وزیر نیرو به استان همدان سفر کرد

13:01 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۳۶۰
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
وزیر نیرو در ادامه سفرهای استانی خود به منظور بازدید از طرح‌ها و پروژه‌های صنعت آب استان همدان،به این استان سفر کرد.
- طبق اعلام پاون، علی‌اکبر محرابیان برای بازدید از طرح‌ها و پروژه‌های آبرسانی به استان همدان سفر کرد و در بازدیدی هوایی در جریان آخرین وضعیت سد تالوار این استان قرار گرفته و روند پیشرفت این پروژه را پیگیری کرد.

در ادامه این بازدید منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در خصوص طرح آبرسانی به شهر همدان با بیان اینکه محل اجرای این طرح‌ها، شهرستان‌های همدان، بهار و کبودراهنگ است، عنوان کرد: سال ۱۳۸۰ زمان شروع این طرح و پیش‌بینی خاتمه آن سال ۱۴۰۲ است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای اتمام این پروژه ۱۲ هزار میلیارد ریال است، خاطرنشان کرد: این پروژه شامل ۱۳۸ کیلومتر خط انتقال به اقطار ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ میلی‌متر و با دبی طراحی ۳.۷۵ مترمکعب در ثانیه، تصفیه خانه به ظرفیت ۳.۷۱ مترمکعب در ثانیه، تلمبه‌خانه‌ها (سه واحد) به ارتفاع پمپاژ مجموعاً ۵۷۶ متر، تعداد ۶ مخزن با حجم مخازن ذخیره، تعدیل به ظرفیت ۱۵۰ هزار مترمکعب و طول جاده دسترسی ۱۴۰ کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در ادامه این موضوع تصریح کرد: با اجرای این طرح ۵۶ میلیون مترمکعب آب بلندمدت ۱۲ شهر (همدان، جورقان، مریانج، بهار، صالح آباد، لالجین، مهاجران، قهاوند، فامنین، کبودراهنگ، گل تپه و شیرین سو و ۱۵۹ روستا و پایگاه شهید نوژه) تامین خواهد شد.

ستوده در راستای وضعیت اجرایی این پروژه نیز تشریح کرد: این پروژه دارای ۱۳۸ کیلومتر لوله گذاری است که تاکنون ۱۲۲ کیلومتر آن لوله‌گذاری شده، حجم عملیات خاکبرداری و سنگبرداری تاکنون ۵.۵ میلیون مترمکعب، حجم عملیات خاکریزی ۳۳۰ هزار مترمکعب و حجم بتن ریزی انجام شده ۹۳ هزار مترمکعب است.

ستوده با اشاره به اینکه احداث مخازن ۳۰ هزار و ۱۰ هزار تعادلی و ایستگاه پمپاژ نیز در این راستا درپی گرفته شد، اظهار کرد: در این زمینه، احداث مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی کیتو (سایت شماره ۴) به اتمام رسیده است. عملیات اجرایی طرح اضطراری تامین آب شرب شهر همدان از محل چاه‌های منطقه خالقوردی و از طریق خط لوله انتقال آب تالوار به حجم ۲۰۰ لیتر در ثانیه در مردادماه سال جاری به اتمام و بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۰ با برآورد اولیه ۴۸۰ میلیارد ریالی آغاز شد، مطرح کرد: به دلیل روند کند تزریق اعتبارات مصوب و تخصیص ۳ هزار و ۲۳ میلیارد ریال برای طرح هزینه و پیش بینی سنوات آتی طرح در قانون بودجه بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

ستوده اضافه کرد: حجم تخصیص آب طرح از محل سد تالوار در ابتدای شروع عملیات اجرایی ۱۰۸ میلیون مترمکعب بوده است که در سال‌های بعد به حجم ۶۳ میلیون مترمکعب کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه در اردیبهشت ماه سال جاری این میزان به حجم ۱۶ میلیون مترمکعب با اطمینان پذیری تامین حجمی و زمانی به ترتیب ۸۸ و ۷۳ درصد کاهش داشته، مطرح کرد: مابقی کمبود آب شرب و بهداشت استان همدان نیز از طریق منابع آب میان حوضه سد آزاد تا سد نی آباد و پس از آن انتقال و تنظیم در سد قوچم تامین خواهد شد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *