاده از غیرنظامیان عراقی در اردوگاهی در نزدیکی بصره، بین ۲۰ هفته تا ۲ سال زندانی شدند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *