لزوم اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان از سال آتی

17:50 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۴۹۳
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: بار مالی گزارشی که کمیسیون به صحن ارائه کرده حداکثر حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که در تراز بودجه ۱۴۰۱ باید لحاظ شود و از سال آینده باید اجرایی شود.

- برنا نوشت: «علیرضا منادی سفیدان»، رئیس کمیسیون آموزش مجلس و نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با «لایحه رتبه‌بندی معلمان» گفت: پس از ۱۰ سال معطلی بررسی اولویت‌دار لایحه رتبه‌بندی معلمان با حمایت رئیس مجلس و نمایندگان به تصویب صحن مجلس رسید و نمایندگان مجلس یازدهم با ایجاد تغییراتی لایحه را مورد بررسی قرار دادند. هدف نهایی این لایحه ارتقای کیفی آموزش و ارتقاءشان معلم و جایگاه و منزلت معلم در کشور است.

او در خصوص بار مالی این لایحه گفت: بار مالی گزارشی که کمیسیون به صحن ارائه کرده حداکثر حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که در تراز بودجه ۱۴۰۱ باید لحاظ و از سال آینده باید اجرایی شود.

رئیس کمیسیون آموزش در خصوص شیوه رتبه‌بندی‌ها در این لایحه بیان کرد: رتبه‌بندی‌ها بر اساس شایستگی معلمان خواهد بود. بر اساس این لایحه هر فردی که پست معلمی در کشور دارد، رتبه‌بندی می‌شود بدین شکل که با نام و عنوان «معلم» در ۵ گروه «معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استاد معلم» رتبه‌بندی خواهد شد و به ازای ارتقا رتبه به ترتیب ۲۵، ۲۰، ۱۵، ۱۰ درصد به‌مجموع حقوق، مزایا و فوق‌العاده‌های مستمر معلمان افزوده می‌شود یعنی یک استاد معلم اگر بتواند جایگاه استاد معلمی بگیرد ۷۰ درصد حقوق او افزایش پیدا می‌کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس در خصوص «بازگشایی مدارس» گفت: با توجه به آنکه اکثر دانش‌آموزان و معلمین واکسینه شده‌اند، مدارس از نیمه آبان‌ماه بازگشایی می‌شوند. تعطیلی مدارس آسیب بزرگی را بر آموزش وارد و کیفیت آن را پائین آورد. بهرحال از نیمه آبان ماه به تدریج مدارس به سمت حضوری شدن پیش خواهد رفت، در ابتدا با ۳۰ -۴۰ درصد بازگشایی‌ها صورت خواهد گرفت و سپس بصورت ترتیبی یعنی یک عده حضوری و یک عده غیرحضوری و پس از طی چند ماه مدارس به صورت کامل حضوری خواهند شد.

او در پایان افزود: رعایت پروتکل‌ها در مدارس باید تحت نظارت باشد، فاصله‌ها زیاد شوند، شست و شو‌ها مرتب باشد و از حضور افرادی که واکسن نزده اند ممانعت به عمل آید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *