تلاش نوید اسماعیلی در تلاش برای رساندن «پاکول» به جشنواره فیلم فجر ۴۰

16:49 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۴۸۵
«پاکول» دومین فیلم سینمایی اسماعیلی است که به صورت مشترک با کشور افغانستان ساخته می‌شود و قرار است برای حضور در چهلمین جشنواره فیلم فجر و همچنین فستیوال‌های جهانی آماده شود.

- «پاکول» دومین فیلم سینمایی اسماعیلی است که به صورت مشترک با کشور افغانستان ساخته می‌شود و قرار است برای حضور در چهلمین جشنواره فیلم فجر و همچنین فستیوال‌های جهانی آماده شود.

تا این لحظه احمد مهران‌فر اولین بازیگری است که به فیلم سینمایی «پاکول» به کارگردانی نوید اسماعیلی و تهیه‌کنندگی غلامرضا آزادی پیوسته است و این فیلم در حال حاضر در مرحله انتخاب بازیگران قرار دارد.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: امیر تمام دیدگاهش نسبت به چرخه زندگی روزمره‌اش تغییر کرده، اما روزی از تلاقی دو سرنوشت، طبیعت به او نشان می‌دهد که می‌تواند بیشتر از آنچه که فکر می‌کند خودش را ثابت کند.

اسامی برخی دیگر از عوامل «پاکول» عبارتند از: نویسندگان: وحید اسماعیلی، امیر یوشی، مجری طرح و جانشین تهیه‌کننده: سعیده حمیدی، مدیر تولید: حامی جهانی، جانشین تولید: امین شفا، مدیر فیلمبرداری: شهرام نجاریان، تدوین: منوچهر صانعی، طراح صحنه: مهرداد رنجی، طراح گریم: جنان صدفی، مدیر صدابرداری: فرزان معاونیان، دستیار اول کارگردان: ایمان غیرتمند.

نوید اسماعیلی اخیرا پروانه نمایش فیلم سینمایی جدید خود با نام «طبقه یک و نیم» را دریافت کرده بود که قرار است به زودی این فیلم در سینماها اکران شود، تهیه‌کنندگی این فیلم را نیز غلامرضا آزادی و نویسندگی آن را حسین نمازی بر عهده دارند که قرار است با در نظر گرفتن شرایط سینما‌های کشور در فرصتی مناسب روی پرده برود.

«طبقه یک و نیم» یک کمدی اجتماعی با فضایی خاص است که اولین اثر سینمایی نوید اسماعیلی در مقام کارگردان محسوب می‌شود.

نوید اسماعیلی در آخرین گفت‌وگوی خود با میزان پیرامون اکران جدیدترین اثر خود «طبقه یک و نیم» در شرایط کرونایی گفت: ما به خاطر اینکه شرایط روحی مردم از لحاظ کرونا فعلا خوب نیست و لحظات تلخ زیادی داریم، جمع‌بندی که با دوستان و عوامل و مجری طرح کردیم تصمیم بر این شد برای بهتر شدن حال روحی مردم ابتدا در سینماها به اکران «طبقه یک و نیم» بپردازیم و سپس در شرایط مناسب اکران آنلاین را آغاز کنیم کنیم.‌

وی پیرامون ریسک «طبقه یک و نیم» در شرایط کرونایی امروز و اینکه هنوز خیلی از مردم از بازگشایی سینماها بی خبر هستند تاکید کرد: از لحاظ مادی ما هیچگونه چشم‌داشتی برای بازگشت سرمایه این فیلم نداریم یا به طور راحت تر اگر بخواهم بگویم اصلا ما به فکر مادیات نیستیم در حال حاضر پروانه نمایش را دریافت کرده‌ایم و به محض اینکه یک مقدار شرایط کرونا کمرنگ‌تر شود و حال روحی مردم بهتر شود، صد در صد و قطعاً و یقیناً ما اکران سینمایی «طبقه یک و نیم» را خیلی سریع آغاز می‌کنیم.

اسماعیلی پیرامون مضمون کمدی اجتماعی «طبقه یک و نیم» بیان کرد: بعضی وقت‌ها ما به یک سری از شرایط می‌خندیم، ولی نباید به آن شرایط بخندیم، سناریو داستان «طبقه یک و نیم» هم همین است ما یک طنز موقعیتی و تلخی را در داستان داریم که خنده ندارد؛ به نظر من اگر یک مقدار مخاطب یا تماشاگر با دیدگاه باز و مثبت به فیلم نگاه کند خنده‌ای ندارد و بیشتر طنز تلخ است اما از لحاظ موقعیتی که کاراکترها در آن قرار می‌گیرند برای مخاطب خنده‌آور است.

کارکردان فیلم سینمایی «طبقه یک و نیم» پیرامون پیش‌بینی خود از احتمال استقبال از این فیلم سینمایی ابراز کرد:  اتفاقی که برای اولین بار در سینمای ایران در «طبقه یک و نیم» رقم زدیم این بود که یک مقدار شیطنت مثبت و هنری کردیم، به عنوان مثال در دکوپاژ‌هایی که انجام دادیم مخاطب مورد قضاوت قرار می‌گیرد واز این نظر که در سینمای ایران چنین قاب و چنین صحنه‌ای را می‌بیند یعنی اتفاقی که رخ می‌دهد یک مقدار برای مخاطب شوکه‌کننده است اما در انتهای فیلم مخاطب با این روبرو می‌شود که قضاوت کذب کرده و زود تصمیم گرفته است و این اتفاق یک اتفاق دیگر است.

این کارگردان سینما پیرامون گروه سنی که می‌توانند مخاطب فیلم سینمایی «طبقه یک و نیم» باشند تاکید کرد: «طبقه یک و نیم» چون آنطور که ما پروانه هم گرفتیم مثبت ۱۵ است به نظر من کودک یا نوجوان بهتر و مثبت‌تر است که این فیلم را نبین، یا بهتر بگویم اصلاً به هیچ عنوان نباید مخاطب زیر پانزده سال این فیلم را ببیند، چون بنده خودم کارگردان این فیلم هستم و خود من اجازه نمی‌دهم که کودکی چنین فیلمی را ببیند به همین خاطر برای «طبقه یک و نیم» گروه سنی تعیین شده و فیلم مثبت ۱۵ است.

با توجه به اظهار نظر اسماعیلی به تظر می‌رسد این کارگردان جوان سینما به ذائقه و شعور مخاطب در آثار خود بسیار اهمیت می‌دهد و باید دید امسال برای حضور خود در چهلمین جشنواره فیلم فجر با چه محتوایی به استقبال نگاه مخاطبان سینمای ایران می‌رود.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *