تنش دیپلماتیک آنکارا و ۱۰ کشور غربی به دلیل بازداشت تاجر ترکیه‌‎ای

10:24 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۲۲۴
تنش‌های میان آنکارا و واشنگتن در روز‌های اخیر در موضوع‌های مختلف تشدید شده است.
ترکیه سفیران ۱۰ کشور را به دلیل انتشار بیانیه مبنی بر آزادی «عثمان کاوالا»، تاجر ترکیه ای، احضار کرد.
 
به گزارش «دیلی صباح و رویترز»، وزارت خارجه ترکیه، سفیر ۱۰ کشور شامل آمریکا، کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزیلند، نروژ و سوئد را به دلیل انتشار بیانیه‌ای مبنی بر آزادی یک تاجر ترکیه‌ای در زندان، احضار کرد.
 
سخنگوی حزب «عدالت و توسعه»، حزب حاکم ترکیه، خواستار احترام نهاد‌های دیپلماتیک به حاکمیت و دستگاه قضایی ترکیه و اجتناب از مداخله در امور داخلی این کشور شد.
 
رئیس پارلمان، وزیر کشور و وزیر دادگستری ترکیه نیز ضمن انتقاد از بیانیه مذکور، خواستار عدم مداخله کشور‌های خارجی در امور داخلی ترکیه شدند.
 
«کاوالا»، متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ و سازماندهی اعتراض‌ها در پارک «گزی» در سال ۲۰۱۳ است.
در همین حال، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهارات «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، مبنی بر پیشنهاد واشنگتن برای فروش هواپیما‌های جنگنده «اف -۱۶» به جای جنگنده‌های «اف -۳۵»، رد کرد.
 
اردوغان روز دوشنبه گفته بود که واشنگتن پیشنهاد خرید جنگنده‌های «اف -۱۶» را به جای قرارداد مشترک «اف -۳۵» داده است.
 
آمریکا در سال ۲۰۱۹، پس از آن که ترکیه سامانه دفاع موشکی «اس -۴۰۰» را از روسیه خریداری کرد، ترکیه را از برنامه توسعه بیش از ۱۰۰ فروند جنگنده «اف ۳۵» حذف کرد.
 
ترکیه در پی خرید سامانه دفاعی «اس -۴۰۰» از روسیه، متحمل تحریم‌هایی از سوی آمریکا شده و در دسامبر ۲۰۲۰، واشنگتن اداره صنعت دفاعی ترکیه، رئیس و چند کارمند دیگر آن را در فهرست سیاه خود قرار داد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *