رایزنی برجامی «بلینکن» و «گروسی»/ استقبال «بورل» از نشست ایران و بروکسل

8:51 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۲۰۶
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزیر خارجه آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای ایران رایزنی کردند.
موضوع نشست دوجانبه ایران و «بروکسل» پیش از  آغاز مجدد مذاکرات «وین»، پیرامون برجام، به محل گمانه زنی‌ها و رایزنی‌های برجامی تبدیل شده است.
 
به گزارش «پی بی اس و رویترز»، «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سفر به «واشنگتن» با «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت و گو کرد.
 
«بلینکن»، ضمن اعلام حمایت آمریکا از کار آژانس، ادعا کرد که این آژانس نقشی حیاتی در مسئله نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران دارد.
 
وی پس از این دیدار گفت که بخش عمده‌ای از مذاکرات بر موضوع ایران متمرکز بود.
 
«گروسی»، نیز از بحث و رایزنی با بلینکن در مورد ایران و کره شمالی خبر داد.
 
همزمان با دیدار «گروسی» و «بلینکن»، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن معتقد است که نشست اولیه در بروکسل پیش از آغاز مجدد مذاکرات با ایران مورد نیاز نیست.
 
«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ادعا کرد «مقصدی که به دنبال آن هستیم، وین است و نه گام میانی در بروکسل؛ زیرا آمریکا و شرکای آن در برجام توافق کردند که مذاکرات غیرمستقیم در وین باید در سریع‌ترین زمان ممکن از سر گرفته شود.»
 
در همین حال، «لارنس نورمن»، خبرنگار «وال استریت ژورنال»، اعلام کرد که مذاکرات دوجانبه ایران و بروکسل، براساس گفته منابع، برای هفته آینده در نظر گرفته شده است.
 
وی همچنین از سفر هفته جاری «انریکه مورا»، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ریاض خبر داد.
«نورمن» در ادامه، دلیل سفر «رابرت مالی»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و «انریکه مورا» به عربستان در این هفته را، لغو نشست دوجانبه مورد درخواست ایران با بروکسل در پنج شنبه جاری خواند.
 
در همین حال یک دیپلمات فرانسوی نیز نشست دوجانبه بروکسل با ایران را رد نکرده و گفت «در هر صورت چنین بحث‌هایی جایگزین مذاکرات با دیگر شرکت کنندگان در برجام و آمریکا نمی‌شود.»
 
«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از اعلام خبر عدم برگزاری نشست دوجانبه بروکسل و ایران در روز پنج شنبه آینده از سوی سخنگوی این اتحادیه، اعلام کرد «من مخالف آن نیستم؛ این امیدواری است که طرح مشخصی برای آن وجود ندارد.»
 
وی در ادامه اظهار کرد «اگر آن‌ها به گفت و گو با من یا دیگران پیش از نشست وین نیاز داشته باشند، من این کار را انجام خواهم داد؛ چون وظیفه ام است.»
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *