بیانیه کارشناسان سازمان ملل درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر حقوق سلامت مردم ایران

16:15 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۴۵۲
کارشناسان سازمان ملل، در مورد تاثیر تحریم‌های آمریکا بر حقوق سلامت مردم ایران هشدار دادند.
کارشناسان سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای در مورد پیامد‌های تحریم‌های آمریکا علیه ایران با محوریت موضوع حقوق سلامت، هشدار دادند.
 
به گزارش «وب سایت حقوق بشر سازمان ملل»، کارشناسان سازمان ملل روز سه شنبه، ۲۷ مهر، هشدار دادند که رعایت بیش از حد تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند حقوق اولیه افرادی مانند مبتلایان به بیماری نادر پوستی را سلب کند.
 
این بیانیه می‎گوید «بسیاری از بانک‌ها و مشاغل، از جمله شرکت‌های دارویی و پزشکی در سراسر جهان، از بیم مجازات احتمالی، بیش از حد از تحریم‌ها پیروی می‌کنند.»
 
در یک مورد، رعایت بیش از حد تحریم‌های آمریکا علیه ایران سبب شد تا یک شرکت سوئدی، فروش بانداژ مخصوص به همتای ایرانی خود را متوقف کند؛ در نتیجه بیماران مبتلا به بیماری نادر پوستی موسوم به «اپیدرمولیز بولوزا» (بیماری پروانه ای)، از جمله کودکان به بانداژ حیاتی که مانع بروز عفونت‌های تهدید کننده زندگی می‌شود، دسترسی پیدا نمی‌کنند.
 
کارشناسان تاکید کردند «این تنها یکی از نمونه‌های بسیاری است که متاسفانه وضعیت هزاران نفر از جمله کودکان را نشان می‌دهد؛ وضعیتی که به نوبه خود ناشی از رعایت بیش از حد تحریم‌های شخص ثالث به دلیل ترس از تحریم است.»
یک گزارشگر ویژه سازمان ملل پیشتر، عدم دسترسی به دارو برای مردم ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا را نقض حق آزادی درمان و غیر انسانی خوانده بود.
 
«آلینا دوهان»، گزارشگر ویژه سازمان ملل، طی تماسی با شرکت و دولت سوئد، تلاش کرد تا موارد مربوط به کوتاهی آن‌ها در روند اقدام‌های لازم برای اجتناب از نقض حقوق بشر را برطرف کند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *