نقش «سمیر جعجع» در بحران‌های مختلف لبنان؛ از ترورهای سریالی تا جنایت «الطیونه»

5:15 - 28 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۳۲۷
سمیر جعجع، مهم‌ترین عامل رقم خوردن جنایت الطیونه، در دوره‌های مختلف نقش مهمی در رساندن لبنان به پرتگاه جنگ داخلی داشته است.
تیراندازی به سمت اعتراض مسالمت آمیز در مقابل وزارت دادگستری «بیروت»، پایتخت لبنان، در روز پنج شنبه هفته گذشته، به جان باختن دستکم ۷ معترض منجر شد اما این پرسش اهمیت زیادی در تعیین وضعیت فضای سیاسی لبنان دارد: قتل عام جنایتکارانه «الطیونه» از سوی تیراندازان حزب «نیرو‌های لبنانی» تحت هدایت «سمیر جعجع»، با پیامدی مواجه خواهد شد؟
 
تیراندازان حزب «نیرو‌های لبنانی»، پنج شنبه گذشته با خونسردی از پشت بام ساختمان‌های مشرف به خیابان‌های منتهی به وزارت دادگستری، عامدانه معترضان غیرمسلحی را هدف قرار دادند که به وضعیت پرونده انفجار بندر بیروت و مداخله آمریکا در روند رسیدگی آن اعتراض داشتند.
 
این جنایت در حالی رخ داد که دستیار وزیر خارجه آمریکا سفر خود را به لبنان آغاز کرده بود.
 
رسانه‌های بین المللی نیز در پوشش این واقعه از لنز دوربین‌های خود، از قاتلان ناشناس نام می‌بردند اما ماهیت جنایت و عاملان آن برای هیچ کس از دوستان لبنان گرفته تا دشمنان آن، پوشیده نیست.
 
نام «سمیر جعجع»، سیاستمدار ۶۸ ساله لبنانی، پیوندی ناگسستنی با کشتار لبنانی‎ها، سوری‌ها و فلسطینی‌ها دارد.
 
قتل «طونی فرنجیه»، فرزند رئیس جمهور اسبق لبنان به همراه خانواده اش در سال ۱۹۷۸، قتل «دنی شمعون»، سیاستمدار لبنانی به همراه خانواده اش در سال ۱۹۸۷، قتل «رشید کرمی»، نخست وزیر لبنان در سال ۱۹۸۷، ترور شمار زیادی از افسران ارتش لبنان، قتل عام هزاران فلسطینی، سوری و لبنانی در اردوگاه «صبرا» و «شتیلا»، ... بخشی از جنایاتی هستند که حزب «جعجع» و متحدانش انجام داده است.
 
جنایت «جعجع» و حزب متبوعش در سال‌های اخیر بار‌ها لبنان را تا مرز جنگ داخلی پیش برده، اما در نهایت این درایت و مسئولیت عاقلانه احزاب و جنبش‌های لبنانی اعم از «امل» و «حزب الله» بود که لبنان را از فرو افتادن به این پرتگاه نجات داد.
 
وی در سال ۲۰۰۵ پس از تحمل ۱۱ سال حبس به دلیل جنایاتی که در جنگ داخلی لبنان در سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰، مرتکب شده بود، آزاد شد.
 
«جعجع» کیست؟
 
رئیس سازمان منحله شبه نظامیان مسیحی لبنان، چندین بار به جرم ترور و دیگر کشتار‌های جنگ داخلی محکوم شده و از ۱۱ سال حبس خود در زندان وزارت دفاع، ۸ سال در سلول انفرادی زندانی بود.
 
وی اکنون ریاست حزب «نیرو‌های لبنانی» را برعهده دارد.
 
در سابقه فعالیت سیاسی وی می‌توان جنایاتی مانند، تجاوز، تخریب خانه‌ها بر سر ساکنان، بریدن سر غیرنظامیان و انداختن اجساد آن‌ها زیر پل‎ها، پرت کردن مردم از پل‌های مرتفع، غرق کردن افراد با بستن بلوک‌های بتنی به پای آن‎ها، تخریب عبادتگاه‌ها در هنگام حضور زائران و عبادت کنندگان، ... را یافت.
فهرست کوتاهی از جنایات «سمیر جعجع» و متحدانش را می‌توان در زیر دید:
 
- انفجار منجر به کشته شدن ۱۰ نفر در یک کلیسا در سال ۱۹۹۴
- قتل عام «طونی فرنجیه»، رئیس برجسته مسیحیان شمال لبنان به همراه ده‌ها نفر از حامیانش در ژوئن ۱۹۷۸
- کشتار هزاران پناهجوی فلسطینی ساکن اردوگاه‌های بیروت در سپتامبر ۱۹۸۲
- ترور «غیث خوری»، تهدید احتمالی موقعیت وی در سال ۱۹۸۴
- کودتای خونین و کشتار ۶۰۰ شبه نظامی در مارس ۱۹۸۵
- موافقت با دفن زباله‌های هسته‌ای و شیمیایی یک شرکت ایتالیایی در ازای دریافت میلیون‌ها دلار در ۸۷-۱۹۸۶ در منطقه تحت کنترل خود
- شکنجه و قتل مارونیت کاتولیک به دلیل انتقاد از شبه نظامیان تحت کنترل جعجع در سال ۱۹۸۶
- ترور «رشید کرامی»، نخست وزیر لبنان در ۱۹۸۷
- ترور رئیس «کتائب» در ۱۹۸۹
- هدایت جنگ آشکار علیه ارتش لبنان در ۸۹-۱۹۹۰ که طی ۱۱ ماه سبب کشتار صد‌ها نفر از ارتش و غیرنظامیان لبنانی شد.
- اعدام ده‌ها نیروی ارتش لبنان از پشت سر ۸۹-۱۹۹۰
- کشتن ۱۱ و زخمی کردن ده‌ها دانشجوی لبنانی توسط تک تیراندازان حزب جعجع در آوریل ۱۹۹۰
- کشتن و زخمی کردن ۱۰۰ غیرنظامی در ۱۰ دقیقه در اکتبر ۱۹۹۰
- حمایت از حملات ارتش سوریه به کاخ ریاست جمهوری لبنان و وزارت دفاع این کشور در اکتبر ۱۹۹۰
- ترور «دانی شمعون»، رئیس برجسته مسیحیان لبنان و خانواده اش در اکتبر ۱۹۹۰
- تیراندازی طرفداران جعجع به سمت تظاهرکنندگان در چند منطقه لبنان در ژانویه ۲۰۰۷
 
این در حالی است که «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا به «سمیر جعجع» در مورد اقدام‌های خطرناکش هشدار داد و گفت «حزب جعجع می‌خواهد مردم همجوار ضاحیه همواره در نگرانی باشند و ساکنان جنوب بیروت را دشمن مسیحی‌های لبنان نشان دهد؛ رئیس این حزب درصدد ایجاد دشمنی فرضی برای همسایگان ماست.»
 

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد «القوات درباره قدرت حزب‌الله سخت در اشتباه است؛ حزب‌الله اشاره کند، ۱۰۰ هزار نیروی رزمنده آماده دارد؛ [سر جایت] بنشین و مؤدب باش!؛ این حرف رئیس حزب القوات که حزب الله الان از سازمان آزادی‌بخش فلسطین هم ضعیف‌تر است، خطای بزرگی است؛ حزب‌الله در طول تاریخ خود هیچ گاه مثل امروز قدرتمند نبوده است؛ تو اشتباه می‌کنی [آقای جعجع]؛ حزب القوات سخت در اشتباه است؛ فقط درباره تعداد نیروهای حزب‌الله بخواهم بگویم، می‌گویم، فقط کافی است اشاره شود تا ۱۰۰ هزار نیروی رزمنده را ببینی؛ ما حساب و کتابمان درست است؛ اشتباه نکنید و عاقلانه سر جایتان بنشینید و مؤدب باشید و عبرت بگیرید؛ حکومت لبنان باید مقابل این جنایتکار خونریز را بگیرد تا جنگ داخلی در لبنان راه نیندازد؛ ما برای نخستین بار شمار نیروهای رزمنده خود را اعلام کردیم؛ نه برای تهدید، بلکه برای جلوگیری از جنگ داخلی.»

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *