روش‌هایی برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی

5:50 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۳۶۵
دیدن لکه‌های جدید و قدیمی آب روی سطوح چوبی، بدون شک احساس ناخوشایندی را ایجاد خواهند کرد. با استفاده از چند نکته ساده می‌توان آن‌ها را برای همیشه تمیز کرد.

_ نمناک نوشت: لکه آب روی سطوح چوبی یا زمین‌هایی با چوب سفت، باعث می‌شود که شما فکر کنید برای همیشه به این اجسام آسیب وارد شده است، اما روش‌های مختلفی وجود دارند که بتوانید با استفاده از آن ها، این لکه‌های آب را از سطوح چوبی پاکسازی کرده و آن‌ها را از بین ببرید.

قبل از این که بخواهید لکه را پاک کنید، باید ببینید که چه نوع لکی ایجاد شده و چه مدت روی چوب باقی مانده است که رایج‌ترین نوع لکه، لکه آب سفید است. این لکه نشان می‌دهد که آب تا عمق چوب نفوذ کرده است. طبیعتاً هر چقدر که لکه را زودتر بردارید، فرایند پاک کردن راحت‌تر انجام می‌شود. پس معطل نکنید.

پاک کردن لکه‌های جدید

تازگی آب روی سطوح چوبی و لوازم خانه و پاکسازی سریع، می‌تواند از مشکلات بعدی لکه آب جلوگیری کند. کافی است که به سرعت از یک دستمال نرم و نخی استفاده کنید که می‌تواند بدون آسیب زدن به چوب، آب را جذب کند. اگر هنوز هم لکه آب روی سطح چوب باقی مانده بود، از یک سشوار برای خشک کردن رطوبت اضافه استفاده کنید تا آب اضافی را بگیرد و به خورد چوب نرود. این کار را به دقت انجام دهید. البته درجه سشوار را کاملاً کم کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است که آب شبیه به یک لکه سوختگی و گرما ظاهر شود. هنگامی که لکه را از بین بردید، از پولیش پایه روغن، مخصوص چوب استفاده کنید که لکه باقیمانده را از بین می‌برد و باعث زیباتر شدن چوب خواهد شد.

پاک کردن لکه‌های قدیمی

روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه‌های قدیمی وجود دارد و این روش‌ها شامل مواردی هستند که در این بخش خواهید خواند:

پاک کننده لکه آب

محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که فرمولاسیون آن‌ها نه تنها مخصوص پاک کردن لکه آب از چوب می‌باشد، بلکه لکه‌های حاصل از گرما، سرما، الکل یا مواد دیگر را نیز پاکسازی می‌کند. کافی است که دستورالعمل روی آن‌ها را به دقت مطالعه کنید و همراه با ماسک صورت و دستکش از آن‌ها استفاده نمایید.

پاک کننده کفپوش‌های چوبی

خوشبختانه شما می‌توانید از محصولات پاک کننده لوازم چوبی استفاده کنید که لکه‌های آب را به خوبی از بین می‌برد. معمولا این محصولات به صورت اسپری وجود دارد و کار شما را به شدت آسان می‌کند.

پاک کننده‌های جادویی

انواع مختلفی از محصولات پاک کننده جادویی وجود دارند که نه تنها آب را به خوبی جذب می‌کنند، بلکه می‌توانند تمام لکه‌های دیگر را از روی چوب پاک کنند. این پاک کننده‌ها به جای دستمال‌های جادویی هم در دسترس قرار می‌گیرند.

سس مایونز

کافی است مقدار کمی مایونز را به یک پارچه نرم شبیه تی شرت بزنید. آن را روی لکه آب روی چوب قرار دهید. یک ساعت یا حتی بیشتر صبر کنید تا به طور کامل خشک شود. وقتی که خشک شد، مایونز بیشتری را به قسمت مورد نظر بزنید و با دستمال روی آن را بکشید.

نمک و روغن

حتما خمیری از نمک و روغن زیتون ایجاد کنید و به آرامی آن را روی محل مورد نظر بزنید. ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس از یک دستمال نخی برای پولیش کردن چوب استفاده کنید.

خمیر دندان

از یک خمیر دندان سفید به غیر از خمیر دندان‌های ژله‌ای استفاده کنید که مقدار کمی از آن را به لکه بزنید. سپس یک دستمال نرم نخی را روی آن بکشید و سپس از یک دستمال مرطوب و پولیش استفاده کنید. برای لکه‌های سفت‌تر مقدار کمی جوش شیرین را با مقدار مساوی با خمیر دندان ترکیب کرده و آن را به کار بگیرید.

سرکه

سرکه سفید را با مقدار مساوی روغن زیتون ترکیب کنید و از دستمال استفاده کرده و این محلول را روی ناحیه مورد نظر بزنید. وقتی که لکه را برداشتید، از یک دستمال دیگر برای گرفتن آب و رطوبت اضافه و افزایش درخشندگی استفاده کنید.

جوش شیرین

مقداری خمیر را از ترکیب یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق چای خوری آب ایجاد کرده و آن را به لکه بزنید و سپس به آرامی از یک دستمال استفاده کنید. اگر لکه بر طرف نشد، مقدار کمی خمیر دندان بزنید و اجازه دهید که در طول شب بماند. سپس صبح، آن را با دستمال نخی پاکسازی کنید.

اتو

برای پاک کردن لکه آب از اتوی داغ استفاده کنید، اما مراقب باشید که اثر گرما روی چوب باقی نماند. یک عدد پارچه نخی ضخیم را روی لکه قرار دهید و سپس اتوی داغ را روی پارچه پرس کنید. اتو باید پایین‌ترین درجه دمایی را داشته باشد. چند ثانیه صبر کنید و سپس لکه را بررسی کنید. حدودا چند دقیقه طول می‌کشد تا لکه به طور کامل از بین برود.

خاکستر و کره

به مقدار مساوی خاکستر زغال و کره را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را به یک دستمال بزنید و روی ناحیه مورد نظر بکشید و سپس با یک دستمال تمیز اثرات آن را از بین ببرید.

وازلین

مقداری وازلین را به لکه بزنید و با پارچه، آن قسمت را تمیز کرده و با انگشت تان کمی به جذب آب کمک کنید. یک شبانه روز صبر کنید. همچنین می‌توانید از یک پارچه برای برداشتن اثرات وازلین استفاده کنید.

لکه سیاه آب

لکه آب سیاه سخت‌ترین نوع لکه روی چوب‌ها محسوب می‌شود و دیرتر از بین می‌رود که برای آن می‌توانید روش‌های زیر را به کار بگیرید:

سفید کننده

اولین مرحله این است که لکه‌ها از روی چوب پاک سازی کنید. اگر جنس چوب قیمتی و آنتیک است، شاید دلتان نخواهد این کار را انجام دهید، زیرا ممکن است با این کار قیمت چوب افت کند و دیگر مانند روز اول نباشد، اما در کل جای نگرانی نیست. برای جلوگیری از این اتفاق، فقط کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

حتماً دستکش دست کنید و سراغ مراحل زیر بروید.
از یک مسواک قدیمی یا یک فرچه رنگ برای پخش کردن سفید کننده به طور منظم استفاده کنید.
اجازه دهید که سفید کننده حدود دو ساعت در محل مورد نظر باقی بماند.
اگر لازم بود مقدار سفید کننده را افزایش دهید.
اجازه دهید یک شب تا صبح بماند.
این فرآیند باعث خارج کردن لکه آب از عمق چوب می‌شود.
اگر احساس کردید که لکه باقی ماند، از روش بعدی استفاده کنید.

سفید کننده مخصوص چوب

برای لکه سیاه از سفید کننده مخصوص چوب استفاده کنید.
به این صورت که مقدار کمی سفید کننده مخصوص چوب را با استفاده از فرچه روی ناحیه مورد نظر بزنید و اجازه دهید که چهار ساعت زمان بگذرد.
سپس سفید کننده چوب را با ترکیب دو قسمت آب و یک قسمت سرکه خنثی کنید و این ترکیب را با اسفنج به ناحیه مورد نظر بزنید.
سپس چوب را خشک کرده و صبر کنید تا لکه از بین برود.

خمیر دندان، این بار برای لکه آب سیاه

خمیر دندان برای لکه آب سیاه هم اثرگذار است. یک خمیردندان سفید بردارید و با حرکات آرام روی ناحیه مورد نظر بزنید. بیش از حد آن را سفت نمالید، زیرا ممکن است به چوب آسیب وارد کند. 

 


برچسب ها: خانه داری چوب

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *