کوه یخ ضعف‌های پرسپولیس بیرون زد!

12:07 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۳۳۴
همه ضعف‌ها و مشکلات فنی پرسپولیس در باخت سنگین به الهلال ناگهان به چشم آمدند.

- هفت صبح نوشت: با گذشت ۳ روز از شکست سنگین پرسپولیس در مقابل الهلال هواداران این تیم هنوز از شــوک این باخت خارج اند. حتی مدیران، کادر فنی و بازیکنان هم ترجیح نشــده اند ســکوت کنند و فقط بعضی از آن‌ها به عذرخواهی داده در اینستاگرام از هواداران بســنده کرده اند. اما نکته مهم این جاست که این بازی تمام شده و چیزی که باقی مانده، ضعف‌ها و مشکلات فنی زیاد پرسپولیس است که همه آن‌ها و با شکســت در همین یک بازی ناگهان به چشم آمده اند باید حل شوند.

دفاع آهنینی که دیگر وجود خارجی ندارد

پرسپولیس را چند سالی است با خط دفاع محکم و آهنینش می‌شناســیم. از لیگ پانزدهم به بعــد، مهم‌ترین عامل قهرمانی‌های پیاپی این تیــم در لیگ برتر و نتایج خوبش در لیگ قهرمانان آسیا، همین خط دفاع خوب و هماهنگ و البتــه دروازه بان‌های مطمئن این تیــم بوده اند.

محمدانصاری، سیدجلال حسینی، شــجاع خلیل زاده، محسن ربیع خواه، محمدحســین کنعانی زادگان، حتی شــایان مصلح و کمــال کامیابی نیا! در این چند ســال زوج‌های مختلف و هماهنگی را در خط دفاع پرســپولیس ساخته بودند که معمــولا بهترین آمار‌های دفاعــی را به این تیم اختصاص می‌داد.

فصل گذشــته هم با حضور سیدجلال حسینی و محمدحســین کنعانی زادگان در دفاع میانی و حامد لک در دروازه، این روند تکرار شــد و پرسپولیس با ۱۴ گل خورده، بهترین خط دفاع لیگ بیستم را در اختیار داشت. با جدایی کنعانی زادگان و همینطور بالارفتن سن سیدجلال، نگرانی هواداران پرسپولیس از کم شدن قدرت خط دفاعی این تیم شروع شــد.

گل محمدی با اعتماد به فرشاد فرجی و جذب نعمتی ســعی در ساختن یک زوج جدید و قدرتمند دیگر داشت، اما بازی با الهلال نشان داد که نگرانی هواداران پرسپولیس بجا بوده است. اگر حامد لک نبود، قطعا پرسپولیس با نتیجه‌ای سنگین‌تر شکست می‌خورد و تبعات چنین شکستی می‌توانست بسیار بیشتر از این‌ها باشد.

معمای دفاع راست‌های متوسط

برخلاف مدافعان میانی، پرسپولیس در سال‌های اخیر، به جز یک مقطع کوتاه با رامین رضائیان، هرگز مدافع راست سطح بالایی که همطراز با سایر بازیکنان این تیم باشد نداشته است. حسین ماهینی معمولا یا مصدوم بود یا ناآماده! صادق محرمی پس از آزمون و خطا‌های برانکو و به محض نزدیک شدن به سطح قابل قبول لژیونر شــد. آدام همتی هم چندبار از روی ناچاری در این پست بازی کرد و حالا چند سالی می‌شود که سمت راست خط دفاعی پرســپولیس بین مهدی شیری و سیامک نعمتی دست به دست می‌شود.

عجیب این که هیچ کدام از این دو نفر هم هرگز در استاندارد‌های یک مدافع راست اند، اند و با گاف‌هایی که یکی در میان داده مطمئن ظاهر نشده به صورت چرخشی در این پست بازی کرده اند. عجیب‌تر از همه این که کادر فنی پرســپولیس هم در این مدت تلاشی برای جذب یک مدافع راست تخصصی و سطح بالا نداشته و ترجیح داده با همین متوسط‌ها روزگار بگذراند!

در فصل نقل و انتقالات شایعه پیوستن فرشاد محمدی مهر به پرسپولیس که یک فصل درخشان را در ذوب آهن سپری کرده بود شنیده شد، اما این اتفاق نیفتاد و یحیی باز هم به نعمتی و شیری اعتماد کرد و نتیجه این اعتماد را، هم در بازی فینال فصل گذشته لیگ قهرمانان و هم در بازی مقابل الهلال دید.

هافبک بازیگردان نمی‌خواهی؟

پرسپولیس بعد از محسن مسلمان و سروش رفیعی، هرگز یک هافبک خلاق و بازیساز را به خود ندید. مربیان این تیم با سیستم و سبک بازی خاصی که انتخاب کرده بودند، نیازی به داشتن چنین هافبکی احساس نمی‌کردند، اما بازی با الهلال نشان داد که نداشتن یک هافبک خلاق چه آسیب بزرگی به یک تیم می‌زند.

فصل گذشته احمد نورالهی تا حدودی این نقش را بازی می‌کرد، اما با رفتن او، جای خالی اش پر نشده است. در بازی مقابل الهلال خط هافبک پرسپولیس کاملا تحت تاثیر هافبک‌های آماده و خلاق حریف قرار داشتند و هرگز نتوانستند برای دقایقی کوتاه هم که شده بازی را در دســت بگیرند و چند موقعیت برای مهاجمان ایجاد کنند.

پرســپولیس در نقل و انتقالات این فرصت را داشــت که بازیکنی مثل ســروش رفیعی را به خدمت بگیرد، اما جنگ را به ســپاهان باخت و مجبور شــد با رضا اسدی که پست تخصصی اش هافبک دفاعی اســت، به جنگ هافبک‌های الهلال برود. احسان پهلوان هم که در نیمه دوم جانشین او شد، نتوانست کاری از پیش ببرد و میانه زمین تا سوت پایان بازی در اختیار تیم میزبان ماند.

خط حمله‌ای که جنسش جور نیست

رفتن شهریار مغانلو بیشتر از چیزی که پیش بینی می‌شد به پرسپولیس آسیب زده اســت. او در نیم فصلی که برای پرســپولیس بازی کرد، بهترین بازیکن این تیم بود و کار را در خط حمله در می‌آورد. می‌دوید، دریبل می‌زد، ســر می‌زد، فضاسازی می‌کرد، پاس گل می‌داد و گل هم می‌زد. اما جانشینی در حد او جذب نشده است. سبک بازی حامد پاکدل که کاملا متفاوت است، مهدی عبدی هم هنوز یک مهاجم شش دانگ نیست و عیسی آل کثیر هم یک بازیکن تک بعدی است که به راحتی قابل مهار است! این پرسپولیس به بازیکنی مثل اســتنلی کی روش نیاز داشــت تا بتواند با دویدن و پرس کردن و سر زدن، مدافعان حریف را تحت فشار بگذارد و این کاری بود که هیچ کدام از مهاجمان پرسپولیس در برابر الهلال انجام ندادند.

فاجعه‌ای به نام یک وحید امیری ناآماده

وحید امیری هم بالاخره روزی خسته می‌شد و پرسپولیس بدشانس بود که این اتفاق در بازی مقابل الهلال افتاد! او به یک بازیکن خستگی ناپذیر و دونده معروف بود و آنقدر این روند را ادامه داده بود که هرگز فکر نمی‌کردیم او هم بازیکن است و روزی خسته خواهد شــد. او در این سال‌ها با همین دوندگی و آمادگی، بار‌ها گلیم پرســپولیس را از آب بیرون کشیده بود، اما در بازی مقابل الهلال مشخص شد که اگر او نباشد یا باشد و آماده نباشد، چه فاجعه ای باید رخ بدهد. یحیی باید برای این فصل فکری به حال «پرسپولیس بدون امیری» هم بکند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *