شب‌های خیمه شب بازی تا ۲۸ مهرماه ادامه دارد/ظرفیت بزرگ پهنه در اجرا‌های هنری

12:55 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۴۸۸
برنامه خیمه شب بازی در پهنه که از روز شنبه ۲۴ مهر در پهنه رودکی آغاز شده است، تا چهارشنبه شب ادامه دارد.

- طبق اعلام روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، سیاوش ستاری، کارگردان این برنامه در خصوص پیشینه خیمه شب بازی گفت: ایران از گذشته دو شکل نمایش مکمل عروسکی داشته است. یکی از این دو نمایش «جیجی ویجی» است که مرکز اصلی آن شهر شیراز است و دیگری نمایش شاه سلیم یا خیمه شب بازی است که ابتدا در اصفهان رواج داشته و پس از دوران قاجار به تهران منتقل شد و آنقدر رنگ و بوی این شهر را به خودش گرفته است که می‌شود از آن به عنوان میراث نمایشی شهر تهران یاد کرد.

ستاری درباره خانه موزه خیمه شب بازی ایران نیز گفت: خانه موزه خیمه شب بازی ایران در سال ۱۳۹۷ توسط من و خانم ستاره اسکندری با هدف حفظ روایت زنده هنر خیمه شب بازی ایران افتتاح شده است. این خانه موزه اولین تماشاخانه سیار خیمه شب بازی را با همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار راه اندازی کرده و تعداد بسیار زیادی نمایش را در روستا‌های جنوب استان سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور با هدف مواجه کردن نسل جدید با این هنر اصیل ایرانی، اجرا کرده است و در حال حاضر در همکاری با بنیاد رودکی برنامه خیمه شب بازی در پهنه را برگزار می‌کند.

وی افزود: استقبال از این برنامه در پهنه رودکی بسیار خوب بوده و این موضوع نشانگر ظرفیت بسیار ارزنده‌ی این پهنه در تبدیل به گذر فرهنگی است.

خیمه شب بازی در پهنه تا ۲۸ مهر، هر شب در دو سانس ۱۹ و ۲۰، در پهنه رودکی مقابل تالار وحدت برگزار می‌شود.
شهرزاد مبرهن و ساینا ستاری (بازی دهنده)، سپهر رضایی (نوازنده) و مریم تواسونی (دستیار کارگردان و مدیر اجرا) طی این خیمه شب بازی‌ها را اجرا می‌کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *