وزیر کشور: مؤسسان FATF چرا مانعی برای اقتصاد و گردش مالی مواد مخدر ایجاد نمی‌کنند؟

12:26 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۳۱۸
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
وزیر کشور گفت: آقایانی که FATF را درست کرده و ادعا می‌کنند ناظر بر فعالیت بانک‌های بین المللی هستیم و کشور‌های زیادی در دنیا به ما پیوسته‌اند و سیستم‌های بانکی کشور‌های دنیا در کنترل ماست؛ پس چرا مانعی برای اقتصاد و گردش مالی مواد مخدر ایجاد نمی‌کنند؟

- احمد وحیدی امروز و در نشست بررسی تحولات افغانستان و پیامد‌های روند مبارزه با مواد مخدر گفت: آیا جابجایی درآمد‌های حاصل از خرید و فروش موادمخدر به‌صورت دستی امکانپذیر است؟ پس این پول‌ها کجاست؟ آیا این منطقی است؟

وزیر کشور بیان کرد: آقایانی که FATF را درست کرده و ادعا می‌کنند ناظر بر فعالیت بانک‌های بین المللی هستیم و کشور‌های زیادی در دنیا به ما پیوسته‌اند و سیستم‌های بانکی کشور‌های دنیا در کنترل ماست؛ پس چرا مانعی برای اقتصاد و گردش مالی مواد مخدر ایجاد نمی‌کنند؟

وی عنوان کرد: ماحق داریم بدبین باشیم به اینکه همان کسانی که این اقتصاد را اداره می‌کنند، اتفاقا همان کسانی باشند که در اداره همان بانک‌ها نیز دست دارند و همان کسانی هستند که در این سازمان‌هایی که ایجاد شده برای نظارت بر مثلا مبارزه با پولشویی و به آنچه در کنوانسیون پالرمو تصویب شده است، عمل نمی‌کنند. آنها به این کنوانسیون پیوستند اما به آن عمل نمی‌کنند. این از انتقادات جدی ماست.

وحیدی تصریح کرد: پول‌های حاصل از خرید و فروش مواد مخدر در کجا می‌چرخد، طبیعتا کسانی که این اقتصاد را می‌چرخانند و به راحتی از زیر تیغ نظارت‌های بانکی خارج می‌شوند، کارشان را در دنیا ادامه می‌دهند و به راحتی از انجام این تجارت دست نخواهند کشید.

وزیر کشور عنوان کرد: آمریکایی‌ها ۲۰ سال در افغانستان بودند و هیچ کجایی از این کشور نبود که تحت سلطه آمریکایی‌ها نباشد. آنها با تمام قدرت و نظامی خود بر افغانستان سلطه یافته بودند.

وی با اشاره به سخنان سردار مومنی مبنی بر اینکه آخرین کشفیات مواد مخدر در همین یک سال گذشته حدود هزار و ۱۷۰ تن بوده است، گفت: این سوال پیش می‌آید که تا همین ۲ ماه قبل حاکمیت در افغانستان در دست کدام کشور بود؟ آنها به کسی که پاسخگو نبودند؛ چطور زنان و کودکان را در مجالس عزا و عروسی می‌کشتند اما چرا با مزارع کشت خشخاش برخورد نکردند. این مزارع با تصاویر ماهواره‌ای کاملا قابل تشخیص و آتش زدن بود، چرا این کار را نکردند؟

وزیر کشور گفت: جلوی چشم دولت اشغالگری (آمریکا) که ۲۰ سال افغانستان را در کنترل داشت تولید مواد مخدر شاید حدود ۳۰ -۴۰ برابر رشد پیدا کرد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *